TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

EÜ TBMM Balıkçılık ve Su Ürünleri Araştırma Komisyonu’nu ağırladı

Su ürünleri ve balıkçılık sektöründe yaşanan sorunlar ve alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), Balıkçılık ve Su Ürünleri Araştırma Komisyonu, saha çalışmaları kapsamında ilk ziyaretini Ege Üniversitesine yaptı

Haber Giriş Tarihi: 01.12.2023 12:19
Haber Güncellenme Tarihi:
Kaynak: Haber Merkezi
ilksesgazetesi.com
EÜ TBMM Balıkçılık ve Su Ürünleri Araştırma Komisyonu’nu ağırladı

Üniversitelerarası Kurul tarafından kısa bir süre önce “Ziraat, Orman ve Su Ürünleri Eğitim Konseyi” başkanı olarak seçilen Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın ev sahipliğinde Yeni Senato Salonunda yapılan toplantıya, Komisyon Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Emrah Karayel, TBMM Balıkçılık ve Su Ürünleri Araştırma Komisyonu Üyesi Milletvekilleri, Ege Üniversitesi  Rektör Yardımcısı ve Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Banu Yücel ve EÜ Su Ürünleri Fakültesi  Dekanı Prof. Dr. Uğur Sunlu’nun yanı sıra devlet ve özel üniversitelerin su ürünleri fakültelerinin dekanları ile Tarım ve Orman Bakanlığı bürokratları katıldı.

TBMM Balıkçılık İLKSES (2)

“Toplantı sektöre yol haritası oluşturacak”

Komisyonu Ege Üniversitesinde ağırlamaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında balıkçılık ve su ürünleri sektöründe yaşanan sorunların araştırılarak alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırması Komisyonumuzun, ülkemizdeki Su Ürünleri Fakültesi Dekanları ile buluşmasını çok anlamlı buluyorum. Yapılacak istişareler sonucunda hazırlanacak rapor, sektörün yaşadığı sorunların tespit edilmesi ve bu sorunların çözümüne yönelik kısa, orta ve uzun vadeli yol haritasının oluşturulmasına katkı sağlayacak. Raporun, uygulayıcılara yönelik sektörün sağlıklı gelişimine yol açacak tavsiyeleri içererek, sürdürebilirlik açısından olumlu etki yaratacağını düşünüyorum. Toplantıya katılım gösteren komisyon başkanımıza ve üyelerimize teşekkürlerimi sunuyor, hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

Balıkçılık ve Su Ürünleri Araştırma Komisyonu, sektörün akademik tarafını dinledi

Komisyon Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Emrah Karayel, “Kıymetli Ege Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’a hepimizi bir araya getirdiği için çok teşekkür ederim. Balıkçılık ve Su Ürünlerinin Sorunlarının Araştırılması Komisyonu olarak mecliste kurulduğumuz günden bu yana çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Komisyonumuz, bütün partilerin ortak önergeleriyle kurulmuş olması itibariyle balıkçılığa, su ürünleri sektörüne ve paydaşlarına verilen önemin gösterilmesi açısından son derece kıymetli. Su Ürünleri Kanununda yapılan değişiklik ile balıkçılık ve su ürünleri sektöründe birçok sorunun ortadan kaldırılması sağlandı ve yeni çıkması muhtemel sorunlarla ilgili de çalışmalara hazırlık yapılmış oldu. Yaptığımız çalışmalarla bütün paydaşlarımızın sorunlarını dinledik ve hızlı bir şekilde sahaya indik” dedi.

TBMM Balıkçılık İLKSES (3)

“Sürdürülebilirlik konusuna önem veriyoruz”

Toplantı sonrası oluşturulacak raporun kapsayıcı özellik taşıyacağını vurgulayan Komisyon Başkanı Karayel, “Bu toplantıyla, akademisyenlerimizin ve alanında yetkili kişilerin görüşlerini alıp, çözüm önerilerini dinleyeceğiz. Sizlerin çözüm önerileri son derece kıymetli. Çalışma sonucunda oluşturulacak raporun tüm paydaşların sorunlarını kapsayacak şekilde oluşturulması konusunda hassasiyet gösteriyoruz. Biz, balıkçılık ve su ürünleri sektöründe özellikle sürdürülebilirlik konusuna son derece önem veriyoruz. Toplantıya katılan ve çalışmalarımıza katkı veren herkese teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki bugün alınacak kararlar sektörümüze katkı sağlayacaktır” dedi.

BU HABER DE DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: Ege Üniversitesi’nin bir projesi daha TÜRKPATENT tarafından tescillendi

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.