Toplantıda konuşan ESİAD YİK Başkanı Sıtkı Şükürer, “Ege Ekonomik Forum sayesinde İzmir, tıpkı Davos’ta yapılan Dünya Ekonomik Forum gibi dünyaca ünlü şirketlerin CEO’larının katılacağı bir konuma getirebiliriz” dedi.

NURETTİN BAKİ

Bu yıl ‘Geleceğin Sinyalleri’ başlığıyla 8-9 Aralık 2022 tarihinde İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde düzenlenecek olan Ege Ekonomik Forum ile ilgili Kordon Otel’de bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) Başkanı Mehmet Ali Susam, Ege ihracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Selami Özpoyraz, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Meclis Başkanı İbrahim Gökçüoğlu, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Zekeriya Mutlu, İzmir Sanayici ve İş insanları Derneği (İZSİAD) Başkanı Hasan Küçükkurt, Ege Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ESİAD) Başkanı Sibel Zorlu ile ESİAD Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Başkanı Sıtkı Şükürer katıldı. 

FORUM ÖNEMLİ BİR ADIM OLACAKTIR

Türkiye'nin doğal gaz ithalatı eylülde yüzde 20,5 azaldı Türkiye'nin doğal gaz ithalatı eylülde yüzde 20,5 azaldı

EGEV ve Özgencil Grup iş birliği ile bu yıl 6’ncısı düzenlenecek forum ile ilgili bilgi veren Susam, “Bu yıl teknolojiyi, insanı, yeşil ekonomiyi ve küresel dünyadaki gelişmeleri forumda ele alacağız. Bu yılki forum çok daha özel ve önemli olacak. İzmir’in ve Türkiye’nin en önemli günleri hep İzmir ölçeğinde olmuştur. İzmir ve Türkiye’nin 100. kurtuluş yılı ile şubat ayında İktisat Kongresi’nin 100. yılını kutlayacağız. İzmir ve Ege Bölgesi, Atatürk’ün iktisat kongresine ortaya koyduğu hedeflere ulaşmak için uygun olduğu bir bölgedir. Atatürk; serbest pazarı, çağdaşlığı, demokratlığı, iş dünyasının belirleyici olduğunu gösteren İktisat Kongresi’ni bu anlamıyla düzenledi. Biz de EGEV olarak Atatürk’ün koyduğu hedeflere ulaşmak için bu Forum’un önemli bir adım olacağına inanıyoruz” dedi.

YATIRIMCILARIN İLGİSİNİ ÇEKECEK

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Özuslu ise gençlerle birlikte forumun yapılmasının çok önemli olduğuna dikkat çekti. İzmir ekonomisinin gelişmesi için sanayiden tarıma kadar her alanda belediyenin yatırımlarına dikkat çeken Özuslu, “Yaptığımız yatırımlar kentin geleceği için, kenti dirençli hale getirmek için hayata geçiriliyor. Fakat güven ortamının olması yabancı yatırımcıların da kentimize ve ülkemize olan ilgisini artıracaktır” şeklinde konuştu.

İZTO Meclis Başkanı Selami Özpoyraz da İZTO olarak foruma katkı vermekten mutluluk duyduklarını vurguladı. Özpoyraz, “Bu tür organizasyonlar kentimizin gelişimi için son derece önemli. Tıpkı 100 yıl önce İzmir İktisat Kongresi’nin kentimizde yapılması gibi bu Forum’un kentimizin geleceğine ve ekonomisine ışık tutacaktır” yorumunda bulundu.

DAVOS BENZETMESİ

ESİAD YİK Başkanı Sıtkı Şükürer de yaptığı kısa konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Ege Ekonomik Forum sayesinde İzmir, tıpkı Davos’ta yapılan Dünya Ekonomik Forum gibi dünyaca ünlü şirketlerin CEO’larının katılacağı bir konuma getirebiliriz.”

ÜSTÜMÜZE BÜYÜK GÖREVLER DÜŞÜYOR

Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un katılımıyla yapılacak oturumlarla gözlerin ülkemizde İzmir’e ve ekonomiye çevrileceğini söyleyen EBSO Meclis Başkanı İbrahim Gökçüoğlu da böyle bir organizasyona ev sahipliği yapacak olmanın gururunu yaşadıklarını kaydetti.

Ege ihracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi ise İzmir’in tarih boyunca ülkemize en fazla katkıyı veren kent olduğunu ifade ederek “Yeni yüzyılı iktisat açılımını şimdi de Cumhuriyetimizin 2. yüzyılına yön vermek için ele alacağız. Dünya genelinde yüzyılda bir olan her şeyi son yıllarda hep karşımızda gördük. Hedeflerimiz var ancak bu hedeflere ulaşılabilmesi için geniş kapsamlı somut bir planlama içinde olunması gerekiyor. Artık üstümüze daha büyük görevler düşüyor. Ekonomiden kalkınma politikalarına, dijitalleşmeden yeni nesil tarıma kadar büyük değişimlerin tetikleyicisi kavramları, sürdürülebilir bir Ege ve Türkiye’yi, bu sene Ege Ekonomik Forum’da konuşacağız. Önümüzdeki yüzyılın çok daha iyi olacağına inancımız tam” diye konuştu.