TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Ortadoğu’da gerilim hat safhada: Gece yarısı İran’dan İsrail’e hava saldırısı

İran Devrim Muhafızları Ordusu tarafından yapılan açıklamada, İsrail'in Şam'daki İran konsolosluğuna yapılan saldırıya karşılık olarak, İsrail'e karşı düzinelerce insansız hava aracı ve füze ateşlendiği belirtildi ve bu durum üzerine savaş kabinesi toplandı

Haber Giriş Tarihi: 14.04.2024 08:10
Haber Güncellenme Tarihi: 14.04.2024 12:02
Kaynak: İHA/AA
Ortadoğu’da gerilim hat safhada: Gece yarısı İran’dan İsrail’e hava saldırısı

İran, İsrail topraklarını insansız hava aracı ve füzelerle hedef aldı.

İran Devrim Muhafızları Ordusu tarafından yapılan açıklamada, "Siyonist rejimin Şam'daki İran konsolosluğuna yönelik saldırısına cevap olarak Devrim Muhafızları Ordusu Hava Kuvvetleri, siyonist rejimin topraklarına düzinelerce insansız hava aracı ve füze ateşledi" ifadeleri yer aldı.

İsrail’in Suriye’nin başkenti Şam'daki İran’a ait konsolosluk binasına düzenlediği hava saldırısında Devrim Muhafızları Ordusu Suriye ve Lübnan’dan sorumlu Kudüs Gücü Komutanı Muhammed Rıza Zahedi ve Zahedi’nin yardımcılarından Muhammed Hacı Rahimi ile Hüseyin Aminullah hayatını kaybetmişti.

Adrienne Watson

Watson: Sürekli iletişim halindeyiz

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Adrienne Watson, Başkan Biden'in ulusal güvenlik ekibi tarafından düzenli olarak bilgilendirildiğini belirtti. Ayrıca İsrailli yetkililerin yanı sıra diğer ortak ve müttefiklerle sürekli iletişim halinde olduklarını vurguladı.

Savaş kabinesi toplandı

Tel Aviv'deki Kiryat askeri karargahında, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun başkanlığında bir savaş kabinesi toplantısı düzenlendi. Toplantıya Netanyahu'nun yanı sıra Savunma Bakanı Yoav Gallant, Bakan Benny Gantz, İsrail Genelkurmay Başkanı Herzli Halevi, Ulusal Güvenlik Danışmanı Tzachi Hanegbi ve diğer üst düzey yetkililer de katıldı.

Transit uçaklara geçiş yok

Lübnan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, yaşanan bölgesel gelişmelerin ardından ülke hava sahasının gelen, giden ve transit tüm uçaklara geçici olarak kapatılacağını duyurdu. Açıklamada, kapatma kararının tedbir amaçlı alındığı ve yerel saatle 01.00'den Pazar günü 07.00'ye kadar geçerli olacağı belirtildi.

Muhammed Rıza Aştiyani

Aştiyani: İzin veren her ülke, kesin cevabımızla karşılaşacaktır

İran Savunma Bakanı Muhammed Rıza Aştiyani, "İsrail'in İran'a yönelik saldırması için hava sahasını ya da topraklarını kullanmasına izin veren her ülke, kesin cevabımızla karşılaşacaktır" şeklinde açıklamada bulundu.

Rishi Sunak

Sunak: İran kendi bölgesinde kaos yaratmaya niyetli

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "İran rejiminin İsrail'e yönelik pervasız saldırısını en sert şekilde kınıyorum. İran bir kez daha kendi bölgesinde kaos yaratmaya niyetli olduğunu göstermiştir. Birleşik Krallık, İsrail'in yanı sıra Ürdün ve Irak gibi bölgesel ortaklarımızın güvenliğini korumaya devam edecektir. Müttefiklerimizle birlikte durumu istikrara kavuşturmak ve gerilimin daha da tırmanmasını önlemek için çalışıyoruz. Hiç kimse daha fazla kan dökülmesini istemiyor" şeklinde ifade etti.

balistik füze

İran’dan ilk balistik füze duyurusu

İran medyası, İsrail'e ilk balistik füze fırlatıldığını duyurdu.

