TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Atatürk'ün Denizli'ye gelişinin 93. yıldönümü

Atatürk'ün Denizli'ye gelişinin 93. yıldönümü anıldı

Haber Giriş Tarihi: 04.02.2024 15:12
Haber Güncellenme Tarihi: 04.02.2024 15:12
Kaynak: İHA
Atatürk'ün Denizli'ye gelişinin 93. yıldönümü

 Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Denizli ziyaretinin 93. yıldönümü, 15 Temmuz'da Delikliçınar Şehitler Meydanı'nda düzenlenen anma töreniyle kutlandı. Törene, Denizli Valisi Ömer Faruk Coşkun ve Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan'ın Atatürk Anıtı'na çelenk sunması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlandı.

Başkan Osman Zolan, törende yaptığı konuşmada, "93 yıl önce bugün, Cumhuriyetimizin kurucusu ve Kurtuluş Savaşımızın lideri Mustafa Kemal Atatürk’ümüz Denizli’mizi ziyaret etmiş, şereflendirmiş ve onurlandırmıştır. O gün Denizli halkı, coşku ve mutlulukla sokakları doldurarak Ata’mızı en güzel şekilde karşılamış ve O’nu görmek için birbiriyle yarışmıştır" ifadelerini kullandı.

Atatürk'ün 93 yıl önceki Denizli ziyaretinin heyecanını aynı şekilde hissederek bir araya geldiklerini belirten Başkan Zolan, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüzü, silah arkadaşlarını ve şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Onların bizlere bırakmış olduğu bu kutsal vatanımızı, bayrağımızı ve tüm güzellikleri emanet bilip ülkemizi ve şehrimizi daha ileriye ve güzele götürmek için var gücümüzle çalışacağız" dedi.

Başkan Osman Zolan, Kurtuluş Savaşı'nda Denizli'nin Ata'sının yanında sağlam durduğunu vurgulayarak, “Ecdadımız, gösterdiği dirençle işgali önlemiş ve Kurtuluş Savaşı’nda işgale uğramayan en yakın il olarak Ata’mıza başta lojistik olmak üzere her türlü desteği vermiştir. Denizli’miz o günden bugüne ülkemizin kurtuluşunda, yükselmesinde ve büyümesinde en üst seviyede katkı sağlamıştır” şeklinde konuştu.

Başkan Zolan, Denizli'nin Atatürk'ün gösterdiği muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkmak için üretim, sanayi, kültür, sanat, şehircilik, spor, çevre ve her alanda gece gündüz çalıştığını ifade etti. Ayrıca, “Ata’mızın göstermiş olduğu hedefe ulaşmak bize ayrı bir mutluluk veriyor. Ata’mızın mirasına sahip çıkmaya, gösterdiği hedeflere hep birlikte koşmaya devam edeceğiz. Ata’mız sanki bugün gelmiş gibi aynı heyecanı hissederek, ‘Hoş geldiniz Atam’ diyoruz” dedi.

“Heyecanımız, azmimiz ve gayretimiz her daim devam edecektir”

Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Denizli’ye teşriflerinin 93. yıl dönümünün mutluluğu ve gururunu yaşadıklarını söyleyen Denizli Valisi Ömer Faruk Coşkun, "Bağımsızlık mücadelesinde Denizli’nin Milli Mücadeleye katkısı bugünde gelişen ekonomisi ve her alanda hamlelerle Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği muasır medeniyet seviyesi hedeflerinin yakalanması yolunda büyük bir şevkle devam etmektedir. Denizli halkı olarak bizlere düşen görev, ekonomi, sanayi, turizm, eğitim, sağlık, ulaşım kültür, sanatta kısacası her alanda belirlenen hedefleri aşarak Denizli’mizi daha da ileriye taşımaktır. Heyecanımız, azmimiz ve gayretimiz her daim devam edecektir " diye konuştu.

Konuşmaların ardından Denizli Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu tarafından halk oyunları gösterisi sunuldu. Atatürk Koşusu ve resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri Başkan Zolan ve Vali Coşkun tarafından verildi. Protokol üyeleri daha sonra Büyükşehir Belediyesi Turan Bahadır Sergi Salonu’nda Atatürk’ün Denizli ziyareti ile ilgili fotoğraf ve Pamukkale Üniversitesi lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin “Atatürk Resimleri” karma sergisinin açılışını gerçekleştirdi. Başkan Zolan ve Vali Coşkun bir süre eserleri inceledi. Öte yandan Atatürk’ün Denizli’ye ziyareti etkinlikleri kapsamında PAÜ Öğretim Üyesi Dr. Nezahat Belen tarafından Çatalçeşme Oda Tiyatrosu’nda “Atatürk’ün Yurt Gezilerinin Önemi ve Denizli Ziyareti” konulu konferans gerçekleştirdi.

Kaynak: İHA

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.