TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bulgaristan'da çiftçiler protesto düzenledi

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da yüzlerce çiftçi, Tarım Bakanlığı binası önünde toplanarak hükümetin tarım politikalarını protesto etti

Haber Giriş Tarihi: 05.02.2024 21:18
Haber Güncellenme Tarihi: 05.02.2024 21:18
Kaynak: İHA
Bulgaristan'da çiftçiler protesto düzenledi

Tarım ve hayvancılıkta maliyetlerin artması ve Ukrayna’dan gelen ucuz ürünler nedeniyle zor durumda kalan Avrupalı çiftçiler, protestolarına devam ediyor. Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da Tarım Bakanlığı binası önünde toplanan yüzlerce çiftçi, hükümetin tarım politikalarını protesto ederek, Tarım Bakanı Kiril Vıtev’i istifaya çağırdı. Protestocular, "Çiftçilere insanca muamele edilmesini istiyorum", "Bulgar çiftçisini öldürmeyin" ve "Ukrayna için para var ama çiftçilere yok" yazılı pankartlar açtı.
Ukrayna’daki savaş nedeniyle artan enerji ve gübre fiyatlarıyla birlikte Avrupa Birliği (AB) dışından yapılan ithalatla baş edemediklerini söyleyen Bulgar çiftçiler, Tarım Bakanı Vıtev’i çiftçilerin zararlarının tazmin edileceği yönündeki sözünü tutmamakla suçladı.

TAHIL ÜRETİCİLERİ YOL KAPAMA EYLEMİ PLANLIYOR

Bulgar hükümetinin finansal destek alacak çiftçilere zararlarını kanıtlama zorunluluğu getirmesini eleştiren tahıl üreticileri ise, yarın sabah itibarıyla ülke genelinde yol kapama eylemi kararı aldı. Bulgaristan Ulusal Tahıl Üreticileri Birliği, yarın yerel saatle 10.00 itibarıyla ülke genelinde kilit önemdeki 80 noktayı trafiğe kapatmayı planladıklarını duyurdu.
Bulgaristan Başbakanı Nikolay Denkov'un 2023 yılı için sadece zarar ettiklerini kanıtlayabilen çiftçilerin zararlarının tazmin edileceği yönündeki açıklamasına tepki gösteren kuruluş, bütün tahıl üreticilerini kapsayacak bir formül bulunmasını talep etmişti.

Kaynak: İHA

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.