Hüseyin Emir Abdullahiyan

Abdullahiyan: ABD'ye gerekli uyarıları yaptık

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Hollanda ve Belçika Dışişleri Bakanları ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşme, İsrail'in Şam'daki İran Konsolosluğu'na yönelik saldırısını ve İran'ın buna vereceği yanıtı ele aldı. Abdullahiyan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "İsrail rejiminin Şam'daki İran Konsolosluğu'nu hedef alması ve uluslararası sözleşmeleri ihlal etmesini ele aldık. Ülkemizin bu konudaki tutumunu ilettim. ABD'ye konu hakkında gerekli uyarıları yaptığımızı vurguladım. Ayrıca, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile yapılan görüşmede uluslararası, bölgesel ve Gazze'deki son gelişmeleri ele aldık" dedi.

Hizbullah'tan roket iddiası

Hizbullah, Lübnan'dan Golan Tepeleri'ndeki bir İsrail askeri üssüne onlarca roket attığını iddia etti.

Ürdün hükümeti o haberleri yalanladı

Ürdün hükümeti, olağanüstü hal ilan edildiğine ilişkin haberleri yalanlayarak, "Vatandaşlarımız için endişeye neden olacak bir durum yok" açıklamasını yaptı.

 Stephane Sejourne

Sejourne saldırıyı kınadı

Fransa Dışişleri Bakanı Stephane Sejourne, İran'ın İsrail'e yönelik saldırısını şiddetle kınayarak, Fransa'nın "İsrail'in güvenliğine olan bağlılığını" bir kez daha vurguladı.

ABD tarafından durduruldu

İsrailli bir savunma yetkilisi, İsrail'e ateşlenen yüzlerce, en az 100 insansız hava aracının İsrail hava sahası dışında ABD tarafından durdurulduğunu söyledi.

BM Misyonu: Siyonist rejimin diplomatik binalarımıza yönelik saldırısına verilen bir cevap

İran'ın BM Misyonu tarafından yapılan açıklamada, "İran'ın BM Anlaşması'nın 51. maddesinde yer alan meşru müdafaa hakkına dayanan askeri hamlesi, Siyonist rejimin Şam'daki diplomatik binalarımıza yönelik saldırısına verilen bir cevaptır. Bu konu artık sonuçlanmıştır diyebiliriz. Ancak, İsrail rejimi bir hata daha yaparsa, İran'ın vereceği cevap daha sert olacaktır. Bu, İran ile İsrail rejimi arasında bir çatışmadır ve ABD bu durumdan uzak durmalıdır" ifadeleri kullanıldı.

Josep Borrell

Borrell: Benzeri görülmemiş bir gerginlik

Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İran'ın İsrail'e yönelik saldırılarını kınayarak, "Benzeri görülmemiş bir gerginlik" olarak nitelendirdi. Borrell, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "AB, İran'ın İsrail'e yönelik kabul edilemez saldırısını şiddetle kınıyor. Bu eşi benzeri görülmemiş bir gerginlik ve bölgesel güvenliğe yönelik ciddi bir tehdittir" ifadelerini kullandı.

Mark Rutte

Rutte: Gelişmeleri yakından takipr ediyoruz

Hollanda hükümeti, İran'ın İsrail'e yönelik hava saldırılarını şiddetle kınadığını açıkladı. Geçici Hollanda Başbakanı Mark Rutte, sosyal medya hesabından Orta Doğu'daki durumun son derece endişe verici olduğunu belirterek, "Bugün erken saatlerde Hollanda ve diğer ülkeler, İran'a İsrail'e saldırmaktan vazgeçmesi yönünde net bir mesaj gönderdi" paylaşımında bulundu.

Rutte, "Hollanda, İran'ın İsrail'e yönelik saldırılarını kınıyor. Olayların daha fazla tırmanmasının önlenmesi gerekiyor. Az önce Hollanda Savunma Bakanı ve Dışişleri Bakanı ile son durum hakkında temasta bulunduk. Gelişmeleri çok yakından takip etmeye devam ediyoruz" şeklinde ifade etti.

