Günümüzde sıklıkla duyduğumuz doğa kelimesi pek çok anlama gelir. Tabiat, çevre ve natür anlamlarına gelen doğa, canlı ve cansız varlıkların kendi içerisinde gelişmesi ve değişmesidir. İnsanın yaşamı için önemli yere sahip olan doğa insani faktörlerin dışında kendi kendini sürekli olarak yeniden yaratan ve değiştiren güç, canlı ve cansız maddelerden oluşan varlığın tümünü ifade eder.

***

Doğa hayatımız için önemli bir yer sahibi olmaktadır. Varlığı ile birlikte bizlere güzel bir yaşam sunarak geleceğimizi görmekteyiz. Temiz bir oksijen ile ciğerlerimiz temizlenirken bulduğumuz huzur stresten uzak tutar. Dinlenmek için doğanın bizlere sunduğu her imkanından faydalanmamız gerekir. Kendimizi tabiatın kucağına bırakarak bizi sakinleştirmesi dinlendirmesini isteriz.

***

Ağaçlar, bitkiler, kuşlar, hayvanlar gibi birçok canlının barındırdığı yerde insanlar kendilerini tabiat ananın kucaklaması ile hissederler. Ağaç sevgisi doğanın oluşmasını sağlar. Eskiden Türkler her çocuk için fidan dikerek geleceklerini koruma altına alırlardı. Doğaya verdikleri önem her zaman olarak bilinirdi.

***

Özellikle Ergenekon destanı ağaçların arasında yaşanmıştır. Ağaç sevgisi ile birlikte geleceğinizi ve sevdiklerinizi korumuş olursunuz. Olmadıkları zaman hayatınız olmayacağı gibi temiz hava dahi soluyamazsınız. Sizler nasıl davranırsanız doğaya onlarda öyle karşılık verir. İnsanlar bilinçlendirilerek doğa sevgisi aşılanmalı gelecek nesillerde bu yolda devam etsinler.

***

Doğa her insanın sahip çıkması ve sevmesi gereken en güzel armağanlardan biridir. Doğa en güzel güzellikleri ve nimetleri sürekli olarak bize sunmaktadır. Doğa sevgisi çocuk, yaşlı, genç demeden doğa sevgisini insanlara aşılamamız gerekmektedir. Doğal çevreyi bozmamak adına, ağaçlara zarar vermemeli, ormanları yok edip yerine binalar yapmamalıyız. Suları kirletmemeli, içme ve kullanma sularımıza kimyasal atıklar atmamalıyız. Ayrıca, gölleri ve denizleri de temiz kullanmalıyız.