Dün akşam oynanan dev derbide iki takım adına dikkatimi çeken detayları madde madde sizlerle paylaşıp, maçın analizini yapmak istiyorum.

-          Galatasaray maça orta sahayı kalabalık tutarak, kanattan evrilme bir santrafor ile oyunun hakimiyetini rakibe vermemek üzere bir oyun planı belirledi, Fenerbahçe ise klasik, artık herkes tarafından çözülmüş oyun planı ile sahada yerini aldı. Bu düzen deplasman ekibi için bir şanstı ve teknik ekibin maç önünde kurduğu taktik sahaya tamamen yansıyınca ilk yarıda bariz bir üstünlük kurdu sarı kırmızılılar.

-          Fenerbahçe’nin bu haftaya kadar en büyük gol silahlarından bir tanesi Enner Valencia’nın, sakatlık sorunu nedeniyle ilk 11’de olmaması, hücum zenginliği yaratma adına sarı lacivertlilerin bu hafta da belini büken bir detay oldu.

-          Galatasaray’ın maça çıktığı 11 hem yetenekli hem de mücadeleci bir 11’di. Fenerbahçe’nin ataklarını kesip aynı zamanda hücum yapabildiler, yani oyunu iki yönlü oynayabildiler.

-          Fenerbahçe’nin geri dörtlüsü fizik kondisyon olarak oldukça kötü bir durumdaydı. Galatasaraylı oyuncular, temas oyununda ve ikili mücadelelerin neredeyse tümünde; rakiplerine karşı üstün olduğunu rahatlıkla gözlemleyebildik.

-          Fenerbahçe’nin savunma oyuncularının ağır olması, hamle yapmakta gecikmesi ve birbiriyle uyumsuzluğu, Galatasaray’ın ataklarının etkili olmasında bir diğer etkendi. Bu problem geçtiğimiz haftalarda da Fenerbahçe adına gözlemlenen bir sorundu fakat teknik ekibin bir önlem almadığı ortaya çıktı.

-          Savunma hattına bir parantez daha açmak gerekirse; Gustavo Henrique’nin Fenerbahçe seviyesindeki bir futbolcuya yakışmayacak derecede kötü tercihleri, hamlelerde ağırlığı, Fenerbahçe’nin maçtaki bir başka handikapı oldu.

-          Galatasaray’da takım birlikteliği, büyük oyuncuların yedek kalmasına rağmen bunu sorun etmeyip, takıma katı vermeye fokuslanması; bu derbiden istediğini almasına sebep olan bir başka detay oldu.

-          Maçta sarı kırmızılıları ön plana çıkaran en önemli detaylardan bir tanesi ise; kadro kalitesi arasındaki farklardı. Galatasaray’ın ideal 11’inden uzak bir 11 ile sahaya çıkması bile Fenerbahçe’ye karşı üstün bir futbol oynamasına engel olmadı.

-          Yedek kulübeleri arasındaki farklar da derbinin belirleyici etkenlerinden bir tanesi oldu. Fenerbahçe’nin sahaya sürdüğü oyuncular; Valencia, İrfan Can Kahveci, Miha Zajc, Lincoln Henrique olurken; Galatasaray adına sahaya giren oyuncular; Icardi, Torreira, Yunus Akgün, Juan Mata, Fredrik Midtsjö idi. Sarı kırmızılıların sahaya sürdüğü oyunculardan Icardi 1 gol 1 asist ile oynadı.

Tüm bu saydığım faktörler; dev derbiyi Galatasaray’ın üstün bir futbolla kazanmasının nedenleriydi.

Dipnot: Fenerbahçe adına maçta en iyi oyuncu Ferdi Kadıoğlu oldu. Tüm ikili mücadelelerde başarılı olduğunu gözlemlediğimiz Ferdi’nin mücadelesi takdire şayan iken; genç oyuncunun mücadelesine kendi takımından herhangi bir katılımın olmaması Fenerbahçe’yi geri plana düşüren bir detay oldu.