TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bakanlıktan KOOP-DES projelerine hibe desteği

Ticaret Bakanlığı, KOOP-DES kapsamında 40 ilden 89 kooperatifin 97 projeye toplam 20,5 milyon lira hibe desteği verecek. Program, kadın emeğini değerlendirme amacı güden kooperatiflere destek oluyor. Desteklerle üretim ve istihdam artırılacak.

Haber Giriş Tarihi: 20.05.2024 09:52
Haber Güncellenme Tarihi: 20.05.2024 09:52
Kaynak: AA
Bakanlıktan KOOP-DES projelerine hibe desteği

Ticaret Bakanlığı, Kooperatiflerin Desteklenmesi Programı (KOOP-DES) kapsamında 97 projeye toplam 20 milyon 585 bin 53 lira hibe desteği verecek. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, bu yılın ilk çağrı dönemine ilişkin başvuru sonuçları ve hibe tutarları belirlendi.

2020 yılından bu yana KOOP-DES programı, özellikle kadın emeğini değerlendirme amacı güden ve ortaklarının çoğunluğunu kadınların oluşturduğu kooperatiflere hibe desteği sağlıyor. Bu yıl da benzer şekilde, kooperatif ve üst kuruluşların başvuruları kabul edildi.

PROJELERİN DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ

Başvuran projeler, üretim ve istihdama katkıları, faaliyet gösterdikleri sektörler, bulundukları iller ve kooperatiflerin genel durumu dikkate alınarak değerlendirildi. Bu yıl, 40 ilden 89 kooperatifin makine ekipman alımı ve nitelikli personel istihdamı konularındaki 97 projesi hibe desteğine layık görüldü.

DESTEK TUTARLARI VE ÖNCEKİ YILLAR

Projelerin toplam tutarı 26 milyon 642 bin 147 lira olurken, Ticaret Bakanlığı'nın sağlayacağı hibe tutarı 20 milyon 585 bin 53 lira olarak belirlendi. Geçmiş yıllarda da KOOP-DES kapsamında önemli destekler sağlanmıştı:

2020: 14,3 milyon lira

2021: 14,3 milyon lira

2022: 20,4 milyon lira

2023: 27,4 milyon lira

Bakanlık, kooperatiflerin kuruluş, işleyiş ve denetim süreçlerini yakından takip ederek destek programlarının devam edeceğini belirtti. Bu desteklerle, kooperatiflerin üretim ve istihdama katkısının artırılması hedefleniyor.

KOOP-DES programı, kooperatiflerin güçlendirilmesi ve yerel ekonomilerin canlandırılması açısından önemli bir rol oynamaya devam ediyor. Ticaret Bakanlığı, bu tür projelerle yerel kalkınmayı desteklemeyi ve kooperatiflerin sürdürülebilir büyümesine katkı sağlamayı amaçlıyor.

Kaynak: AA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.