Türkiye’nin özlediği Şaşal Su İzmirlilerle yeniden buluştu. 91 yıllık bir Cumhuriyet markası olan Şaşal Su Fabrikası, 2011 yılında faaliyetlerine son vermesinin ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketi İzdoğa tarafından onarımı gerçekleştirilerek yeniden faaliyete geçirildi. Fabrikanın açılışını gerçekleştirmek üzere İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’de törene katıldı.

husnus end

Açılıştan önce yaptığı konuşmada Cumhuriyetin 100. Yılında İzmir’e yüz eser kazandırma yolculuğunu Şaşal su fabrikasıyla başlattıklarına vurgu yapan Soyer, “Bu fabrika bizim için İzmir’e kazandırdığımız yeni bir hizmet olmanın çok ötesinde bir anlam ifade ediyor. Şaşal bir ahde vefa projesidir. Bu fabrika Cumhuriyete vefamızdır ve çocuklarımıza bırakacağımız mirastır. Sizlere söz veriyorum bu şehirde âtıl bırakılmış tek bir kamu yatırımı bırakmayacağız” diye konuştu.

kemmmmm kemm

BİZİM İÇİN ‘ŞAŞAL’ SU DEMEKTİR

Şaşal su fabrikası açılışıyla birlikte Cumhuriyetin 100. yılında İzmir’e yüz eser kazandırma yolculuğunu başlattıklarını ifade eden Başkan Soyer, “Tarihimizin bu önemli dönemecini yaşarken şehrimizin 99 yeni eserle buluşturacak olmaktan gurur duyuyorum. Şaşal su dünyanın en lezzetli, ne sağlıklı sularından biri. Aynı zamanda bir Cumhuriyet markası. 1932 yılında Şaşal su ilk kez şişelenerek İzmir’e taşınıyor. Şaşal su lezzeti ve nefasetiyle kısa sürede İzmir’in ve hatta Türkiye’nin en çok tercih edilen su markası oluyor. Şaşal ismi suya özdeşleşiyor. Bizim için Şaşal su demektir. Bu fabrika bizim için İzmir’e kazandırdığımız yeni bir hizmet olmanın çok ötesinde bir anlam ifade ediyor. Şaşal bir ahde vefa projesidir. Bu fabrika Cumhuriyete vefamızdır ve çocuklarımıza bırakacağımız mirastır. İzmir’in çok uzun yıllardır âtıl kalmış bu hazinesini yeniden hizmete sunmak çok büyük bir gurur kaynağı. 140 milyon liralık yatırımla yıkılma noktasına gelmiş olan bu tesissi sadece 10 ayda ayağa kaldıran ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Buradaki eski fabrika binalarından birinde yepyeni teknolojilerle donatılmış cam şişe ve 5 litrelik pet şişe hattımız dün itibariyle üretime başladı. Diğer binamızdaki küçük pet şişe dolum ünitemiz birkaç ay içinde üretime geçecek. Her iki ünitede sağlık ve hijyen açısından en yüksek standartlara sahip. Bir hafta önce ruhsatını aldığımız fabrikamız ayda 3 buçuk milyon litre Şaşal suyunu satışa sunacak. Şaşal su cam şişelerini çok yakında raflarda göreceğimizi müjdelemek isterim. İzmir’in insanın kadirşinastır. Değerlerini hiçbir zaman unutmaz.  Şaşal’da o değerlerimizden biridir” diye belirtti.  

so mo nept

CANIMIZI DİŞİMİZE TAKIP YENİ KALELER İNŞA EDECEĞİZ

İklim krizinin artık hayatın her alanında olduğunu, İzmir’de bu gerçeği öngördüklerini ve önlem aldıklarını belirterek koku sorununda alt yapıya, yoksullukla mücadeleden kırsal kalkınmaya kadar birçok sorunu çözerek İzmir’i refaha kavuşturacaklarını belirten Soyer, “Su olmazsa hayat olmaz. Günümüzde bu gerçekliği çok derinden hissediyoruz. İklim krizinin artık yaşamımızın her alanında kendini gösteriyor. Bir yandan sellerle boğuşurken, diğer yandan kuraklık tehlikesiyle karşı karşıyayız. İşte biz İzmir’de bu gerçeği çok önceden görerek önlemler almaya başladık. Bugün açtığımız fabrikamızla yepyeni bir hareket başlatıyoruz. Sizlere söz veriyorum bu şehirde atıl bırakılmış tek bir kamu yatırımı bırakmayacağız. Her karış toprağını, her tarlasını her sokağını, her insanın canımız gibi sahipleneceği. Bizim için vatan millet sevgisi budur. Milliyetçilik budur. Bu yüzden sonuna kadar buradayız. Bu şehirde hiçbir kaleyi yıktırtmayacağız. Canımızı dişimize takıp yeni kaleler inşa edeceğiz. Şaşal su fabrikası bu kalelerin ilkidir. Koku sorununda alt yapıya, yoksullukla mücadeleden kırsal kalkınmaya kadar son yılda temellerini attığımız yüz proje İzmir’in dört bir yanında pırıl pırıl parlayacak. Eserlerimiz şehrimizin tüm sorunlarına dokunarak her birine kalıcı sorunlar sunacak. Hep birlikte Cumhuriyetimizin ateşini ikinci yüzyıla taşıyacağız. Biz İzmir’iz. Cumhuriyetten asla vazgeçmeyiz. Bir Cumhuriyet çeşmesi olan Şaşal İzmir’e hayırlı uğurlu olsun” dedi.    

mend bask bask baks

Doğan Prepol Poroviç adaylığını duyurdu Doğan Prepol Poroviç adaylığını duyurdu

FABRİKA MENDERES’E BÜYÜK GETİRİ SAĞLAYACAK

Bugünün Menderes için çok büyük bir anlam ifade ettiğini söyleye Menderes Belediye Başkanı Erkan Özkan, “Bugün İzmir’in bir değeri burada hayat buluyor. 2011 yılından bu yana kapalı olan fabrikamız, Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’in 100. Yılda yüz eser vizyonuyla İZDOĞA düzenlemesiyle bugün tekrardan faaliyete geçiyor. Şaşal çoğu İzmirlinin geçmişinde iz bırakmıştır. Suya adını veren marka olarak, yüksek teknoloji ve makinalı kullanım tesisleriyle işleyerek İzmir’in içme suyu ihtiyacını karşılayacaktır. Şaşal su fabrikasının sağlık açsından öneminin yanı sıra istihdama büyük katkı sağlıyor olması da çok önemli. Tarım, turizm ve sanayi sektörlerini içinde bulunduran Menderes bölgesine büyük bir getirisi olacaktır. 91 yıllık Cumhuriyet markası olan Şaşal su fabrikamız Menderesimize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: RABİA AYKUT