TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Aslan payı madencilikte: Sanayi mallarında büyük artış!

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK), Mart ayında ait Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi(Yİ-ÜFE) verilerini paylaştı. Kurum verilerine göre; sanayi malları fiyatlarında ciddi oranda artış meydana gelirken aslan payı 71,19 artış ile madencilik ve taş ocakçılığı alt sektöründe oldu

Haber Giriş Tarihi: 03.04.2024 10:51
Haber Güncellenme Tarihi: 03.04.2024 10:53
Kaynak: TENZİLE AŞÇI
Aslan payı madencilikte: Sanayi mallarında büyük artış!

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK), Mart ayında ait Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi(Yİ-ÜFE) verilerini açıkladı. Kurum verilerine göre; ÜFE’de hem yıllık hem de aylık bazda artış meydana geldi.

TÜİK verilerine göre; 2024 yılı Mart ayında Yİ-ÜFE bir önceki aya göre yüzde 3,29 artış gösterirken bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 11,59 artış gösterdi. Yİ-ÜFE bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 51,47 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 45,28 artış gösterdi.

YILLIK BAZDA ASLAN PAYI MADENCİLİK SEKTÖRÜNDE

TÜİK verilerine göre; Yİ-ÜFE’de sanayinin dört sektörünün yıllık değişimlerinde en büyük artış madencilik ve taş ocakçılığında meydana geldi. Verilere göre; madencilik ve taş ocakçılığında yüzde 71,19 artış, imalatta yüzde 58,92 artış, elektrik, gaz üretimi ve dağıtımında yüzde 18,92 azalış ve su temininde yüzde 66,23 artış gerçekleşti.

Ana sanayi gruplarının yıllık değişimlerinin Yİ-ÜFE’sinde ise en yüksek artış sermaye mallarında meydana geldi. Kurum verilerine göre; ara mallarında yüzde 53,84 artış, dayanıklı tüketim mallarında yüzde 63,73 artış, dayanıksız tüketim mallarında yüzde 64,44 artış, enerjide yüzde 11,55 artış ve sermaye mallarında yüzde 68,11 artış olarak gerçekleşti.

AYLIK BAZDA İMALATTAKİ ARTIŞ BİRİNCİ SIRADA

Aylık bazlı değişimde ise TÜİK verilerine göre; sanayinin dört sektörünün aylık değişimleri; madencilik ve taş ocakçılığında yüzde 3,35 artış, imalatta yüzde 3,46 artış, elektrik, gaz üretimi ve dağıtımında yüzde 1,43 artış ve su temininde yüzde 2,64 artış olarak gerçekleşti.

Ana sanayi gruplarının aylık değişimleri; ara mallarında yüzde 3,45 artış, dayanıklı tüketim mallarında yüzde 3,43 artış, dayanıksız tüketim mallarında yüzde 4,31 artış, enerjide yüzde 0,70 artış ve sermaye mallarında yüzde 3,37 artış olarak gerçekleşti.

Yİ-ÜFE NEDİR?

Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE), sanayi sektöründeki üreticilerin yurt içine sattıkları ürünlerin fiyat değişimini kapsamaktadır.

Kaynak: TENZİLE AŞÇI

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.