Cinsel Sağlık, Üreme Sağlığı Hakları (CSÜ) Platformu, Sağlık  Bakanlığı’na çağrıda bulunarak HPV aşısının erkekler de dahil 9-26 yaş aralığındaki herkese yapılması gerektiğini vurguladı.

#Hpvaşısıücretsizolsun etiketi ile duyuruda bulunan Platform, “Sağlık Bakanlığı, 2022’de HPV aşılamasının ücretsiz olacağını duyurdu. Ama ücretsiz aşılamanın sadece evli kadınları kapsayacağı açıklandı. Aslında yüksek korunma oranı için bu aşı 9-26 yaş aralığında (erkekler dahil) herkese uygulanmalı. Çünkü aşı partnerli cinsellikten önce uygulandığında daha etkili” çağrısında bulundu.

hpv

Kalbin en büyük düşmanı: Tütün ve tütün mamülleri Kalbin en büyük düşmanı: Tütün ve tütün mamülleri

HPV NEDİR?

HPV, insanlarda oldukça yaygın olarak bulunan ve çoğu kişide bir soruna yol açmasa da bazı kişilerde genital siğil ve kansere sebep olabilen virüsün adıdır. HPV virüsü cildi etkiler. HPV’nin birçok tipi, ağzı, boğazı ve genital bölgeyi etkiler. HPV bulaşı ya da belirtileri için cinsel ilişki şart değildir. Tıpkı HİV belirtileri ya da bulaşında olduğu gibi; HPV genital bölgelerin teması; anal, vajinal veya oral seks, genital bölge ile temas etmiş olan havlu gibi eşyaların ortak kullanımı yolu ile de bulaşabilir. HPV ile enfekte olmuş kişi herhangi bir semptom göstermeyebilir; dolayısıyla kişilerin HPV ile enfekte olup olmadıklarını belirlemek için bazı özel testler yapılmalıdır.

BU İÇERİK DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: ‘Ücretsiz olacak’ denilen HPV aşısından 8 aydır haber yok!

Kaynak: SULTAN GÜMÜŞ KAYA