TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Muhalif lider Navalny’nin annesi açıkladı: Cenaze töreninin gizlice yapılmasını istiyorlar

Rus muhalif lider Alexei Navalny'nin annesi Lyudmila Navalnaya, oğlunun cezaevinde hayatını kaybetmesinin ardından Rus yetkililerin kendisine gizlice defnedilmesi için baskı yaptığını açıkladı. "Cenaze töreninin gizlice yapılmasını istiyorlar" şeklinde konuşan Navalnaya, oğlunun defninin gizlice gerçekleştirilmesinin istendiğini ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 22.02.2024 21:27
Haber Güncellenme Tarihi: 22.02.2024 21:27
Kaynak: İHA
Muhalif lider Navalny’nin annesi açıkladı: Cenaze töreninin gizlice yapılmasını istiyorlar

16 Şubat'ta cezaevinde hayatını kaybeden Rus muhalif lider Alexei Navalny'nin annesi Lyudmila Navalnaya, oğlunun gizlice defnedilmesi için Rus yetkililerin kendisine baskı yaptığını ifade etti. Navalnaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, teşhis için oğlunun kendisine gösterildiğini ve Salekhard şehrindeki araştırma komitesi binasından çıktığını belirterek, "Dün akşam beni gizlice morga götürdüler ve bana Alexei’yi gösterdiler. Ellerinde hazır olduğunu gördüğüm tıbbi ve hukuki belgeler vardı. Ben de tıbbi ölüm belgesini imzaladım" şeklinde konuştu.

Navalnaya, yasalara göre oğlunun cenazesinin derhal kendisine teslim edilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Bunun yerine bana baskı yapıyorlar. Benim yerime Alexei’nin nerede, ne zaman ve nasıl gömülmesi için kararlar alıyorlar. Benim karşımda Kremlin’den veya Soruşturma Komitesi’nin merkezinden talimat alıyorlar. Cenaze töreninin gizlice yapılmasını istiyorlar. Beni bir mezarlığa götürüp orada, ‘Bak oğlun burada yatıyor’ demek istiyorlar. Bunu istemiyorum. Beni tehdit etmeye başladıkları için bu videoyu kaydediyorum. Gözlerimin içine bakarak, eğer gizli bir cenazeyi kabul etmezsem oğlumun cesedine bir şey yapacaklarını söylüyorlar. Zaman senden yana değil, ceset çürüyor diyorlar” şeklinde konuştu.

Uçakta zehirlenmesi sonrasında Navalny'nin yaşadıkları oldukça çalkantılıydı. Rusya'da yolsuzlukla mücadele aktivisti ve avukat olarak tanınan Navalny, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve çevresinin yolsuzluklarını araştırıyordu. 2020 yılında Rusya'da uçağında zehirlendi ve 2021'de Almanya'da tedavi gördükten sonra Rusya'ya dönüşünde tutuklandı. Navalny, 4 Ağustos 2023'te Rusya'daki muhaliflerin protestolarını organize etmek, Rusya'da yasaklanan Yolsuzlukla Mücadele Vakfı aracılığıyla yasadışı eylemler düzenlemek, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Kremlin'e karşı söylemlerde bulunmak ve "aşırılık" yanlısı eylemleri desteklemekle suçlandı ve 19 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ayrıca, Mart 2022'de dolandırıcılık ve mahkemeye itaatsizlik suçlamalarıyla da 9 yıl hapis ve 1 milyon 200 bin ruble para cezasına çarptırıldı. Navalny, tutuklu bulunduğu süre boyunca toplamda 5 farklı suçlamayla karşı karşıya kaldı.

Rusya Federal Cezaevi Servisi (FSIN), Navalny'nin ölümüne ilişkin 16 Şubat'ta yaptığı ilk açıklamada, "3 No'lu cezaevindeki hükümlü Aleksey Navalny, 16 Şubat'ta yürüyüş yaptıktan sonra kendini kötü hissetti ve bilincini kaybetti. Kurumun sağlık çalışanları hızlıca müdahale etti ve ambulans çağrıldı. Ancak hayata döndürme çabaları sonuçsuz kaldı" ifadelerini kullanmıştı.

Navalny'nin ölüm nedeni başlangıçta "ani ölüm sendromu" olarak açıklanmıştı. Ancak Rusya Soruşturma Komitesi, kimyasal analiz için naaşın en az 14 gün daha ailesine teslim edilmeyeceğini belirtmişti. Navalny'nin eşi Yulia Navalnaya, eşinin naaşının "zehirlenme izleri kayboluncaya kadar bekletildiğini" iddia etmişti.

Kaynak: İHA

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.