Bu Delhi’ye dördüncü ziyaretimiz oldu. Her bir ziyaret bir öncekinden çok daha derin dostluklar içermekte ve bu ziyaretimiz muhteşem keyifliydi.

Biz Küresel Büyük Bir Aile Olduk

2018’e kadar Hintli Sokak emekçileri ile sokakların liderleri ile gizli kahramanlarıyla sadece sosyal medyadan temas etmiş dostluklar kurmuştum. Dünyaca ünlü Ted Konuşmacısı Arbind Singh bunlardan biriydi. Hindistan’a ilk gidişimde beni havaalanında karşılayan ve uğurlayan, bana bir aylık Hindistan ziyaret programı yapan, gönüllü sokak emekçisi dostu Anuradha Singh bu gidişimizde ekibimize evinde verdiği yemekte, artık biz küresel büyük bir aile olduk diyerek mutluluğunu ifade ediyordu.

Ulusal Koordinatör Arbind Singh

İlk gidişimizde bizi dünyanın en büyük seyyar esnaf ve sanatkârlar organizasyonu olan Ulusal Hindistan Sokak Satıcıları Konfederasyonu’nun merkezinde kabul ederek tüm ekibine bizi dünyanın en ünlü sokak ekonomisti, sokak psikologu olarak tanıtan Arbind Singh bu kez heyetimizi evinde misafir etti. Uluslararası Sokak Satıcıları Birliği’nin kuruluşunun ve sürdürülebilirliğinin bir göstergesi olarak delegasyonu evinde kabul ettiğini daha biz evinden ayrılmadan sosyal medyada paylaşmaktaydı. 

İzmir’e Gelir Evren İçin Gönüllü Kampanya Yaparım

Bu yazıyı yazmamın başlıca sebebi dünya ekonomik ve sosyal forumlarında dünyanın en alt tabakalarını, sokak emekçilerini temsilen konuşmalar yapan ünlü bir sosyolog olan Arbind Singh ile yaşadığımız unutulmaz bir anekdotu paylaşayım. Bizimle birlikte Hindistan‘da bulunan İzmir Seyyar Esnaf ve Sanatkarlar Meclisi Başkanı Evren Laçin’in Türkiye’deki gelecek parlamento seçimlerinde sokak emekçilerinin adayı olduğunu söylediğimizde Arbind Singh “Ben İzmir’e gelir Evren için onu meclise gönderinceye kadar gönüllü kampanya yaparım” dedi.

Seçilebilirsen Tüm Dünyanın Sokak Emekçilerinin Vekili Olacaksın

Bu çok onur verici görüşmenin ardından çok anlamlı bir buluşma yine Yeni Delhi Sokak Satıcıları Meclisleri Birliği yöneticisi ve Dünya İnsan Hakları Komisyonu Hindistan Genel Sekreteri olan çok değerli kardeşim ShriRam’ın koordine ettiği dünyanın en büyük gazeteciler cemiyeti olarak bilinen Yeni Delhi Gazeteciler Cemiyeti’nde (Delhi Press Club) gazeteci Habip Akhtar’ın onurumuza verdiği yemek oldu. Habib Akhtarbu defa ilişkilerimizin biraz daha pekiştiğinin bir göstergesi olarak doktor eşiyle birlikte bizi Delhi Press Club’da ağırladı. Kamuran hocam ve beni hem daha önceki gidişlerimizden hem de medyadan takip ettiği kadarıyla tanımakta olan Habib Akhtar, Evren’in çalışmaları hakkında ve onun vizyonu hakkında kendisine bilgi verildiğinde ise çok daha güzel bir cevapla yerinden kalkarak saygıyla Evren’i kucakladı ve “Sen eğer Türkiye Cumhuriyeti parlamentosuna seçilebilirsen sadece Türkiye’deki sokak emekçilerinin milletvekili değil, tüm dünyanın sokak emekçilerinin vekili olacaksın, biz seni böyle göreceğiz” dedi.

KardeşimAnuradha Singh ve Shri Ram

Evet sevgili okurlar, işte bu iki olay bize görmezden gelinen, horlanan dışlanan, binlerce yıllık sokak emekçilerinin, seyyar satıcılarımızın, sokak müzisyenlerimizin ve sanatçılarımızın bundan böyle uzak yakın demeden birbirleriyle daha sıkı bir işbirliği, daha sıkı bir dayanışma ve özgüven ile devam edeceğini gösterdi. Bu ziyaretimiz bize bütün ülkelerin sokak emekçilerinin birleşmesi gerektiğini öğretti.