TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

ABD’den İran bağlantılı gruplara hava saldırısı

ABD kuvvetleri, Ürdün'deki bir saldırıya yanıt olarak, Irak ve Suriye'deki İran destekli milis gruplarına ait 85'ten fazla hedefe 125'ten fazla hassas güdümlü mühimmatla hava saldırısı düzenledi.

Haber Giriş Tarihi: 03.02.2024 15:45
Haber Güncellenme Tarihi: 03.02.2024 15:45
Kaynak: İHA
ABD’den İran bağlantılı gruplara hava saldırısı

ABD, 28 Ocak'ta Suriye-Ürdün sınırındaki üssünde 3 askerinin ölümüyle sonuçlanan saldırıya karşılık verdi. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) tarafından yapılan açıklamaya göre, ABD güçleri, İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı milis gruplara yönelik Irak ve Suriye'de hava saldırıları düzenledi. ABD askeri kuvvetleri, bu operasyonda ABD'den havalanan uzun menzilli B-1 bombardıman uçakları dahil olmak üzere çok sayıda savaş uçağıyla 85'ten fazla hedefi vurdu. Hava saldırılarında 125'ten fazla hassas güdümlü mühimmat kullanıldığı bildirildi. Hedefler arasında komuta ve kontrol merkezleri, roketler, füzeler, insansız hava aracı depoları, lojistik ve mühimmat tedarik tesislerinin olduğu belirtildi.

"7 Tesis Irak ve Suriye'de Vuruldu"

ABD Savunma Bakanı Lloyd J. Austin, yazılı bir açıklama yaparak, "ABD güçleri, İran Devrim Muhafızları Ordusu'na ve ona bağlı milislere ait olduğu tespit edilen Irak ve Suriye'deki 85'ten fazla hedefi içeren 7 tesise saldırı düzenledi. Bu, yanıtımızın ilk adımıdır" ifadelerini kullandı. Austin, ABD Başkanı Joe Biden'ın saldırıların devam etmesi yönünde talimat verdiğini belirterek, "Bu, seçtiğimiz yer ve zamanda gerçekleşecek. Orta Doğu veya başka bir bölgede çatışma aramıyoruz, ancak Başkan ve ben ABD kuvvetlerine yönelik saldırılara kesinlikle müsamaha göstermeyeceğiz. ABD'yi, güçlerimizi ve çıkarlarımızı savunmak için gerekli tüm önlemleri alacağız" dedi. Saldırıya uğrayan 7 tesisten 4'ünün Suriye'de, 3'ünün ise Irak'ta bulunduğu öğrenildi.

Irak'ta Haşdi Şabi'ye Ait Noktalar Vuruldu: 4 Ölü

Irak'ın batısında, ABD'nin Anbar bölgesinde, Şii Haşdi Şabi güçlerinin Hizbullah Tugayları'na ait hedeflere saldırdığı bildirildi. El-Sekek bölgesindeki bir karargaha yönelik gerçekleşen saldırıda 2 kişinin hayatını kaybettiği ve 5 kişinin yaralandığı belirtildi. Benzer şekilde, El-Kaim bölgesinde düzenlenen saldırıda da 2 kişinin öldüğü ve 6 kişinin yaralandığı öğrenildi.

Irak'tan Kınama

ABD'nin Irak'a yönelik saldırılarına Irak'tan tepki gecikmedi. Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani'nin sözcüsü Tümgeneral Yahya Resul, ABD'nin Anbar ile sınır bölgelerindeki saldırılarını "Irak'ın egemenliğinin ihlali" olarak nitelendirdi. Resul, Irak'ın bölgenin istikrarını sağlamaya çalıştığı bir dönemde Anbar kenti ile sınır bölgelerinin ABD uçaklarının hava saldırılarına maruz kaldığını belirterek, "Bu saldırılar, Irak egemenliğinin ihlali yanı sıra Irak hükümetinin barışı sağlama çabalarını baltalamaktadır" ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.