Ermenistan, Azerbaycan mevzilerine ateş açtı Ermenistan, Azerbaycan mevzilerine ateş açtı

Dünya üzerinde birçok gizemli ve tehlikeli yerler bulunuyor. Bu yüzden birçok yer keşfedilmemiş, sınırlanmış veya tamamen girişleri yasaklanmıştır. Bu yerler; tarih, doğa veya bilinmezlikleri ile dolu hikayeleriyle gizli olabilir ancak bu bölgelerin ortak bir özelliği bulunuyor o da girişlerinin yasak olması…  Dünya üzerinde yer alan yasaklı bölgelere ancak yüksek mertebelerden izin alabilmeyle girilebilir. Bizlerde bu yasaklı 10 yeri sizler için araştırdık ve haberimizde derledik…

10- HAVEN CO - İNGİLTERE

Dünya çapında yasaklı bölgelerin gizemli havası içinde yer alan noktalardan biri de İngiltere’de bulunan Haven Co’dur. Bu merak uyandırıcı tesiste, bilinmeyen projelerin yürütüldüğü ve devletlerin gözlerinden uzak bir şekilde sürdürüldüğü iddia ediliyor. Özellikle bilgisayar bilimleri, siber güvenlik ve yapay zekâ gibi alanlarda artık uzmanlaşmış olan Haven Co, devletlerden bağımsız olarak çalışabilen bir araştırma ve geliştirme tesisi olarak öne çıkıyor. Güvenliğe önem veren bu tesiste sıkı önlem alınıyor. Her tarafa gözetim kameraları ve alarm sistemleri ile donatılmıştır.

9- Nİ’İHAU ADASI – HAWAİİ

Hawaii adasında en küçük yerleşim yeri olan Ni’ihau, palmiyeleri, turistlerin uğrak yeri ve nesli tükenmekle yüz yüze olan hayvanların olmaması gibi özellikleriyle cazip bir tatil merkezi olarak görülebilir. Ancak 180 km kare büyüklüğündeki bu adaya dışarıdan bir insanın gelmesi yasak. Hawaii Kralı olarak bilinen Kamehameha 1863 yılında zengin plantasyon sahibi Robinson ailesine adayı satmış. 1915 yılına kadar ada yabancılara kapalı bir şekilde kalmış. Günümüzde bu adada yerli Hawaii’li 130 kişi yaşıyor. Adada yol, telefon, kanalizasyon, çeşme suyu ya da bir market hiçbir şey bulunmuyor. Ulaşım aracı olarak; at ve bisikletle, elektrik güneş enerjisiyle, erzaklar ise başkan bir adadan bot ile ulaşım sağlayarak getiriliyor. Çocuklar her hafta eğitim için kanolarla Kauai adasına taşınıyor.

Ancak bu küçük ada tarihte önemli bir yere sahip. İkinci Dünya Savaşı sırasında Japon uçakları Hawaii’deki Pearl Harbour limanını bombalarken, Japon pilot adaya düşüyor ve yerlileri bir hafta boyunca terörize etmişti. Bir diğer bilgi ise, 1944 yılında ABD başkanı Franklin Roosevelt Ni’ihau adasını Birleşmiş Milletler Merkezi olması için aday yerler arasında değerlendirmişti. Günümüzde adadaki kişiler tarafından adaya davet edilmediği sürece dışarıdan kimsenin girmesine izin verilmiyor.

8- GİZLİ ARŞİVLER – VATİKAN

Dünyanın en özel kütüphanesi olan Vatikan’daki Gizli Arşivler sıradan bir kütüphane değil. Bulunan bütün papaların kişisel belgelerini içeren arşiv 8. Yüzyıla kadar geriliyor. 1881 yılına kadar Vatikan dışında hiç kimsenin ulaşamadığı ve kilitli tutulan arşivlere günümüzde ulaşmak için uzun süreçli ve ayrıntılı bir başvuru sürecinden geçmesi gerekiyor. Ancak tarihi araştırmalar yürüten bir kurumdan özel referanslı uzman ve alimlerin başvuru yapabileceği arşivlerdeki cilt sayısı 35 bini bulurken raf uzunluğu 85 kilometreye uzanıyor.

7- YILAN ADASI – BREZİLYA

Dünya’nın en zehirli yılanlarının bulunduğu dönümlük adada, dinlenmek için konan göçebe kuşların yılanlar tarafından kısa süre içerisinde öldürüldüğü biliniyor. Bu nedenler dünyanın en tehlikeli adaları arasında bulunan Ilha de Queimada Grande Adası’na giriş, ordu tarafından engellenmiştir. Adaya giden birinin hayatta kalmasının imkânsız olduğu bu adada, bir insanı kısa sürede öldürüp derisinin erimesini sağlayacak derece zehirli yılanların olduğu biliniyor. Adaya düşen birinin hayatta kalmasınıimkânsız olduğu adada, bir insanı kısa sürede öldürüp derisinin erimesini sağlayacak derecede zehirli yılanlar bulunuyor.

