TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Vakıf ve özel üniversitelerde ikinci öğretim kalktı mı? İkinci öğretim ve örgün eğitim arasındaki farklar

YÖK Başkanı Erol Özvar, devlet üniversitelerinde ikinci öğretimle ilgili son dakika kararını açıkladı. Öğrenciler şimdi vakıf ve özel üniversitelerde ikinci öğretimin durumu hakkında da bilgi arayışına geçti. Peki, vakıf ve özel üniversitelerde ikinci öğretim kalktı mı? İkinci öğretim ve örgün eğitim arasındaki farklar…

Haber Giriş Tarihi: 11.07.2024 15:59
Haber Güncellenme Tarihi: 11.07.2024 15:59
Kaynak: HABER MERKEZİ
Vakıf ve özel üniversitelerde ikinci öğretim kalktı mı? İkinci öğretim ve örgün eğitim arasındaki farklar

YÖK'ün ikinci öğretim kararı, binlerce üniversite öğrencisi tarafından yakından izleniyor. YÖK Başkanı Erol Özvar, üniversitelerdeki ikinci öğretim programlarıyla ilgili son gelişmeleri duyurdu. Ancak şimdi öğrenciler, vakıf ve özel üniversitelerde ikinci öğretimin durumu hakkında da bilgi arayışına geçti. Peki, vakıf ve özel üniversitelerde ikinci öğretim kalktı mı? İkinci öğretim ve örgün eğitim arasındaki farklar neler?

ÖZEL ÜNİVERSİTELERDE 2. ÖĞRETİM KALKTI MI?

ÖZEL ÜNİVERSİTELERDE 2. ÖĞRETİM KALKTI MI?

Beşeri sermaye ve ülkenin kaynaklarının etkin kullanımı konusunda büyük özen gösterdiklerini vurgulayan Özvar, şu şekilde devam etti:

"Bir taraftan istihdam odaklı yeni programlarla üniversitelerimize ilave kontenjanlar verilirken diğer taraftan da mimarlık, eczacılık, psikoloji, beslenme-diyetetik ve temel bilimlere özgü bazı programlardaki eğitim-öğretim kalitesini yükseltmek amacıyla piyasa beklentilerinin üzerinde mezuniyete yol açan kontenjanlarda ülkenin ihtiyaçları doğrultusunda yeni düzenlemeler yapılmış ve öğretim elemanları sayısı, derslik ve benzeri kapasite dikkate alınarak düşürülme yoluna gidilmiştir.

Bu dönem üniversitelerimizdeki program kalitesini artırmaya yönelik belki de en önemli çalışmamız devlet üniversitelerimizdeki ikinci öğretim programlarının kapatılması olmuştur. Vakıf üniversitelerinde, devlette olduğu gibi, ikinci öğretim programları yerine istihdama duyarlı ve geleceğin mesleklerine uygun programlara dönüştürülmesi temin edilecektir. Vakıf üniversitelerimizin de gelecek yıla yönelik planlamalarını buna göre yapmalarını bekliyoruz."

Devlet üniversitelerine gösterdikleri kolaylıkları vakıf üniversitelerine de göstermeye devam edeceklerini vurgulayan Özvar, "Adalet programında yaptığımız benzer uygulamaları burada da yapacağız. Bu bakımdan herhangi bir kayıp olmayacağını özellikle belirtmek isterim" dedi.

ÖZEL ÜNİVERSİTELERDE 2. ÖĞRETİM KALKTI MI?

İKİNCİ ÖĞRETİM VE ÖRGÜN EĞİTİM ARASINDAKİ FARKLAR

İki öğretim sistemlerinde okula giriş ve çıkış saatleri farklılık gösterir.

İkinci öğretimde ders saatleri genellikle 15:00-21:30 arasında olduğu için çalışan öğrencilere avantaj sağlar.

İkinci öğretim ücretli bir programdır ve her bölüm için harç ücretleri farklılık gösterir.

İkinci öğretimde öğrencilerin genellikle puanları örgün eğitime göre daha düşüktür.

Her iki öğretimde de aynı dersler işlenir.

İkinci öğretim ve örgün öğretim öğrencileri eşit koşullara sahiptir.

Mezuniyet sonrası her iki öğretimden de aynı diploma ve unvanı alırlar. Ayrıca burs ve kredi başvurularında da aynı şartlar geçerlidir.

Gece öğretim programlarına katılan öğrenciler, örgün eğitim programlarına yatay geçiş yapamazlar. Ancak Açıköğretim, Uzaktan Eğitim veya diğer ikinci öğretim programlarına geçiş yapabilirler.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.