İzmir Büyükşehir Belediyesi Ana hizmet Binası’nın 30 Ekim 2020 depreminde orta ve hafif hasar almış ve belediye meclisinde binanın yıkılıp yerine anıt yapı niteliğinde temsili bir bina yapılmasına karar verilmişti.

Binanın yıkılma kararının ardında yerine yapılacak anıt binanın ise düzenlenecek yarışmayla belirlenmesine karar verilmiş ve “Demokrasi Meydanı Başkanlık ve Şehir Meclisleri Fikir Projesi Yarışması” yapılmıştı.

Yarışmaya ülkenin dört bir yanında 150 projeyle katılım olurken geçtiğimiz günlerde yarışmanın sonuçları açıklanmıştı.

İşçi Emekçi Birliği: Adımlar sokağa eller şaltere! İşçi Emekçi Birliği: Adımlar sokağa eller şaltere!

Yarışmayı Mimar Selim atak öncülüğündeki atölyemekan ekibi kazanırken bugün, büyükşehir tarafından restore edilerek kullanıma açılan Bıçakçı Han’da ödül töreni gerçekleştirildi.

Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, demokrasi vurgusu yaparken anıt yapının cumhuriyetin 2. yüzyılına yeni bir eser olacağını söyledi.

ŞEHRİMİZİN EN ÖNEMLİ SİMGELERİNDEN BİRİ OLACAK

Anıt yapının cumhuriyete yeni bir eser olduğunu ifade eden Soyer, “Bugün 5 yıla yaklaşan görev süremde en çok heyecan duyduğum anlardan birini yaşıyorum. Çünkü bugün İzmir’e eşsiz bir Cumhuriyet eseri bırakmak üzere bir araya geldik. 30 Ekim depreminde hasar alan Büyükşehir Belediye binamızın yerine inşa edeceğimiz ‘Anıt Yapı’ şehrimizin en önemli simgelerinden biri olacak. Bu anıt eser İzmir’in bugününden geleceğine miras kalacak. Şehrimizin yeni belediye meclisi ve başkanlık ofisini kapsayan bu yapı Cumhuriyetimizin 100. yılına yakışan bir yarışmayla belirlendi. Bugün gerçekleştirdiğimiz bu tören 2021 yılından itibaren başladığımız sürecin geldiği son nokta. 2021 yılında Cumhuriyetimizin 100. yılı anısına kentimizin görkemli bir noktasında anıt yapma fikriyle bu yola çıkmıştık. Bunun için 20 farklı mekânda incelemelerde bulunduk. İncelemeler sonucunda kent paydaşlarımız ve jürimizin yönlendirmesiyle anıt projesini eski belediye binamızın yerinde yapmaya karar verdik. Böylelikle bu yarışmanın ana fikri, kamu kullanımına açık ve simgesel değer taşıyan bir demokrasi anıtına dönüştü” dedi.

DEMOKRATİK YOLLARLA TASARLAMAYI BAŞARDI

Projenin ortak akılla meydana gelmesinin önemine vurgu yapan Soyer, “Bu yarışmanın Cumhuriyetimizin 100 yıllık mirasına yakışır şekilde ortak akılla şekillenmesi bana sorarsanız ortaya çıkacak anıt eser kadar önemli. İzmir, gelecek nesillere miras bırakacağımız bir demokrasi anıtını yine demokratik yollarla tasarlamayı başardı. Bunun için ne kadar övünsek azdır. İzmir’in kalbi ve en işlek meydanı olan Konak Atatürk Meydanıyla birlikte ele alınan yeni başkanlık ve meclis binası fikir projesi yarışmasına 150 ekip başvurdu. Çok değerli eserleriyle İzmir için tarihi önem taşıyan bu karar anına dahil olan tüm ekiplere sonsuz teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İZMİR’İN DEMOKRASİ ANLAYIŞINDAN DOĞUYOR

Projenin meydana gelme sürecine gönderme yapan Soyer, demokrasi vurgusu yaparak “Demokrasi sadece beş yılda bir sandığa giderek oy kullanmak değildir. Demokrasi bir kültürdür. Katılımcılık, şeffaflık, eşitlik ve adalet demektir.  İzmir’in en yoğun meydanında, vatandaşların kullanımına açık, yaşayan bir anıt yapıyı, yeni başkanlık ve meclis salonunu yapma fikri işte İzmir’in bu köklü demokrasi anlayışından doğuyor. 2. yüzyılında Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırmak ulaşmamız gereken en temel hedef olarak karşımızda duruyor. İzmir, Cumhuriyete ve demokrasiye sahip çıkanların şehri. Yeni anıt yapımız bu kararlılığımızın simgelerinden biri olacak. Cumhuriyetimizin 2. yüzyılında ne hukukun üstünlüğünden ne demokrasiden ne ifade özgürlüğünden ne de adalete olan bağlılığımızdan bir milim dahi sapamayız. Cumhuriyetin kazanımlarına sonuna kadar sahip çıkacağız. Tamamlandığı zaman yeni başkanlık ve meclis binamız, demokrasi ve barışın tatlı güneşi olacak ve İzmir’den dünyaya umut verecek. Tıpkı 100 önce Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarının İzmir’den tüm dünyaya ilham vermesi gibi. Fikirleri ve emekleriyle yarışmamıza katılan tüm ekiplere bir kere daha şükranlarımı sunuyorum. Dereceye giren ve mansiyon ödülü almaya hak kazanan tüm ekiplerimizi canı gönülden kutluyorum” ifadelerini kullandı.

BU İÇERİK DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR- İzmir’de uçurtmalar, Cumhuriyet gibi özgür!

Kaynak: TENZİLE AŞÇI