TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Lübnan: BM üyeleri Filistin devletini ve Doğu Kudüs'ü tanıdı

Uluslararası Adalet Divanı'nda, "İsrail'in işgal ettiği Filistin topraklarındaki uygulamalarının hukuki sonuçlarına ilişkin danışma görüşü" duruşmaları 4’üncü gününde sürüyor.

Haber Giriş Tarihi: 22.02.2024 21:35
Haber Güncellenme Tarihi: 22.02.2024 21:35
Kaynak: İHA
Lübnan: BM üyeleri Filistin devletini ve Doğu Kudüs'ü tanıdı

Uluslararası Adalet Divanı'nda (UAD), "İsrail'in işgal ettiği Filistin topraklarındaki uygulamalarının hukuki sonuçlarına ilişkin danışma görüşü" duruşmaları 4’üncü gününde sürüyor. Hollanda'nın Lahey kentindeki Barış Sarayı'nda düzenlenen duruşmada Lübnan da söz aldı. Lübnan’ın Hollanda Büyükelçisi Abdel Sattar Issa, yaptığı konuşmada UAD'ye Orta Doğu'da barış ve Filistin halkına adalet sağlanması için yardımcı olma çağrısında bulunarak, “Bazı ülkelerin İsrailliler ve Filistinliler arasındaki ikili müzakerelerin önüne geçeceği gibi ‘sapkın bir argümanla’ UAD'den BM Genel Kurulu'na tavsiye kararı vermemesini istemesi yanlıştı. Hukuk, ister kamusal ister özel düzeyde olsun, siyasi kaymayı önleyen bir çerçevedir” ifadelerini kullandı.

Issa, İsrail'in Doğu Kudüs dahil olmak üzere Filistin topraklarındaki işgalini sona erdirip Filistin halkının kendi geleceğini belirleme hakkını kabul etmesi durumunda diğer tüm ihlallerin sona ereceğine vurgu yaparak, "1967'den beri İsrail, toprakları yasadışı bir şekilde işgal ederek saldırganlık suçu işlemiştir" dedi.

Lübnan ve BM'nin 140'tan fazla üyesinin Filistin devletini ve Doğu Kudüs'ü başkenti olarak tanıdığını hatırlatan Issa, "İsrail, işgal altındaki Filistin topraklarındaki yerleşimleri kaldırmalı ve bu bölgelerden çekilmelidir” diyerek, İsrail'in Filistin'e tazminat ödemesi gerektiğini ifade etti.

Kaynak: İHA

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.