TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan kimdir?

Cumhuriyet Halk Partisi bünyesinde çalışmalarını yürüten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan kimdir? İşte detaylar…

Haber Giriş Tarihi: 05.02.2024 15:37
Haber Güncellenme Tarihi: 05.02.2024 15:37
Kaynak: HABER MERKEZİ
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan kimdir?

Uzun süredir siyasi hayatın içerisinde olan ve memleketi Edirne’de belediye başkanı olarak hizmet veren Recep Gürkan kimdir? Recep Gürkan’ın hayatı ve siyasi kariyeri hakkında merak edilenleri, haberimizin devamında sizin için derledik.

Recep Gürkan kimdir?

Recep Gürkan, 1964 yılında Edirne’nin İpsala isimli ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İpsala'da tamamladı. 1983 yılında Trakya Üniversitesi Edirne Eğitim Yüksekokulu'ndan mezun olduktan sonra, 2001 yılında Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü'nü bitirdi.

Recep Gürkan çalışma hayatına ne zaman başladı?

1998-2003 tarihleri arasında Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü'nde şube müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdür Yardımcılığı gibi çeşitli görevlerde bulundu. 2004 yılında Edirne Valiliği İl Planlama ve Koordinasyon Müdürlüğü görevine ek olarak, Edirne Valiliği Sınır Ötesi İş Birliği faaliyetleri ve Avrupa Birliği eğitim ve gençlik programlarında çalıştı. Aynı zamanda Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli valiliklerince kurulan Trakya Kalkınma Birliği Genel Sekreterliği görevini üstlendi. 2005 yılında Trakya Üniversitesi Genel Sekreterliği görevine atandı. Gürkan, çeşitli sivil toplum örgütlerinin kurucu üyelikleri ve yöneticiliklerinde bulundu. Bunlar arasında Edirne Atatürkçü Düşünce Derneği, Edirne Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Edirne Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Edirne Turizm Derneği, Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği gibi örgütler yer almaktadır. 1990-1995 yılları arasında Eğitim-İş Edirne İl Başkanlığı ve sonrasında kurulan Eğitim-Sen Genel Merkez kurucu üyeliği ve yöneticiliği görevlerinde de bulunan Recep Gürkan, 2010 yılında "Yılın En Başarılı Bürokrat" ödülünün sahibi oldu.

Recep Gürkan siyasi hayatına nasıl başladı?

Recep Gürkan, 3 Nisan 2011 tarihinde CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne Milletvekili aday adayı olmak için görevinden istifa etti. 12 Haziran 2011 seçimlerinde CHP Edirne Milletvekili olarak seçilen Recep Gürkan, TBMM'de Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyesi olarak görev yaptı. 2013 yılı mart ayında "yilineniyisi.com" tarafından düzenlenen ankette "Yılının Milletvekili" ödülünün sahibi olan Recep Gürkan, 30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde CHP Edirne Belediye Başkanı olarak seçildi. 2014 yılında Beşiktaş Platformu Genç Profesyoneller tarafından bu kez de "Yılın Belediye Başkanı" ödülüne layık görüldü. Recep Gürkan, 31 Mart 2019 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimi'nde yeniden Edirne Belediye Başkanlığı görevine seçildi.

Recep Gürkan’ın diğer ödülleri ise şu şekildedir:

ORC Araştırma Şirketi'nin, 2-10 Ocak 2015 tarihleri arasında gerçekleştirdiği anket sonuçlarına göre, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 2014 yılının 'En Başarılı' il belediye başkanları arasında birinci seçildi.

2015 yılı ocak ayında Mebus Haber Dergisi tarafından "Yılın Başarılı Siyasetçisi Ödülü"ne layık görüldü.

2015 Şubat ayında Siyaset Dergisi'nin 20. yılına özel yaptığı anketlerde okuyucular tarafından "Yılın Belediye Başkanı" ödülüne layık görüldü.

2016 yılı mart ayında Sosyal Demokrat Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen Yerel Yönetim Ödülleri Töreni'nde "Tarihi Elektrik Fabrikası'nın Restorasyonu" Projesi ile Bilim ve Tarih Ödülü'ne layık görülen Başkan Gürkan, ödülünü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun elinden aldı.

2016 yılı mayıs ayında Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği tarafından düzenlenen "Kent ve Yaşam Ödülleri" kapsamında Jüri tarafından, odalar, esnaf birlikleri ve sivil toplum kuruluşlarını Edirne ortak paydasında buluşturma başarısını sağladığı için "Kent Dayanışması Ödülü"ne layık görüldü.

2016 yılı haziran ayında Edremit Belediyesi tarafından Usta Sanatçı Tuncel Kurtiz anısına düzenlenen Kaz Dağları Doğal Yaşam Ödülleri Töreni'nde "Yılın En İyi Çevreci İl Belediye Başkanı Ödülü"ne layık görüldü.

Recep Gürkan evli mi?

Recep Gükan evlidir. Eylem ve Yiğit adında iki çocuğu bulunmaktadır.

Kaynak: HABER MERKEZİ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.