İsveç'te yol çöktü: Yaralılar var İsveç'te yol çöktü: Yaralılar var

Dünyanın çeşitli yerlerinde konumlanmış olan bu devasa binalar, mühendislik harikası ve mimari estetiğin bir araya gelmesiyle ortaya çıkıyor. Kendine özgü özellikleriyle ön plana çıkan bu benzersiz binalar, ziyaretçilerine unutulmaz deneyimler sunuyor. İşte dünyanın enleri…

china zun

10.CHİNA ZUN

Çin, yalnızca geleneksel mimarisiyle değil, bunun yanı sıra modern gökdelenleri ile de adından sıkça söz ettirir. Adından söz ettiren yapılarının başında da Beijing'in sembolü haline gelen China Zun gelmektedir. 2018 yılında inşa edilmiş olan dünyanın en yüksek 10. binası olma özelliği taşıyan China Zun, 528 metre uzunluğu ile Çin’in en yüksek binası olarak kayıtlara geçiyor. Çin’in sembolleri arasında yer alan bu binanın resmi adı CITIC Plaza olup, ticari ve finansal alanlarda kullanılmak üzere inşa edilmiştir. Çin’in kültürel zenginliğinin bir göstergesi olarak Çin şamdanına benzer bir yapıda tasarlanmış ve inşa edilmiştir.

TİANJİN CTF FİNANS MERKEZİ

9. TİANJİN CTF FİNANS MERKEZİ

Çin’de bulunan bu yapı, sahip olduğu 530 metre yüksekliği ile dünyanın  en yüksek 9. binası olma özelliğini taşıyor. Çin’in Tianjin kentinde yer alan gökdelen 100 katlı olup, inşaası 2019 yılında tamamlandı. Yine iş dünyasına hizmet vermek amacıyla, finansal alanlarda kullanılmak üzere inşa edilmiş olan bu yapı modern çağın mimarisini yansıtır.

GUANGZHOU CTF FİNANS MERKEZİ

8. GUANGZHOU CTF FİNANS MERKEZİ

Yine Çin’de bulunan bu yapı, sahip olduğu 530 metre yüksekliği ile Tianjin CTF Finans Merkezi ile dünyanın enleri listesinde aynı sırayı paylaşıyorlar. Dünyanın enlerinde 8. sırada yer almasına karşın bulunduğu Guangzhou şehrinin en yüksek binası konumundadır. China Zun ve Tianjin CTF gibi Guangzhou CTF Finans Merkezi de finansal alanlarda kullanmak üzere iş dünyası için inşaa edildi.

ONE WORLD TRADE CENTER

7. ONE WORLD TRADE CENTER (ÖZGÜRLÜK KULESİ)

New York’ta inşaa edilmiş olan One World Trade Center, 541 metre yüksekliği ile Batı yerkürenin en yüksek dünyanın ise en yüksek 7. binası olarak biliniyor. 11 Eylül 2001 yılında gerçekleşen terör saldırıları sonrası New York’un sembolü haline gelmiş olan yapı, 104 katlı olmakla beraber 2014 yılında yapımı tamamlanmıştır. Binanın 541 metre olarak inşa edilmesinin sebebi, 541 metreye tekabül eden 1776 feet yüksekliğin, 1776 Amerika’nın Bağımsızlık Bildirgesi’ni temsil etmesidir.

LOTTE WORLD TOWER

6. LOTTE WORLD TOWER

Kore’nin en yüksek binası, 556 metre uzunluğu ile Güney Kore’de yer alan Lotte World Tower’dır. Bu bina 556 metre uzunluğu ile dünyanın en yüksek 6. binası olarak yer almaktadır. Güney Kore’nin başkenti Seul şehrinde yer alan devasa binanın yapımı 2017 yılında tamamlanmıştır. Bir yaşam merkezi olarak inşa edilen bu yapıda, alışveriş merkezlerinden, otellere kadar pek çok olanak yer almaktadır.

GOLDİN FİNANCE 117

5. GOLDİN FİNANCE 117

Çin’in Tianjin kentinde yer alan Goldin Finance 117 isimli gökdelen, sahip olduğu 597 metre uzunluğu ile kentin en yüksek, dünyanın ise en yüksek 5. yapısı olarak kaydedildi. 2019 yılında inşası tamamlanan bu yapı, ofisler, lüks daireler ve alışveriş merkezlerini içerisinde barındırmakta olup, Çin’in en yüksek üçüncü binası olarak yer alıyor.

PİNG AN ULUSLARARASI FİNANS MERKEZİ

4. PİNG AN ULUSLARARASI FİNANS MERKEZİ

Çin’in Shenzhen şehrinde yer alan bu yapı, 599 metre yüksekliği ile Çin’in en yüksek ikinci, dünyanın ise en yüksek 4. binası olarak kayıtlara geçiyor. 2017 yılında inşası tamamlanan bu yapı, şehre finansal ve ticari olarak büyük katkı sağlıyor.

KRALİYET SAAT KULESİ

3. KRALİYET SAAT KULESİ

Suudi Arabistan'ın Mekke kentinde yer alan bu yapı, 601 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek 3. binası olarak  kayıtlarda yer alıyor. Kabe’nin yakınına inşa edilmiş olan bu devasa gökdelen, 120 katlı olup, içerisinde müze, alışveriş merkezleri ve lüks otelleri bünyesinde barındırıyor.

ŞANGHAY KULESİ

2. ŞANGHAY KULESİ

Çin’in Shanghai kentinde bulunan ve adını da bu sebepten alan bu gökdelen, 632 metre yüksekliği ile Çin’in en yüksek, dünyanın ise en yüksek 2. binası olarak kayıtlarda yer alıyor. Çin’in dikine şehirleşme politikası doğrultusunda inşa etmiş olduğu yapıların en görkemlilerinden birisi olan Şanghay Kulesi, 128 katlı bir yapı olup, bünyesinde 320 katlı bir otel ve birçok mağazayı barındırarak günlük 16.000 kişiyi ağırlayabilme kapasitesine sahiptir.

BURJ KHALİFA

1. BURJ KHALİFA

Dubai’de yer alan Burj Khalifa, 828 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek binası olarak biliniyor. Dubai’nin sembolü haline gelen bu yapı, yalnızca dünyanın en yüksek yapısı olma rekoruna sahip değil. Bununla birlikte, dünyanın en uzun mesafeli asansörü ve en yüksek restoranı, en çok katlı yapısı, en hızlı asansörü, en yüksekte yer alan camisi, en yüksek gece kulübü gibi rekorların da sahibidir. 160 katı kullanılabilir halde olan toplam 165 katlı bu devasa yapı, pek çok film ve müzik klibinin çekimine de ev  sahipliği yapmıştır.

BU İÇERİK DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Dünyada girilmesi yasaklanan 10 yer

Kaynak: HABER MERKEZİ