TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bedelli askerlik ücreti ne kadar olacak? Bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır?

Askerlik vakti gelmiş gençler, bedelli askerlik ücretleri konusunda büyük ilgi gösteriyor. "Bedelli askerlik ücreti ne kadar?” sorusu oldukça araştırılıyor. Peki, bedelli askerlik ücreti ne kadar? Bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır? Bedelli askerlik ne kadar? işte merak edilen soruların yanıtları…

Haber Giriş Tarihi: 03.12.2023 07:52
Haber Güncellenme Tarihi:
Kaynak: Haber Merkezi
ilksesgazetesi.com
Bedelli askerlik ücreti ne kadar olacak? Bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır?

Bu yıl sonunda başvurularını gerçekleştirecek olan bedelli asker adayları, bedelli askerlik ücreti konusunda araştırmalar yapmaya devam ediyor. 2024 bedelli askerlik ücreti, memur maaş artış oranlarının 6 ayda bir yenilenmesi ile birlikte artacak artacak. Temmuz ayında yapılan memur zammı ile 1 Temmuz-31 Aralık 2023 tarihleri aralığını kapsayan bedelli askerlik ücreti 122 bin 351 lira olmuştu. Peki, bedelli askerlik ücreti ne kadar? Bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır? Bedelli askerlik ne kadar?

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ 2024’TE NE KADAR OLACAK?

Memur, memur emeklisi, SGK ve Bağ-Kur üyelerinin maaşlarına yönelik artışlar, Aralık ayı enflasyon rakamlarının duyurulmasıyla birlikte gerçekleşecek. Aynı dönemde, bedelli askerlik ücreti de bir kez daha gözden geçirilecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, bedelli askerlik ücretine dair yeni bir genelge yayımlayacak. Temmuz ayında memur zammıyla birlikte değişen bedelli askerlik ücreti, daha önce yapılan düzenleme ile memur maaş katsayısındaki artış oranına sabitlenmişti. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan "Mali ve Sosyal Haklar" genelgesi kapsamında bedelli askerlik ücreti 122.351,04 TL olarak belirlenmişti. Yapılan açıklamada, bu düzenleme ile bedelli askerlik tutarındaki belirsizliğin giderildiği ifade edilmişti.

BEDELLİ ASKERLİK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

1. Bedelli askerlik müracaat şartları şunlardır;

    a. Askerlik çağına girmiş yükümlülerden herhangi bir yaş sınırlandırması olmaksızın fiilî askerlik hizmetine başlamamış olmak.

    b. Yoklaması olmayan yükümlüler için, yoklamaya esas sağlık muayenelerini tamamlayarak “Askerliğe Elverişlidir” kararı verilmiş olmak.

    c. Kura veya sınıflandırma işlemini müteakip bedelli askerlikten yararlanma hakkı elde edip de bu haktan vazgeçmemiş olmak.

    ç. Askerlik çağına girdiği tarihten bedelli askerliğe müracaat tarihine kadar, bu tarih dâhil, herhangi bir dönemde yoklama kaçağı, saklı veya bakaya

kalanlar için bedelli askerliğe müracaat tarihinden itibaren iki ay içinde ödemesini yapmak ve kura veya sınıflandırma öncesi bedelli askerlikten vazgeçmemiş olmaktır.

2. Bedelli askerlik yararlanma şartları şunlardır:

    a. Askerlik çağına girdiği tarihten bedelli askerliğe müracaat tarihine kadar, bu tarih dâhil, herhangi bir dönemde yoklama kaçağı, saklı veya bakaya kalmamış olanlar için ödeme yaptığı tarihte geçerli olan Kanun’un 9’uncu maddesinin birinci fıkrasında belirlenen bedel tutarını, müracaat tarihinden itibaren iki ay içinde peşin ödemek.

    b. Askerlik çağına girdiği tarihten bedelli askerliğe müracaat tarihine kadar, bu tarih dâhil, herhangi bir dönemde yoklama kaçağı, saklı veya bakaya kalanlar için ödeme yaptığı tarihte geçerli olan Kanun’un 9’uncu maddesinin birinci fıkrasında belirlenen bedel tutarı ile Kanun’un 9’uncu maddesinin yedinci fıkrasına göre belirlenen ek bedel tutarını, müracaat tarihinden itibaren iki ay içinde peşin ödemek.

    c. Kura veya sınıflandırma işlemi sonucunda bedelli askerliğe seçilmek.

    ç. Bir aylık temel askerlik eğitimini tamamlamaktır.

3. Bedelli askerliğe başvurmak isteyen yükümlüler;

    a. Müracaat tarihine kadar, bu tarih dâhil, yoklama kaçağı, saklı veya bakaya kaydı olmayanlardan istekli olanlar e-Devlet üzerinden veya askerlik şubelerinden,

    b. Müracaat tarihine kadar yoklama kaçağı, saklı veya bakaya kaydı olanlardan, bu tarih dâhil, istekli olanlar askerlik şubelerinden kendisi, eşi, birinci veya ikinci derece kanuni yakınları, vekilleri ya da vasileri aracılığıyla yılın son mesai günü, mesai bitimine kadar müracaat edebilir.

4. Yükümlüler bedelli askerlik kapsamında temel askerlik eğitimine alınacağı yılın celp ve sevk dönemleri için tercihte bulunabilir ve müracaat yılının son mesai günü, mesai bitimine kadar celp dönemi tercihini e-Devlet üzerinden veya askerlik şubelerinden, müracaat tarihine kadar yoklama kaçağı, saklı veya bakaya kaydı olanlar sadece askerlik şubesinden güncelleyebilir.

5. Kura sonucunda bedelli askerliğe seçilmeyenler ile 2’nci maddenin (a) fıkrası kapsamındakilerden iki aylık süre içinde ödeme yapmayanlar birinci maddedeki müracaat şartlarını sağlamaları halinde bedelli askerliğe yeniden müracaat edebilir. Her başvuruda Kanuna göre hesaplanan bedel miktarı peşin olarak ödenir, ödenecek bedel tutarı önceki ödemelerinden mahsup edilmez. Kura sonucu bedelli askerliğe seçilmeyenlerin ödedikleri bedel tutarı, askerlik şubelerine başvurularını müteakip kendilerine iade edilir.

6. Müracaat edilen yılın son mesai günü, mesai bitimine kadar ödemelerini yapanlar müteakip yıl silahaltına alınmak üzere kura veya sınıflandırma işlemine tabi tutulur.

7. Ödemelerini müracaat edilen yılı takip eden yıl içinde yapanlar, ödemenin yapıldığı yılı takip eden yıl silahaltına alınmak üzere seçim işlemine tabi tutulur. Bunlar celp tercihlerini askerlik şubelerinden güncelleyebilir.

BEDELLİ ASKERLİK KAÇ GÜN?

Bedelli askerlik, toplamda 28 gün sürmektedir.

BU HABER DE DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan asgari ücrette tek zam açıklaması

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.