Cumhuriyetin 100. yılı çerçevesinde, birçok önemli program, sempozyum ve etkinliklere imza atan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), ünlü sanatçı Cem Adrian’ın katıldığı özel bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. DEÜ Öğrenci Konseyi tarafından düzenlenen ve DEÜ Rektörlüğü tarafından desteklenen programda, üniversite olarak Filistin’e özgürlük mesajları verildi. Cem Adrian ise “İnsanlar, hüzünle değil, mutlulukla bir araya gelsin” temennisinde bulundu.

DEÜ'den 100. yıl buluşması (3)

'Usta-Çırak' dayanışması hızla büyüyor 'Usta-Çırak' dayanışması hızla büyüyor

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Cumhuriyetin ve beraberinde getirdiği değerlerin Türkiye Yüzyılı'na uygun şekilde bir asır boyunca korunduğunu belirterek, “Türkiye’nin köklü bir eğitim kurumu olarak bizler; Cumhuriyetimizin kuruluşundan bu yana geçen bir asır boyunca sağlıktan eğitime, teknolojiden savunma sanayine, dış politikadan kültür ve sanata kadar birçok alanda vatanına ve milletine hizmet eden bir anlayışla ülke değerlerimize katkı sunduk” dedi.

Rektör Hotar, üniversite mensuplarıyla bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “DEÜ Öğrenci Konseyimizin düzenlemiş olduğu ve rektörlüğümüzce desteklenen Cumhuriyetimizin 100. Yılı Cem Adrian Özel Etkinliğinde; öğrencilerimiz, üst yönetimimiz, DEÜ akademik ve idari kadromuzla bir araya geldik. Filistin'de yaşanan İsrail zulmü dolayısıyla buruk bir atmosferde gerçekleştirilen etkinliğimiz öncesinde, sahnede vurguladığımız ve yakalarımızda taşıdığımız ‘Filistin’e Özgürlük’ mesajıyla, İsrail'in sebep olduğu vahşete karşı tepkimizi yeniden ortaya koyduk. İyi ve kötü, hüzün ve mutluluk gibi hayattaki her şeyin karşıtıyla birlikte var olduğunu ifade ettiğimiz Cumhuriyetimizin 100. Yılı Cem Adrian Özel Etkinliğinde, insanlık onurunun ayaklar altına alındığı Filistin'de, yazılı olan/olmayan tüm kuralların hiçe sayıldığı, masum insanların öldürüldüğü İsrail katliamını tüm mensuplarımızla kınadık. Etkinliğimizde sahne alan Cem Adrian'a ve programımıza katılan tüm mensuplarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

DEÜ'den 100. yıl buluşması (2)

"İçimiz buruk"

Rektör Hotar, Cumhuriyetin 100. yılının kutlandığı dönemde, Filistin’de katledilen masum insanlar ve buna sessiz kalan ülkeler nedeniyle buruk bir mutluluk yaşadıklarını belirterek, “Bizler bir yandan Filistinli kardeşlerimiz için gözyaşı dökerken, bir yandan da Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümünü buruk da olsa bir coşkuyla kutluyoruz bu yıl. Diliyoruz ki bir daha hiçbir kutlama, acıların gölgesinde kalmasın. Biz DEÜ ailesi olarak insanlığa karşı işlenen her türlü suç ve oluşumun karşısında, toplumsal duyarlılık ve fayda sağlamayı amaçlayan her türlü çalışmanın ise yanında yer alıyoruz” ifadesinde bulundu.

BU HABER DE DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: DEÜ öğrencileri Cumhuriyet için yürüyecek

Kaynak: BÜLTEN