TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bakan Yumaklı'dan arıcılara büyük destek: Gezginci arıcılar ve genç üreticilere özel!

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Türkiye'nin bal üretiminde dünya sıralamasında ikinci olduğunu vurgulayarak, arıcıları desteklemeye devam edeceklerini duyurdu. Yumaklı, arıcılık sektörüne yönelik yeni destek modeli hazırladıklarını belirtti. Arılı kovan, bal üretimi ve arıcılık işletmelerinde artış var. Gezginci arıcılar ve genç kadın üreticilere ilave destekler verilecek. Arıcılık Eylem Planı uygulanacak.

Haber Giriş Tarihi: 20.05.2024 10:14
Haber Güncellenme Tarihi: 20.05.2024 10:14
Kaynak: AA
Bakan Yumaklı'dan arıcılara büyük destek: Gezginci arıcılar ve genç üreticilere özel!

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Türkiye'nin bal üretiminde dünya sıralamasında ikinci olduğunu vurgulayarak, arıcıları desteklemeye devam edeceklerini duyurdu. Yumaklı, Dünya Arı Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, sektöre yönelik yeni bir destek modeli hazırladıklarını belirtti.

Yumaklı, arıcılığın son yıllarda önemli bir gelişme gösterdiğine dikkat çekerek, "Verilen desteklerin etkisiyle arılı kovan, bal üretimi ve arıcılık işletme sayısında büyük artışlar kaydedildi." dedi. Bu kapsamda, gezginci arıcılar ve genç kadın üreticilere kovan başına ilave desteklerin verileceğini açıkladı.

BAKAN YUMAKLI: ARICILIĞI KORUMAK İÇİN ÇALIŞMALAR HIZLA DEVAM EDİYOR!

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, iklim değişikliğinin bal arıları üzerindeki etkilerini azaltmak amacıyla yeni bir adım attıklarını duyurdu. Yumaklı, ulusal ve uluslararası düzeyde yürütülen çalışmalarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Yumaklı, "Arıcılık Eylem Planı'nın hayata geçirilmesi için çalışmalara başladık. İlgili kamu kuruluşları, üniversiteler ve özel sektör temsilcileriyle bir araya gelerek iklim değişikliğinin arılar üzerindeki etkilerini en aza indirmeyi amaçlayan kapsamlı bir plan hazırlıyoruz." dedi. Bu planın, bölgesel ırk ve ekotiplerle yapılan arıcılığın geliştirilmesi, bitki örtüsünün korunması, arıcılık yönetimi, hastalık ve zararlılarla mücadele gibi önemli konuları içereceğini vurguladı.

Ayrıca, Yumaklı, Dünya Arı Günü'nün her yıl 20 Mayıs'ta kutlandığını hatırlatarak, bu önemli günde arıların yaşamdaki kritik rolüne dikkat çekti.

Kaynak: AA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.