TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev açıkladı: Ermenistan ile barışa doğru ilerliyoruz

Bakü'de düzenlenen 6. Dünya Kültürlerarası Diyalog Forumu, resmi açılış töreniyle başladı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki barış müzakerelerine değindi. Aliyev, "Şu anda Ermenistan ile barışa doğru olumlu bir şekilde ilerliyoruz. Sınırların belirlenmesi başladı ve hatta sınırların tespiti de başladı" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 01.05.2024 19:15
Haber Güncellenme Tarihi: 01.05.2024 19:15
Kaynak: İHA
Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev açıkladı: Ermenistan ile barışa doğru ilerliyoruz

Bakü'de düzenlenen 6. Dünya Kültürlerarası Diyalog Forumu, Haydar Aliyev Merkezi'nde gerçekleştirilen resmi açılış töreniyle başladı. Törene dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen konuklar, Azerbaycan devlet ve hükümet yetkilileri, milletvekilleri, dini toplulukların temsilcileri ve diplomatik temsilciler katıldı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, yaptığı konuşmada, Azerbaycan'ın barış için yoğun bir şekilde çalıştığını ve Ermenistan ile barış anlaşması müzakerelerine başlama girişimini üstlendiğini vurguladı. Aliyev, şu anda iki ülke arasında müzakerelerin devam ettiğini ve bu sürecin Azerbaycan tarafından yönetildiğini belirtti.

"Ermenistan'ın dışarıdan aldığı güvencelerin siyasi saldırılarına maruz kaldık"

Azerbaycan ve Ermenistan arasında barışa doğru atılan bir adıma dikkat çeken Aliyev, "Geçen yıl eylül ayında toprak bütünlüğümüzü ve egemenliğimizi tamamen geri kazandıktan sonra, Ermenistan'ın dışarıdan aldığı güvencelerin siyasi saldırılarına maruz kaldık. Buna rağmen, yine de barış teklif ettik. Şu anda aslında barışa doğru olumlu adımlar atıyoruz. Sınırların belirlenmesi başladı ve hatta sınırların tespiti de başladı. Bu, iki ülke arasında herhangi bir arabulucunun gerekli olmadığını bir kez daha gösteriyor" şeklinde konuştu.

“Biz Güney Kafkasya'da barış istiyoruz”

Ermenistan'la barış sürecine müdahale etmek isteyen ülkeleri eleştiren Aliyev, "Onlar bölgemize kendi kişisel, siyasi ve ekonomik çıkarları için müdahale etmek istiyorlar. Onlar o yangına körükle gitmek istiyorlar. Biz Güney Kafkasya'da buna izin vermeyeceğiz, fırsat vermeyeceğiz. Otuz yıllık çatışmadan sonra Ermenistan da açıkça anlıyor ki, biz Güney Kafkasya'da barış istiyoruz ve barış, bu bölgede yalnızca Azerbaycan ve Ermenistan arasında normalleşme yoluyla çözülebilir" dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Azerbaycan'ın kasım ayında ev sahipliği yapacağı Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’ne de (COP29) değinerek, ülkesinin coğrafi konumu ve Avrupa kurumlarıyla etkileşimi sayesinde Azerbaycan bir köprü rolünü üstlendiğini aktardı.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.