Türkiye Sakatlar Konfederasyonu, Engelliler İdaresi Başkanlığı’nın oluşmasını talep ediyor Türkiye Sakatlar Konfederasyonu, Engelliler İdaresi Başkanlığı’nın oluşmasını talep ediyor

Eğitimci Öznur Açıl, hem bir öğretmen hem de 6 Şubat’ta yara alan bir depremzede… Aynı zamanda Aydın’da yaşanan asansör faciasında mağdur olan bir öğrencinin annesi. Dün sabah saatlerinde öğrencilerin protestosuna katılan Açıl, döner dönmez İLKSES TV ekranlarında yayınlanan Sultan Gümüş Kaya ile Birinci Sayfa programına konuk oldu.

Bir öğrencinin ölümüne ve birçok kişinin ağır yaralanmasına neden olan asansör kazasını ‘ihmal ve cinayet’ olarak değerlendiren Açıl, “Ancak bir ölüm olunca mı akılları başlarına gelecekti? Kızım dışarıdayken ben rahat edemiyordum, o yurda geçince bir ‘oh’ çekiyordum. Güvende olduğunu hissederdim. Görüyoruz ki artık yurtlar da evlatlarımızın yaşamı için güvenilir değil. Çocuklarımızı devlete emanet edemeyeceksek nereye emanet edeceğiz?” isyanında bulundu.

eğitimci yayın3

SÜREKLİ KULAK TIKANAN SORUNLAR…

“Öğrencilerin kendini anlatmaya ihtiyacı var, seslerini duyurmaya ihtiyacı var” diyen Açıl, şöyle devam etti: “Barınma, ulaşım, gıda… Gençlerimizin her defasında dile getirdiği ama yetkililerin de sürekli kulak tıkadığı bir sorun. Gençlerimizin dinlenmeye ihtiyacı var. Aynı yurdun yemeklerinde de problemlerin yaşandığını çocuklarımız bize bildiriyordu. Geçtiğimiz gün mesela yemeğin içinden böcek ve kurt çıktığı kaydedilmişti. Kıyamadığınız, hiçbir yere sığdıramadığınız çocuğunuz böyle bir muamele görüyor ne yazık ki. Kolay şeyler değil tabii. Tüm bunlara duyarlı olmaya, gençlerimizin sesini duyurmaya çalışıyoruz ama sorunlar o kadar büyük ki belli bir kitleyle de olmuyor. Geçen hafta kızım Aydın’dan İzmir’e yanıma geldiğinde asansörü kullanamadığını, çok sallandığı için korktuğunu, idarecilere söylemelerine rağmen hiçbir işlemin yapılmadığını söyledi. Hatta bu olay yaşanmadan önce başka bir asansörün arızalandığını, öğrencilerin yaklaşık 40 dakika asansörde mahsur kaldığını söyledi. Fenalık geçirenler olmuş, ambulans gelmiş. 40 dakika kimse gelmez mi? CİMER’e şikayette dahi bulunmuşlar. Tüm bunlara rağmen kolları kımıldamamış. Ancak bir ölüm olunca mı akılları başlarına gelecekti? Bu bir ihmal, cinayet… Asla kaza değil!”

BİLİMDEN NE KADAR UZAKLAŞIRSAK…

Açıl, “Kızım dışarıdayken ben rahat edemiyordum, o yurda geçince bir ‘oh’ çekiyordum. Güvende olduğunu hissederdim. Görüyoruz ki artık yurtlar da evlatlarımızın yaşamı için güvenilir değil. Çocuklarımızı devlete emanet edemeyeceksek nereye emanet edeceğiz? Herkesin insanca yaşayabilecek konutlarda oturma hakkı vardır. Devlet ise bunun için tedbirler almak zorundadır. Yapılan bir araştırmaya göre 100 öğrenciden sadece 8’i devlet yurtlarında barınabiliyor. Geriye kalanlar ise cemaat ya da tarikat yurtlarına mecbur bırakılıyor… Cumhuriyetin yüzüncü yılını kutlayacağız. Unutmayalım ki laiklik yoksa Cumhuriyette yoktur. Bilimden ne kadar uzaklaşırsak maalesef bu gibi durumları daha fazla yaşayacağız” sözlerini kullandı.

BU İÇERİK DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Aydın’da asansör kazası: Yurt müdürü açığa alındı

Kaynak: RABİA AYKUT