TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Eğitimciler eşit işe eşit ücret istiyor!

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası, eğitimin ticarileşmesine ve piyasalaşmasına karşı, eşit işe eşit ücret hakkı için birlikte mücadele çağrısında bulundu

Haber Giriş Tarihi: 29.05.2024 14:35
Haber Güncellenme Tarihi: 29.05.2024 14:35
Kaynak: SULTAN GÜMÜŞ KAYA
Eğitimciler eşit işe eşit ücret istiyor!

Son 5 yılda özel okula giden öğrenci sayısının 10 kat arttığını kaydeden Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen), devletin asli görevi ve anayasal hak olan parasız ve eşit eğitim hakkının, tozlu raflarda ki bir kitap sayfası olarak durduğunu kaydetti.

Yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Eğitimin her alanı bir saldırı ve kuşatma altında. Biz öğretmenler, öğrenciler, veliler, eğitimin her kademesinde görevli eğitim emekçileri bu kuşatma ve saldırılardan en ağır şekilde etkilenen kesimler durumundayız. İtibarsızlaştırılan öğretmenler, geleceksizleştirilen öğrenciler, her gün kaygıdan kaygıya sürüklenen veliler, ağır çalışma ve yaşam koşulları altında ezilen eğitim ve bilim emekçileri… Bir yandan dün MEB tarafından kabul edilen ‘müfredat programı’ ile öğrencileri bir itaat ve biat programı ile eğitilmek istenirken diğer yandan da eğitimin ticarileştirilmesi hamleleri son hız devam edilmektedir.”

EŞİT EĞİTİM HAKKI TOZLU RAFLARDA…

“Her şeyi biliyoruz, her şeyi görüyoruz, her şeyin farkındayız” diyen sendika, “Uygulamaya çalıştığınız eğitim sistemi bir refah toplumunun eğitim sistemi değil sizin beka ve ikbalinizi garanti altına alan bir eğitim sistemidir. Tarikat ve cemaatlerin gerici ve çağdışı yaklaşımlarının özünü oluşturduğu bir eğitim sistemi olamaz. Devlet okullarına dayattığınız programlarla niteliksizleştirilen okullardan kaçan yüzbinlerce öğrenci ve veliyi özel okulların piyasacı bataklığına nasıl ittiğinizin farkındayız. Yarattığınız iklimle son 5 yılda özel okula giden öğrenci sayısı 10 kat arttı. Devletin asli görevi ve anayasal hak olan parasız ve eşit eğitim hakkı tozlu raflarda ki bir kitap sayfası olarak durmakta” ifadelerini kullandı.

ORTAK HAREKET ETTİĞİMİZİ İLAN EDİYORUZ

Devamında, “Milyonlara ulaşan fiyatları ile adeta bacasız fabrikalara dönen özel okullar, kamunun kaynaklarını ve vatandaşın parasını kendine transfer etmekte. Bir rıza mekanizması kurulmuş, bir tarafta bilimsel ve pedogojik formasyondan uzak devlet okulları diğer tarafta sözde daha demokratik ve özgür eğitim vahaları ile bir algı oluşturulmaya çalışılmakta. Bu algının yaldızı kaldırıldığında ise altında çok ağır ve acımasız bir emek sömürüsü ile özel okulda çalışan eğitim emekçileri bulunmakta. Asgari ücrete dahi yaklaşamayan ücretlerle geçinmek zorunda kalan, haftada 40-45 saatlik çalışma yükünün altında ezilen, okul yönetimi ve velilerin türlü mobbingleri ile karşı karşıya kalan eğitim emekçileri. Neredeyse mafyatik organizasyonlar haline gelmiş özel okul zincirleri… Devletin her türlü kolaylaştırıcılığından faydalanan özel okul patronlarının kurduğu vakıflar ve derneklerle şekillenen özel okul sistemi” sözleri yer aldı.

Öğretmen Sendikası’nın haklı talepleri üzerinden çağrıda bulunan Eğitim-Sen, “ÖMK ile yaşanılacak hak kayıplarına karşı, özel okul, ücretli, sözleşmeli, kadrolu, uzman, baş gibi sıfatlarla öğretmenlik mesleğine dayatılan parçalı istihdama karşı, atama yönetmeliğindeki hukuksuzluğa karşı, eğitimin ticari ve piyasacı uygulamalarına karşı ortak hatta ilerleme için, eşit işe eşit ücret için, mesleğimiz, onurumuz, geleceğimiz için, mücadeleyi büyütüyor, ortak hareket ettiğimizi ilan ediyoruz” mesajını verdi.

Kaynak: SULTAN GÜMÜŞ KAYA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.