AYSELİN UZUN-ÖZEL HABER
İzmir’in Konak ilçesine bağlı Altınordu Mahallesi merkezi bir konumda bulunmasına ve tarihi değerlere ev sahipliği yapmasına rağmen hala çeşitli sorunlar yaşıyor. Altınordu Mahallesi Muhtarı Naif Çalhan, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bölgedeki tüm muhtarlar toplanıp gittiklerini ve altyapı ve çevresel sorunları bildirdiklerini ancak bir sonuç alamadıklarını söyledi. Çalhan, “Belediye bizi geçiştiriyor. Aldığımız yanıt genelde burası sit alanı bir yenileme çalışması yapamayız şeklinde oluyor. Aslında böyle tarihi bir yerin daha fazla önem görmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

BELEDİYE BİZİ GEÇİŞTİRİYOR
Muhtar Naif Çalhan, Altınordu Mahallesi’nin gereken değeri görmediğini, mahallenin İzmir’in tam merkezinde bulunmasına rağmen altyapısal sorunlara maruz kaldığını söyleyerek, belediyeyi göreve davet etti. Çalhan, “Belediyeye bu bölgedeki tüm muhtarlar toplanıp gittik, altyapı ve çevresel sorunları bildirdik ancak bir sonuç alamadık. Belediye bizi geçiştiriyor. Aldığımız yanıt genelde burası sit alanı bir yenileme çalışması yapamayız şeklinde oluyor. Aslında böyle tarihi bir yerin daha fazla önem görmesi gerekiyor. Çünkü turistlerin dikkatini çeken bir yer haline gelirse bu İzmir açısından da iyi olur. Şu anda tekinsiz bir yer olarak bilindiği için turistler gelmeye çekiniyor. Bugün İzmir denince akla ilk gelen yer Konak ancak şu an ne alt yapımız var ne de bir yenileme çalışması. Buraya gelen kendini Orta Doğu ülkelerine geldim sanıyor, atmosfer tıpkı o şekilde. Biz buradan İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni göreve davet ediyoruz” dedi.

Kaza yapan Pakistanlı şoför 3 ay sonra gözlerini açtı Kaza yapan Pakistanlı şoför 3 ay sonra gözlerini açtı

YERLİ HALKTAN ÇOK YABANCILAR 
Çalhan, sorunların çözülmediği için yeni sorunların doğduğunun altını çizerek şunları söyledi: “Buradaki sorunlara bir deva bulunamayınca yerli halk çareyi buradaki evini kiralayıp gitmekte buldu. Böyle bir yerdeki evlere ise sadece Suriyeli, Afganistanlı göçmeler ya da ülkeye kaçak girenler talip oluyor. Artık bu çevrede yerli halktan çok yabancılar bulunuyor. Bu durum da beraberinde birçok sorun getiriyor. Örneğin buraya yerleşen yabancılar dükkânlar açtı bu da Türk esnafı rahatsız ediyor. Sebebi nedir diye sorarsanız Türk esnaf göçmen esnafı kendisine rakip çıktığı için sevmiyor. Bu sebeple aralarında bir soğuk savaş var. Ancak daha önemlisi de Suriyeli göçmenler ve siyahi kaçaklar arasında çıkan kavgalar. İki taraf arasında sürekli bir olay çıkıyor. Sırf bu tekinsizlik sebebiyle bile bu çevrede çok az aile yaşıyor. Böylelikle de bir kısır döngü oluşmuş oluyor.”