TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İsveç’te oy kullanımına Drive-in çözümü

İlginç ve değişik fikirlerle gündeme gelen İsveç’te, oy kullanımına olan ilgiyi arttırmak için dünyada ilk defa pilot bölge seçilen İsveç’in Jönköping şehrinde Drive-in oy kullanılmaya başladı. Bu uygulama 22 Mayıs - 9 Haziran tarihleri arasında devam edecek

Haber Giriş Tarihi: 31.05.2024 12:13
Haber Güncellenme Tarihi: 31.05.2024 12:13
Kaynak: HABER MERKEZİ
İsveç’te oy kullanımına Drive-in çözümü

İLKSES GAZETESİ İSVEÇ TEMSİLCİSİ MEHMET ÖZER -  İlk defa 2022 yılında yine Jönköping’te deneme amaçlı Drive-in için çadır kurulduğunu ve dikkat çektiğini belirten yetkili sayım memuru, “Daha önce ilk defa kurulan Drive-in çadırının yanlış yerde kurulduğunu ve deneme amaçlı olduğunu ve o zaman ki eksikleri göz önünde bulundurarak eksik detaylar düzetilip halkın yoğun olduğu alışveriş merkezinde kurduk. Oy kullanmaya olan İlgi umduğumuzdan daha fazla oldu. Drive-in çadırımız alışveriş merkezinde kurmamızdaki amaç gezmek ve alışveriş için AVM’ye gelen vatandaşlar oy kullanmak için arabaları ile Drive-in çadırına gelerek alış- veriş öncesi veya sonrası çok kısa sürede oylarını kullanıp vatandaşlık görevlerini yerine getiriyor. Daha öncede belirttiğim gibi bu uygulamaya İsveç’te pilot bölge olarak seçtiğimiz ilk Jönköping’te başladık. Gayet başarılı oldu ve umduğumuzdan daha iyi sonuç aldık. Aşağı yukarı oy kullanımında yüzde 40 gibi artış oldu ve tahminimce bu oran daha da artacak. Dünyada bir ilk olan ve İsveç’te uygulanan Drive-in sistemini gelecek tüm seçimlerde tüm İsveç geneline yayacağız ve belki de bu uygulamaya geçmek isteyen ülkelere örnek olacağız” şeklinde konuştu.

Görüşünü aldığımız İsveçliler, "Çok güzel uygulama, gerçekten çok İlgi çekici ve rahat, arabamızla çadırın bir ucundan girip oyumuzu rahat bir şekilde kullanıp çadırın diğer ucundan çıkıp oy kullanmadık kaygısı olmadan gönül rahatlığı ile evimize gidiyoruz. Açık söylemek gerekirse bu uygulamadan önce iş dönüşü yorgunluğu, stres vs. gibi sebeplerden oy kullanmaya üşeniyorduk, kim düşünmüşse güzel düşünmüş teşekkürler." dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.