TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Çay alım fiyatı çay üreticisinin tadını kaçırdı!

Küçük üreticilerin çay üretiminden vazgeçtiğini vurgulayan ÇİFTÇİ-SEN, çay alım fiyatlarına dikkat çekerek eleştirilerini ve taleplerini sıraladı  

Haber Giriş Tarihi: 16.05.2024 14:01
Haber Güncellenme Tarihi: 16.05.2024 14:01
Kaynak: SULTAN GÜMÜŞ KAYA
Çay alım fiyatı çay üreticisinin tadını kaçırdı!

ÇİFTÇİ-SEN, açıklanan çay alım fiyatlarına ilişkin açıklama yayımladı. Bu değişiklik ile çay üreticisinin tadının kaçtığını kaydeden ÇİFTÇİ-SEN, küçük üreticilerin çay üretiminden vazgeçtiğini vurguladı.

Yapılan açıklamada, “Çay üreticileri ve aileleri başta olmak üzere mevsimlik işçiler, yarıcılar ve çay işleme fabrikalarında çalışan işçiler de dahil en az iki milyona yakın insan doğrudan çay üretiminden geçimini sağlıyor” ifadelerinin yer aldığı açıklamada, “Çay üretim bölgelerinde yapılan HES’ler, barajlar, maden ve taş ocakları ekolojik yapıyı tahrip etmekte, verim düşmelerine ve hasat zamanları değişimine neden olmaktadır. Çay ve diğer bitkisel üretimlerde zararlıların artması ekolojik yapının bozulmasının sonucudur. Özellikle son yıllarda vampir kelebek, telgraf otu gibi istilacı türlerin ortaya çıkması çayın ve Karadeniz bölgesi tarımsal üretiminin geleceğini olumsuz etkilemektedir” denildi.

KÜÇÜK ÜRETİCİ ÜRETİMDEN VAZGEÇİYOR

Türkiye’de çay tarımının ve üreticilerin hikayesinin, tıpkı şeker pancarı üretimi gibi Cumhuriyet döneminde başladığını kaydeden ÇİFTÇİ-SEN, “Çay tarımsal üretiminin başlaması ve sanayisinin kurulmasıyla birlikte gelir kaynağı sınırlı olan Doğu Karadeniz Bölgesinin kaderi olumlu olarak değişmiştir. Çay tarımıyla uğraşan üreticilerin yüzde 80’i 5 dekarın altında çay bahçesine sahiptir. Bu küçük üreticilerin sahip olduğu alan toplam çay alanlarının yüzde 56’sını oluşturur. Aile tarımı olarak yapılan çay üretimine yönelik tarım politikaları binlerce insanın yaşamını olumlu ya da olumsuz etkilemektedir. Türkiye nüfusunun yüzde 90’nından fazlası ise her gün çay içmektedir. Çay ülkemizde ekonomik olduğu kadar sosyal ve kültürel olarak önemli bir yer tutmaktadır. Bugün uygulanan çaya yönelik tarım politikaları küçük çay üreticilerinin aleyhine şirketlerinin önünü açan, küçük üreticileri şirketlere bağlayacak sözleşmeli üretim dönemine geçilmesini hedefleyen yöndedir. Buna yönelik hazırladıkları Çay Yasası gelen tepkilerle geri çekilmiştir ama yeniden gündeme getirmek için fırsat beklenmektedir. Çay fiyatlarının maliyet fiyatının altında belirlenmesi, küçük üreticileri çay üretiminden vazgeçmelerini, yılmalarını sağlamak şirketleşmenin önünü açmak içindir” eleştirisinde bulundu.  

ÇAY KANUNU ÇIKARTILMALI

Açıklamada, “Tarım ve Orman Bakanlığı 2024 yılı yaş çay alım kg fiyatını 17 TL, desteleme fiyatını da kg da 2 TL olarak açıklamıştır. Bu alım fiyatı bırakın maliyet+kâr+insanca yaşam payını karşılamayı birçok bölgede çayın kg maliyet fiyatını bile karşılamamaktadır. Çapalama, gübre, budama, ot temizliği, makas, torba, işçi yevmiyesi, taşıma olmak üzere üç sürgün döneminde çay hasadının dekar başına toplam masrafı 28 bin 452 TL, bir kilo yaş çayın ortalama maliyeti de 16,99 TL civarındadır. Ancak bölgeden bölgeye değişen üretim maliyeti kilo başına 19 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Çay alım fiyatı maliyet+kâr+insanca yaşam payı eklendiğinde en az 27 TL olmalıdır. ÇİFTÇİ-SEN olarak diyoruz ki; Çay alım fiyatı maliyet+kâr+insanca yaşam payı hesaplanarak belirlenmelidir. Kamu, çay üreticilerinin ve çalışanlarının söz ve karar sahibi olduğu yaş çay işleme fabrikaları kurmalıdır. Demokratik, katılımcı kooperatif yasası çıkartılarak var olan kooperatiflerin şirket gibi değil demokratik bir şekilde yönetilmesi sağlanmalı, bu tür kooperatiflere özel destek verilmelidir. Şirketler yaş çay alımı yaparken üreticilerin örgütleriyle pazarlık masasına oturmalıdır.  Şirketlerin taleplerini karşılamaya değil, üreticilerin taleplerini karşılayacak, hazırlanmasında üreticilerin de sözünün olacağı bir Çay Kanunu çıkartılmalıdır” talebi yer aldı.

GELİN SENDİKAMIZA ÜYE OLUN!

Son olarak “Çay üreticisi kardeşlerimize; Çiftçiler Sendikası yıllardır çay üreticilerinin ve diğer üreticilerin demokratik, sosyal, ekonomik hakları için mücadele etmektedir. Üyelerimiz arasında tütün, üzüm, fındık, hububat, hayvan yetiştiricisi, kıyı balıkçısı, sebze ve meyve üreticisi vb. olduğu kadar çay üreticileri de vardır. Gelin sendikamıza üye olun, gelin sendikamız bünyesinde ‘Çay Üreticileri Kürsüsü’ kuralım. Neoliberal Tarım Politikaları karşısında Halkın Gıda Egemenliği için mücadele edelim. Bileşeni olduğumuz Dünya Çiftçi Örgütü La Via Campesina’nın hazırlayıp sunduğu ve BM Genel Kurulu’nda kabul edilen kısa adı ‘Birleşmiş Milletler Köylü Hakları Deklarasyonu’ olan ‘Köylülerin ve Kırsalda Çalışan Diğer İnsanların Hakları Birleşmiş Milletler Deklarasyonu’nun ülkemizde de uygulanması için mücadele edelim” çağrısı yapıldı.

Kaynak: SULTAN GÜMÜŞ KAYA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.