TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Büyükelçiden casusluk itirafı: Küba’ya casusluk yaptığını itiraf etti

ABD'nin eski Bolivya Büyükelçisi Victor Manuel Rocha, 40 yıldan uzun süre boyunca Küba için casusluk yaptığını kabul etti

Haber Giriş Tarihi: 01.03.2024 15:14
Haber Güncellenme Tarihi: 01.03.2024 15:14
Kaynak: İHA
Büyükelçiden casusluk itirafı: Küba’ya casusluk yaptığını itiraf etti

ABD'nin eski Bolivya Büyükelçisi Victor Manuel Rocha, 40 yıldan daha uzun bir süre boyunca Küba için casusluk yaptığını itiraf etti. Miami'de görülen davada ilk ifadesini değiştiren Rocha, suçlamaları kabul etti ve cezası Nisan ayında belli olacak.

Yürütülen soruşturma kapsamında elde edilen gizli belgelerde Rocha’nın on yıllardır Küba’ya casusluk yaptığını itiraf ettiği, Küba’nın eski Devlet Başkanı Fidel Castro için “komutan”, ABD için ise “düşman” kelimelerini kullandığı kaydedildi. Gizli belgelerde 2022 yılının Kasım ayında bir FBI ajanının Küba İstihbarat Servisi’nde görevli olduğunu iddia ederek, “Havana’daki bir arkadaşınızdan haber getirdim” diyerek Rocha ile iletişime geçtiği ifade ediliyor. Belgelerde Rocha'nın FBI ajanıyla “görülmeyeceğini" düşünerek bir alışveriş merkezinin yemek katında da olmak üzere birkaç kez görüşmeyi kabul ettiği bilgileri yer alıyor. Eski Büyükelçi Rocha’nın gizli görevdeki FBI ajanı ile gerçekleştirdiği üç görüşmede Küba’ya casusluk yaptığına dair bilgiler verdiği kaydedilirken, Küba ve kendisinden söz ederken “biz” dediği ifade ediliyor.

Kolombiya'da dünyaya gelen ve New York kentinde büyüyen Rocha, Yale, Harvard ve Georgetown üniversitelerinde eğitim aldı. 25 yıl boyunca Ulusal Güvenlik Konseyi de dahil hükümet görevlerinde bulunan Rocha, 1999-2002 yılları arasında Bolivya Büyükelçiliği görevinin yanı sıra Arjantin, Honduras, Meksika ve Dominik Cumhuriyeti’nde de çeşitli görevler üstlendi. Görevden ayrıldıktan sonra ABD’nin Güney Komutanlığı’nda özel danışmanlık görevleri yürüttü.

ABD- Küba ilişkileri

ABD ve Küba ilişkileri, 60 yıl önce Fidel Castro’nun ABD destekli Küba hükümetini devirmesinden bu yana son derece gergin. ABD, 1960’lardan bu yana Küba’ya ambargo uygularken, eski ABD Başkanı Barack Obama ve eski Küba Devlet Başkanı Raul Castro 2015 yılında ilişkilerin normalleştirilmesi için adımlar atsa da eski Başkan Donald Trump geri adım attı.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.