TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

AB'den Apple'a rekor ceza

Avrupa Birliği (AB), ABD merkezli teknoloji devi Apple'a müzik uygulamalarının dağıtımında hakim konumunu kötüye kullanması nedeniyle 1,8 milyar avro para cezası verdi. AB Komisyonu, Apple'ın iPhone ve iPad kullanıcılarına App Store aracılığıyla müzik akışı uygulamalarının dağıtımında uyguladığı kısıtlamaların AB kurallarına aykırı olduğunu belirtti

Haber Giriş Tarihi: 04.03.2024 16:56
Haber Güncellenme Tarihi: 04.03.2024 16:56
Kaynak: AA
AB'den Apple'a rekor ceza

AB Komisyonu, Apple'ın müzik akışı uygulamalarının dağıtımında hakim konumunu kötüye kullandığı gerekçesiyle 1,8 milyar avro para cezası verdiğini duyurdu. Komisyonun açıklamasında, Apple'ın App Store aracılığıyla müzik akışı uygulamalarının dağıtımında uyguladığı kısıtlamaların, alternatif ve daha ucuz müzik abonelik hizmetleri hakkında bilgilendirmeleri engellediği tespit edildiği belirtildi.

Bu durumun AB kurallarına aykırı olduğu vurgulanırken, Apple'ın iOS kullanıcı deneyimini kontrol ettiği ve geliştiricilerin App Store'da yer alabilmeleri için uymaları gereken hüküm ve koşulları belirlediği ifade edildi. Ayrıca, Apple'ın kendi satın alma uygulaması üzerinden yapılan uygulama içi ödemelerden yüzde 30 pay aldığı ve bu durumun diğer müzik uygulamalarına haksız rekabet avantajı sağladığına dair şikayetlerin bulunduğu hatırlatıldı.

Apple, kendi satın alma uygulaması üzerinden yapılan uygulama içi ödemelerden yüzde 30 pay alıyordu. Bu nedenle İsveçli mobil müzik ve podcast yayıncısı Spotify, 2019 yılında Apple aleyhine AB nezdinde antitröst şikayetinde bulunmuştu.

Şirket, Apple’ın mobil uygulama mağazası kurallarının Spotify ve diğer müzik uygulamaları aleyhine haksız rekabete yol açtığını iddia etmişti.

AB'de faaliyet gösteren şirketlerin sektörlerinde rekabete aykırı bir durum olup olmadığını denetleme yetkisi AB Komisyonunda bulunuyor. Komisyon, söz konusu incelemede rekabete veya antitröst yasalarına aykırı bir durum tespit ederse buna son veriyor ve firmalara yüksek para cezaları uyguluyor.

Kaynak: AA

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.