Scholz: Sorumsuz ve hiçbir şekilde kabul edilemez saldırı

Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un, İran'ın İsrail'e yönelik hava saldırılarını sert bir dille kınadığı bildirildi. Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit, yaptığı yazılı açıklamada, "Başbakan Olaf Scholz, Tahran'daki rejimin bu gece İsrail topraklarına başlattığı ağır hava saldırılarını şiddetle kınadı. Bu sorumsuz ve hiçbir şekilde kabul edilemez saldırı, İran'ın bölgede geniş çaplı bir yangını körüklemesiyle sonuçlanabilir" ifadelerini kullandı.

Scholz'un, 16 Nisan'a kadar sürecek Çin ziyaretine bugün başlayacağı bildirildi. Alman basınında yer alan haberlere göre, Scholz'un ziyaretinin ilk durağı Chongqing kentine olacak. Yarın ise Şanghay'a geçmesi planlanıyor. Ziyaretin üçüncü gününde ise Pekin'de Çin Devlet Başkanı Şi Jinping ile bir görüşme gerçekleştirecek.

Baerbock: Mevcut saldırıyı şiddetle kınıyoruz

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock da İran'ın İsrail'e yönelik hava saldırısını sert bir dille kınadıklarını bildirdi.

Baerbock, sosyal medya platformu X'ten yaptığı açıklamada, İran'ın İsrail'e karşı insansız hava araçları (İHA) ve füzeler fırlattığını belirterek, "Mevcut saldırıyı şiddetle kınıyoruz çünkü bu, bölgedeki tüm dengeleri altüst edebilir. İran ve onun destekçileri derhal bu saldırıları durdurmalıdır" şeklinde konuştu.

Baerbock, İsrail ile dayanışma içinde olduklarını belirtti.

Tajani: Orta Doğu'daki gelişmeleri dikkatle ve endişeyle takip ediyoruz

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, İran'ın İsrail'e insansız hava araçlarıyla (İHA) gerçekleştirdiği geniş çaplı saldırının ardından Orta Doğu'daki gelişmeleri dikkatle ve endişeyle izlediklerini açıkladı. Tajani, İran'ın İsrail'e yönelik İHA saldırısıyla ilgili olarak X platformunda bir paylaşımda bulundu.

"Orta Doğu'daki gelişmeleri dikkatle ve endişeyle takip ediyoruz." ifadelerini kullanan Tajani, İtalya'nın Tahran ve Tel Aviv Büyükelçileri ile yakın temas içinde olduğunu belirterek, "Başbakan ve Savunma Bakanı ile de bu konuda görüştük. Hükümet, herhangi bir senaryoya hazırlıklıdır." şeklinde yorumda bulundu.

İran devlet televizyonunun haberinde ise "Devrim Muhafızları Ordusu, işgal altındaki bölgelerdeki hedeflere yönelik İHA operasyonunu birkaç dakika önce başlattı." ifadelerine yer verilmişti.

Fajon: Orta Doğu'da gerginliğin daha da tırmanması son derece tehlikeli

Slovenya Dışişleri Bakanı Tanja Fajon, Orta Doğu'da gerginliğin daha da tırmanmasının son derece tehlikeli olduğunu vurguladı. Fajon, İran'ın İsrail'e insansız hava araçlarıyla (İHA) düzenlediği geniş çaplı saldırının ardından X platformunda bir paylaşımda bulundu. Paylaşımında, İran'ın İsrail'e İHA'larla gerçekleştirdiği saldırının "son derece endişe verici" olduğunu ifade eden Fajon, gelişmeleri dikkatle izlediklerini belirtti. Fajon, paylaşımında, "Orta Doğu'da gerginliğin daha da tırmanması son derece tehlikeli." şeklinde ifade kullandı.

Rasmussen herkesi itidalli davranmaya çağırdı

Danimarka Dışişleri Bakanı Lars Lokke Rasmussen, X sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda, herkesi itidalli davranmaya ve gerilimi düşürmeye çağırdı. Rasmussen, "Danimarka, İran'ın İsrail'e yönelik duyurduğu saldırıyı şiddetle kınıyor." ifadesini kullanarak, İran'ın Orta Doğu'daki "istikrarı bozan rolünün" kabul edilemez olduğunu belirtti. Rasmussen, bu saldırının da bunlardan biri olduğunu savundu. Bakan Rasmussen, Danimarka'nın müttefikleriyle bölgede istikrarın sağlanması için çalışmayı sürdüreceğini belirtti.

Kaynak: İHA/AA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.