TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bakan Bolat: Cumhuriyet tarihimizin en yüksek şubat ihracat değerine ulaştık

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, şubat ayındaki ihracat rakamlarını açıkladı. Bakan Bolat, geçen yılın aynı dönemine göre ihracatın ,6 artarak 21 milyar 86 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirtti. Bu rakamla birlikte Cumhuriyet tarihinin en yüksek şubat ayı ihracat değerine ulaşıldığını ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 02.03.2024 13:00
Haber Güncellenme Tarihi: 02.03.2024 13:00
Kaynak: AA
Bakan Bolat: Cumhuriyet tarihimizin en yüksek şubat ihracat değerine ulaştık

Bolat, Adıyaman'da düzenlenen bir otel toplantısında, kentin geçen yıl 6 Şubat'ta yaşanan depreminin yaralarını hatırlattı. Hükümetin, kısa bir sürede enkaz kaldırma, geçici barınma imkanları ve kalıcı konut ve iş yeri yapımı gibi çalışmaları hızlandırdığını belirtti. Bolat, "Bir yıl sonra Adıyaman'da farklı ve olumlu bir görüntüyle karşılaşmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz" dedi.

Deprem bölgelerinde toplamda 650 bin yeni konut, iş yeri ve köy evinin hızla inşa edildiğini vurgulayan Bolat, "Birkaç hafta önce Cumhurbaşkanı'mız deprem bölgelerini ziyaret ederek bitirilmiş kalıcı konutları hak sahiplerine kura çekilişi sonucunda teslim etti. 2024 yılı sonuna kadar 200 bin kalıcı konut tamamen teslim edilmiş olacak. İki ay içinde, depremin 1. yılında teslim edilen 40 bin konuta ilave olarak, 75 bin konutun teslimi daha peyderpey tamamlanmış olacak" şeklinde konuştu.

Bolat, Şubat ayı dış ticaret verilerine ilişkin yaptığı açıklamada, "Şubatta ihracatımız, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13,6 artarak 21 milyar 86 milyon dolar seviyesine yükseldi. Bu rakam, Cumhuriyet tarihimizin en yüksek şubat ayı ihracat değerine ulaşmamızı sağladı. İthalatımız ise yüzde 8,5 azalış göstererek 28 milyar 87 milyon dolara geriledi. Bu, önemli bir başarıdır" dedi.

Bakan Bolat, dış ticaret açığının Şubat ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 42,3 azalarak 7 milyar dolara gerilediğini belirterek, "İhracatın ithalatı karşılama oranı da 14,6 puanlık artışla yüzde 75,1'e yükseldi. Şubat sonunda yıllıklandırılmış ihracatımız 258,7 milyar dolara ulaştı. Aralık sonundaki rakam ise 255,8 milyar dolardı. İhracatçılarımız, ilk 2 ayda ekstra olarak 3 milyar dolarlık bir ihracat başarısı elde etti. Yıllıklandırılmış ithalatımız ise 351,8 milyar dolara geriledi" şeklinde bilgi verdi.

Bolat, dış ticaret açığının Mayıs ayında 122 milyar dolar seviyesindeyken, Şubat itibarıyla 93 milyar dolara gerilediğini belirterek, "Dış ticaret açığını 9 ayda yaklaşık 29 milyar dolar azaltmayı başardık" diye konuştu.

Kaynak: AA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.