TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Zeljka Cvijanovic: Dünya giderek daha adaletsiz bir yere dönüşüyor

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Sırp üyesi Zeljka Cvijanovic, çatışmaların her zaman barışçıl çözümlerle ele alınması gerektiğini vurgulayarak, çatışmalardan kaynaklanan sorunların çözümü için diplomatik yöntemlerin ilk başvurulacak yol olduğunu ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 02.03.2024 13:16
Haber Güncellenme Tarihi: 02.03.2024 13:16
Kaynak: AA
Zeljka Cvijanovic: Dünya giderek daha adaletsiz bir yere dönüşüyor

Zeljka Cvijanovic, 3. Antalya Diplomasi Forumu'nda (ADF) AA muhabirinin sorularını yanıtladı. ADF hakkındaki görüşlerini paylaşan Cvijanovic, forumun dünya liderlerinin fikir alışverişinde bulunabileceği önemli bir platform olduğunu belirtti.

Cvijanovic, ADF'nin önemine vurgu yaparak, "Bu, son derece önemli bir toplantı ve hepimiz için büyük bir fırsat. Ülkemizin dostu ev sahibi Türkiye'nin tutumunu dinlemek ve meslektaşlarımızın görüşlerini almak, farklı bakış açılarıyla küresel meseleleri ele almak açısından çok değerli bir imkan sunuyor. Farklı ülkelerin perspektiflerini dinlemek, küresel meselelere dair daha geniş bir anlayış geliştirmek açısından son derece önemli." şeklinde konuştu.

"Dünya Adaletsizlikle Yüzleşiyor"

Çatışmaların barışçıl çözümlerle ele alınması gerektiğini vurgulayan Cvijanovic, Bosna Hersek'ten gelen biri olarak savaşlar hakkında konuşmanın zorluğunu dile getirdi. "Bizler, bu gelişmelerin, savaşın, aile trajedilerinin, cinayetlerin ve silahlı saldırıların ne kadar zor olduğunu çok iyi biliyoruz" ifadelerini kullandı.

Cvijanovic, çatışmalardan kaynaklanan sorunların çözümünün yıllar alabileceğini belirterek, çözüm için diplomatik yolların tercih edilmesi gerektiğini vurguladı. "Dünya giderek daha adaletsiz hale geliyor. Birçok çıkar ve görüş çatışmasıyla karşı karşıyayız. Ölümleri durdurmak için eksik olan, gerçek diplomatik çabanın ortaya konmasıdır" şeklinde konuştu.

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Tutumunu Takdir Ediyoruz"

Bosna Hersek ile Türkiye arasındaki ilişkileri memnuniyetle değerlendiren Cvijanovic, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tutumunu büyük bir takdirle karşılıyoruz. Bizi her zaman birlik olmaya ve geleceğimiz için doğru adımlar atmaya teşvik ediyor" ifadelerini kullandı.

Cvijanovic, Bosna Hersek'teki karmaşık duruma dikkat çekerek, "Ülkemizde demokratik yollarla seçilmiş kurumlar olmasına rağmen, Bosna Hersek, Avrupa'daki tek koloni gibi bir durumda. Seçilmemiş bir kişinin, yasaları dayatma ve anayasal düzenlemeleri değiştirme hakkına sahip olduğunu düşünüyorlar" şeklinde konuştu.

Ülke içindeki sorunlara çözüm bulmak için iç mutabakatın önemine vurgu yapan Cvijanovic, "Bu şekilde, gelecek daha iyi ve istikrarlı olacak. Bosna Hersek'teki tüm halkların ve diğer vatandaşların çıkarlarını koruyacak bir zemin oluşturmuş olacağız" dedi.

Kaynak: AA

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.