Hollanda'nın Maastricht kentinde tek başına bulunan ve depremzede olduğunu söyleyen 5 yaşındaki Türk çocuk bir sığınma merkezine gönderildi. Çocuğun Hollanda'ya nasıl gittiğine dair incelemeler devam ediyor.

Hollanda polisi Maastricht kent merkezinde 5 yaşında bir Türk çocuğunun yapayalnız halde bulunduğunu duyurdu.

Şehir merkezinde tek başına bulundu
Hürriyet'in aktardığına göre, Maastricht Polisi resmi Instagram sayfasından 'Büyük şehirde tek başına' başlıklı duyurusunda ismi açıklanmayan 5 yaşındaki çocuğun tek başına bulunduğunu ve çocuğun tek kelime Flemenkçe bilmediğini belirtti.

Polisler şekerleme yemeye götürdü
Türkçe bilen bir polis tarafından önce rahatlaması için şekerlemeciye götürülen küçük çocuk önce karnını doyurdu, sonra dondurma yedi sonra da elinde bir torba şekerleme ile polis karakoluna götürüldü.

Depremzede olduğunu söyledi
Karakolda polislere depremzede olduğunu söyleyen küçük çocuk, anne ve babasının 6 Şubat depremlerinde yaralandığını ve şu anda Türkiye'de olduklarını söyledi.

Yağmurda yıkılan istinat duvarı evin üzerine devrildi Yağmurda yıkılan istinat duvarı evin üzerine devrildi

Hollanda'ya nasıl gittiği bilinmiyor
5 yaşındaki çocuğun Hollanda'ya nasıl gittiği henüz bilinmiyor. Hollanda makamlarının konuya ilişkin incelemesi sürerken küçük çocuğun ülkenin başka bir yerinde yer alan mülteci kabul merkezine nakledildiği öğrenildi.

Hollanda Polisinin konuya ilişkin Instagram paylaşımda şu ifadeler yer aldı:

"Meslektaşlarımız bu öğleden sonra küçük bir çocuğu şehir merkezinde tek başına buldu. Türkiye'den Hollanda'ya gelen küçük çocuk anne ve babasının depremde yaralandığını söyledi.

Sıcak bir yemek, bir dondurma ve kendi dilini konuşan bir polisle yaptığı sohbet sonrası yüzünde gülümsemesi yüzünde yeniden belirdi. Polise teşekkür etmek için elini kaldırdı ve bir beşlik çaktı.

Şimdi elindeki şeker torbası ile bakımevine gönderildi. İhtiyacı olanlara yardım edin, tıpkı bu durumda bir torba dolusu şekerlemenin yaptığı gibi."

Tük olmadığı belirlendi

Hollanda, Maastricht'te refakatsiz halde bulunan çocuğun Türk vatandaşı olmadığını bildirdi.

Türkiye'nin Lahey Büyükelçisi Selçuk Ünal, olayın yerel basına yansıması üzerine Büyükelçilik ve Deventer Başkonsolosluğunun Hollanda makamları nezdinde girişimde bulunduğunu anlattı.

Türkiye'nin Lahey Büyükelçiliğinin, Hollanda Dışişleri Bakanlığı ve emniyet makamları nezdinde girişimde bulunduğunu vurgulayan Ünal, şöyle devam etti:

"Bu sabah Büyükelçiliğimizce tekrar temas edilen Hollanda Dışişleri Bakanlığı, söz konusu çocuğun Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmadığını bildirmiştir. Tarafımıza, çocuğun hangi uyruklu olduğunun ve nereden geldiğinin halen İçişleri ve Adalet Bakanlığınca araştırıldığı belirtildi."

Hollanda Maastricht polisi, Türkiye'den Hollanda'ya geldiğini söyleyen çocuğun Maastricht şehir merkezinde refakatsiz halde bulunduğuna ilişkin sosyal medya hesabından paylaşımda bulunmuştu.

Polisin mesajında, çocuğun ebeveynlerinin Türkiye'de olduğunu ve depremde yaralandıklarını söylediği aktarılmış, çocuğun sosyal hizmet kurumuna sevk edildiği kaydedilmişti.

Sputnik/NTV