Çocuklar için E-Koruma
Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte çocukların da telefon ve bilgisayar gibi araçları kullanma oranları ciddi anlamda artış göstermiştir. Hal böyle olunca da çocuklar maalesef uygunsuz içeriklere kolay bir biçimde ulaşabilmekte ve istismar gibi konularda da korumasız bir hale gelmektedir. Son yıllarda çocukların internet aracılığı ile taciz ve istismarı yaygın bir sorun haline gelmiştir. Çocuğun internet yoluyla fotoğraflarının elde edilmesi ve bu fotoğrafların yayınlanması, online iletişim vasıtaları ile çocukla cinsel içerikli iletişim kurulması, çocuğun kamera karşısında cinsel içerikli davranışlarda bulunmaya ikna edilmesi gibi korkunç olaylar taciz ve istismar yöntemlerinden bazılarıdır. Bu kapsamda çocuklarımızın zararlı internet ortamından korunmasına yönelik çalışmalar yapılmaktadır.
DESTEK OLUYORLAR
İşte bu noktada E-Koruma adlı şirket sosyal sorumluluk projelerine ağırlık vererek çocuklara ücretsiz bir biçimde destek olmaktadır. 2010 yılında İstanbul’da kurulan E-Koruma şirketi, bireylere ve kurumlara yönelik hizmeti vermekte ve dijital mecralar üzerinde bireysel ve kurumsal itibar yönetimi gerçekleştirmektedir. E-Koruma.net yaklaşık 2 yıldır, 18 yaşından küçük çocukların uygunsuz içeriklerin internetten kaldırılması taleplerini ücretsiz olarak işleme almıştır. Büyük mağduriyetlere yol açabilecek birçok içerik bu şekilde kaldırılmıştır. “Çocuklar İçin E-Koruma”, sosyal sorumluluk projesi kapsamında e-koruma.net çocuklara destek olmaya ve içeriklerin kaldırılması noktasında ücretsiz olarak hizmet vermeye devam etmektedir. E-koruma Aile, Öğretmen ve Çocuk Danışma Hattı; aileleri, çocuklarını nasıl koruyabilir, nasıl gözlem yapmalılar, nelere dikkat etmeleri gerekir, bir mağduriyet halinde nasıl hareket etmeleri gerekir gibi konularda da bilgilendirilmektedir. Öğretmenlere tespit ve bilinçlenme konusunda yardımcı olmak ve mağdur çocuklara yön göstermek maksadıyla korkusuzca arayabilecekleri bir mecra olma amacıyla kurulan bu danışma hattı bugüne kadar birçok soruna yardımcı olmuştur.
ÜCRET ALMIYORLAR
Konuyla alakalı olarak açıklamalarda bulunan E-koruma kurucusu Av. Kadir Kurtuluş, “İnternet ortamındaki durum çok vahim, gün içinde çok fazla telefon ve mailler alıyoruz, durum gün geçtikçe artıyor, daha fazla çocuğa ulaşalım, daha fazla mağduriyeti önleyelim, aileleri bilinçlendirelim ve elimizden geleni değil fazlasını yapalım dedik.  Bu derdin, derin ve büyük bir dert olduğunu, çocuklarımıza sahip çıkmamız gerektiğini şimdide tüm Türkiye’ye anlatalım istedik” dedi. Kurtuluş açıklamasının devamında da şunları söyledi: “Amacımız; artan istismar olayları ile birlikte çocuklar kendilerini maddi ve manevi olarak nasıl koruyabilirler ve bu durumun önüne geçmek için neler yapmalılar, herhangi bir mağduriyette nasıl yardım almaları gerekmektedir gibi konularda bilinçlendirmek. Bu durumlarla karşılaşan aile ve çocukların bize ulaşarak mağduriyetlerini belirtmelerini ve kaldırma işlemlerini ücretsiz olarak yapacağız.”
ÖNERİLER
Aileler çocukları bilgisayar kullanırken şu hususlara dikkat ederek, sorunları bir nebze olsun çözebilir:
  • Bilgisayarda yaptığınız kontrolleri çocuğunuza fark ettirmeyiniz.
  • Bilgisayarları evde salon gibi herkesin bulunduğu ortamlara koyunuz.
  • Bilgisayar ekranının herkes tarafından görülebilmesine dikkat ediniz.
  • Çocukların internette geçirdiği zamana sınırlama getiriniz.
  • Bilgisayarlara internet filtreleme ve kontrol programları yükleyiniz.
Günün Vegan Tarifi
Mercimekli Ispanak Sarması
Malzemeler:
1 çb kırmızı mercimek
500 gram ıspanak
2 haşlanmış patates
1 kuru soğan
Tuz, karabiber, kimyon, pul kırmızı biber
Yapılışı:
Mercimeği, patatesi ve soğanı iyice haşlayın. Çatalla veya robotta iyice ezip karıştırın ve baharatları ekleyin. Ispanak yapraklarını sıcak suda 1-2 dakika haşlayın. Mercimekli iç malzemesinden ceviz büyüklüğünde alın, haşlanmış ıspanak yapraklarının arasına bu içi sarın. Yağlanmış borcama dizin. Üzeri kızarıncaya kadar 180 derecede ısıtılmış fırında pişirin. Yanında salçalı sosla servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.