TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Zelenskiy, Genelkurmay Başkanı Valerii Zaluzhnyi görevden aldı

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Genelkurmay Başkanı Valerii Zaluzhnyi'yi görevden alarak, yerine Kara Kuvvetleri Komutanı Aleksandr Sırskiy'i atadı

Haber Giriş Tarihi: 08.02.2024 20:31
Haber Güncellenme Tarihi: 08.02.2024 20:33
Kaynak: İHA
Zelenskiy, Genelkurmay Başkanı Valerii Zaluzhnyi görevden aldı

Ukrayna’da ordu yönetimi değişti. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valerii Zaluzhnyi’yi görevden alarak yerine Kara Kuvvetleri Komutanı Aleksandr Sırskiy’i atadı. Zelenskiy yaptığı açıklamada, “Genelkurmay Başkanı Valerii Zaluzhnyi ile bir araya geldik. Ukrayna'yı iki yıl boyunca savunduğu için kendisine teşekkürlerimi sunuyorum. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaç duyduğu yenilenmeyi ve Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'nde kimlerin yer alabileceğini ele aldık. Yenilenmenin zamanı geldi” dedi.

Zaluzhnyi’ye teşekkür eden Zelenskiy, “Bugün orduda nelerin değişmesi gerektiğini açıkça konuştuk. Valerii Zaluzhnyi’ye Ukrayna devleti için takımda kalmasını teklif ettim” ifadelerini kullandı.

Zaluzhnyi’yi yerine Kara Kuvvetleri Komutanı Sırskiy’i atadığını duyuran Zelenskiy, “Bugün General Albay Aleksandr Sırskiy’i Genelkurmay Başkanı olarak atadım” ifadelerini kullanarak, bu atamayı yaparken Ukrayna ordusunun üst kademeleriyle de fikir alışverişinde bulunduğunu da ekledi.

"Yeni yaklaşımlara, yeni stratejilere ihtiyacımız var"

Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem Umerov ise yaptığı açıklamada, “2024, hazırlıklı olmamız gereken yeni değişiklikleri de beraberinde getirecek. Yeni yaklaşımlara, yeni stratejilere ihtiyacımız var. Bugün Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin liderliğini değiştirme ihtiyacı konusunda bir karar verildi” dedi.

Öte yandan uzun bir süredir Zelenskiy’nin, Zaluzhnyi ile anlaşamadığı ve görevden alacağı iddiaları basın da yer alıyordu.

Kaynak: İHA

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.