Bu adada mızrak başlı yılanın zehrini akıttığı kurbanın kurtulma oranı yüzde 0.5. 4000 adet engerek yılanı bulunuyor ve Brezilya’da yılanlar tarafından meydana gelen ölümlerin yüzde 90’ını oluşturuyor.

6- KUZEY SENTİNEL, ANDAMAN VE NİKOBAR ADALARI

Dünyada girilmesi yasak yerlerden biri de Sentinel adası ve diğerleri… Diğer adaların geri kalanı daha büyük ve daha iyi bilinirken, mangrovlarla dolu ve mercanlarla çevrili Kuzey Sentinel, neredeyse hiç ayak basılmadan kalmıştır. Bu ada dünyadaki en izole yerlerden biri haline gelirken, dünyanın temassız kalan birkaç kabilesinden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Sentinelese olarak anılan bu adanın yerli halkı, modern dünya ile henüz hiç temasa geçmemiştir. Geçmeye çalışan ziyaretçiler için de bu genelde son anlamına gelmektedir. Adadaki yaşamın orijinalliğinin bozulmaması adına adaya gitmek, Hindistan hükümeti tarafından yasaklanmıştır.

5- KUZEY KORE’DEKİ 39. ODA

1970 yılının sonlarında oluşturulan 39.odanın Pyongyang’daki İşçi Partisi binasının içinde yer aldığı ve nazı kaynaklara göre adın ilk günlerinde parti merkezinde işgal ettiği ofisten aldığı iddia ediliyor. Kuzey Kore’nin kurucusu olan Kim Il-Sung’un ölümünün ardından başa geçen ailesi ve oğlunun paralarını kontrol etmek amaçla kuruldu. Kzuey Kore’de bütün televizyon ve radyo kanalları tamamen devlet kontrolü altında bulunuyor. İnternetin bile yasak olduğu Kuzey Kore’de kara para aklama ve yolsuzluk gibi işlerin hükümetin eliyle buradan sürdürüldüğü düşünülüyor. Ayrıca bu 39.odaya girmenin cezası ölüm olarak biliniyor ve ceza 39.odaya giren kişinin ailesine de uygulanır.

4- BHANGARH KALESİ, HİNDİSTAN

Bhangarh kalesi, Amber Kachwaha hükümdarı tarafından 1573 yılında en küçük oğlu tarafından inşa edildi. Yerel efsaneler ise, 1783 yılında krallığın yıkılmasının nedeninin kalenin lanetli olduğunu belirtir. Hindistan’da ‘yasal olarak tanınan’ tek perili yer olarak bilinir. Bu nedenle buraya girebilmek için hükümetten izin gerekli. Bunun nedeninin vahşi, gececi hayvanlar veya gölge içerisindeki yapay aydınlatma eksikliğinin olduğu söylense de harabelerde henüz daha nelerin gizlendiği bilinmiyor.

3- KORE ASKERDEN ARINDIRILMIŞ BÖLGE

Kuzey Kore ve Güney Kore arasındaki bağlantıyı sağlayan bir ada olarak bilinir. 250 kilometre uzunluğunda ve 4 kilometre genişliğindeki bu bölge adının tam tersine dünyanın en çok silah ve askerin bulundurulduğu bir yerdir. Dünya üzerinde en çok korunan sınır bölgelerinden bir tanesidir. Sınırın etrafındaki üstün güvenliğinden dolayı dünyanın en iyi korunmuş yerlerinden bir tanesi haline gelmiştir.

2- SAĞIR ODA – TÜRKİYE

Türkiye’de bilinenler arasında olan Sağır Oda, devletin en gizli bilgilerinin konuşulduğu özel bir alan. Dolayısıyla oda, çok yüksek güvenli önlemler ile korunuyor. Güvenlikli yöntemlerden biride odanın etrafındaki duvarlar kimyasal madde ile kaplandı ve pencerelerde ses geçirmeyen çerçevelere kullanıldı. Hatta o kadar güvenlikli bir ortam yaratılıyor ki odanın perdeleri bile ses geçirmiyor. Sağır odada, duvarları ve tavanı karbon gazlı boya ile kaplanarak odanın içerisinde kayıt yapılabilecek tüm cihazlar özel bir sistem ile devre dışı bırakılıyor. Kısacası içeriden dışarı bilgi çıkması imkânsız.

1- KÜRECİK KALKANI - TÜRKİYE

Malatya’nın Kürecik ilçesinden alan Kürek Kalkan’ında, bir radar bulunuyor. NATO ile anlaşma gereği kurulan radar, İsrail’in balistik füze savunmalarını kontrol altına alabiliyor. Bu alan, İran’ın batı sınırında bulunan Tahran’a kadar uzanabiliyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