TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İsrail'in Han Yunus'u boşaltma çağrısı: Filistinliler gece yarısı göçe zorlandı

İsrail'in Han Yunus'ta binlerce kişiye "bölgenin boşaltılması" çağrısı yapmasının ardından, Gazze'nin güneyindeki Han Yunus'un doğusunda yaşayan Filistinliler, muhtemel saldırılardan kaçmak için gece yarısı göç etmeye başladı

Haber Giriş Tarihi: 02.07.2024 12:27
Haber Güncellenme Tarihi: 02.07.2024 12:27
Kaynak: AA
İsrail'in Han Yunus'u boşaltma çağrısı: Filistinliler gece yarısı göçe zorlandı

Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde, çocuklar ve kadınlar da dahil olmak üzere Han Yunus'un doğusundaki Filistinlilerin zorla yerlerinden edildikleri ve güvenli bir yer aradıkları görülüyor. Elektriksiz sokaklarda toplanan insanlar, araçların ışıkları altında ilerlerken, geceyi sırt çantaları ve yanlarına aldıkları birkaç eşya ile geçirmeye çalışıyorlar.

Han Yunus'taki gerginlik, bölgedeki tansiyonun yükselmesine neden olurken, Filistinlilerin yaşadığı bu zorlu süreç uluslararası alanda da endişeyle takip ediliyor."

İsrail saldırısı endişesiyle Avrupa Hastanesi de boşaltıldı

İsrail ordusunun Han Yunus'un doğusundaki El-Fuhari bölgesinin "boşaltılması" uyarısının ardından, buradaki Gazze-Avrupa Hastanesi'nde tedavi gören yaralı ve hasta Gazzeliler de hastaneyi boşaltmak zorunda kaldı.

Gazze Şeridi'nde faaliyetteki az sayıdaki sağlık merkezinden biri olan Gazze-Avrupa Hastanesi'nden tahliye edilenler, Nasır ve Emel hastanelerine nakledilmeye çalışılıyor.

İsrail saldırısı endişesiyle hasta ve yaralıların yanı sıra çalışanların da hastanedeki tıbbi cihazları tahliye ettiği belirtiliyor.

Sosyal medyada yer alan bir görüntüde, yaralı bir Filistinlinin, sedyedeki yaralı arkadaşını Avrupa Hastanesi'nden Nasır Hastanesi'ne tahliye etmek için kilometrelerce mesafe katettiğine dikkat çekiliyor.

Han Yunus'tan göçe zorlanan Filistinliler zorlu şartlarda yaşamaya çalışıyor

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, dün X sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada, Filistinlilerden Han Yunus kentinin doğusundaki bölgeleri "güvenlikleri için" acilen boşaltmalarını istemişti.

Kentin doğusundaki Filistinliler, İsrail ordusunun çağrısından saatler sonra El-Mevasi bölgesine doğru göç etmek zorunda kalmıştı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR), İsrail'in Gazze'nin güneyindeki Han Yunus'ta binlerce kişiye "bölgenin boşaltılması" çağrısı yapmasından son derece endişe duyulduğunu ve bunun muhtemelen büyük kitlesel yerinden edilme, acılar ve aile ayrılıklarına yol açacağını vurgulamıştı.

Refah'ın batısında bulunan ve yerleşim yeri olmayan El-Mevasi'de büyük ölçüde açık araziler bulunuyor.

Altyapı, kanalizasyon ağları, elektrik hatları, iletişim ağları ve internetten de yoksun olan bölgede, yerinden edilmiş Filistinliler, oldukça zor şartlar altında yaşamaya çalışıyor. Evlerini terk edip bu bölgeye sığınan insanlar, su, gıda, temizlik ve sağlık hizmetleri konusunda büyük yoksunluk yaşıyor.

Kaynak: AA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.