TENZİLE AŞÇI

Koçal: Türkiye’de süt tüketim açığı olacak Koçal: Türkiye’de süt tüketim açığı olacak

Türkiye hala 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli ve 11 ilde büyük yıkım ve kayıplara neden olan deprem felaketinin yaralarını sarmaya çalışıyor. 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilliği seçimi için depremin gölgesinde geri sayım yapılırken seçime dair en büyük endişelerden biri de depremzede vatandaşların oy kullanma işlemleri oldu.

11 kentteki yapılar yerle yeksan olurken doğrudan 15 milyon vatandaşı etkileyen deprem felaketinden sonra milyonlarca depremzede farklı illere göç etmişti. Mart ayında, farklı kentlere göç eden depremzedelerin oy kullanabilmek için ikametlerini taşındıkları ile almaları yönünde çağrıda bulunulurken, depremzedelerin adres taşıması için tanınan süre 16 Mart tarihinde sona etmişti.

ADRES TAŞIYAMAYANLAR İÇİN SEFERBERLİK

Göç eden binlerce vatandaş ikametlerini taşındıkları kente aldırırken milyonlarcası ise ‘geçici barınma’ konusundaki belirsizlikler nedeniyle ikametlerini aldıramadılar. İkametlerini aldıramayan depremzedeler için Türkiye Barolar Birliği, ‘gezici sandık’ önerisini sunarken baronun talebi reddedildi. Milyonlarca depremzede için ise oy kullanmak için depremde yerle bir olan kentlerine dönmek zorunluluğu kendini gösterirken depremde canlarının yanında mallarını da kaybeden depremzedeler için bir de ‘oy kullanma’ sorunu doğdu.

Öte yandan; birçok depremzede seçim günü ikamet kayıtlarının olduğu kente gidip oy kullanmak için yardım çağrısında bulunurken sivil bir girişim olan Oy ve Ötesi, depremzede vatandaşların seçim günü oy kullanabilmeleri için ‘askıda bilet’ uygulamasını başlattı. Kampanyanın destekçileri arasında Oy ve Ötesi, Türkiye Tanıtım Vakfı, Türkiye Gönüllüleri, Eşitlik ve Dayanışma Derneği ve İhtiyaç Haritası yer alıyor.

Hayata geçirilen uygulamayla birlikte bağış yapmak isteyen ya da bilet ihtiyacı olan depremzede vatandaşlar askidabilet.com adresi üzerinden ‘bağış yap2 ya da ‘bilet iste’ seçenekleri üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilecekler. Kampanyaya bağış yapmak isteyenler de siteden en düşük 250 TL olacak şekilde bağışlarını gerçekleştirebiliyor.

Kampanya için yapılan duyuruda adres kayıtları deprem bölgesinde bulunan seçmenlere biletlerin Türkiye Tanıtım Araştırma ve Laik Oluşum Vakfı(TÜLOV) tarafından sağlanacağı belirtildi.