EYT’de yaş sınırının kaldırılmasını değerlendiren DİSK Emekli-Sen MYK Dış İlişkiler Sekreteri Ercan Çınarlı, “Yapılan EYT açıklaması bir müjde değil, kazanılan bir haktır” dedi

YUSUF ÇAĞIRTEKİN

Sultan Gümüş Kaya İle Birinci Sayfa programına katılan DİSK Emekli-Sen MYK Dış İlişkiler Sekreteri Ercan Çınarlı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) yönelik yaptığı açıklamayı değerlendirdi. Yaş sınırının kaldırılmasının bir lütuf ya da müjde olmadığını, emeklilerin mücadelesinin bir kazanımı olduğunu kaydetti. Yaklaşık 16 milyon emeklinin varlığından söz açan Çınarlı, “2022’de açlık sınırı altında yaşayan yüzde 60’lık emekli kitlesinden bahsederken, 2023’te ölüm sınırı altında yaşayan emeklilerden bahsetmek zorunda kalacağız… Meşru zeminlerde mücadelemize asla ara vermemeliyiz. Yeni yıla girerken gerçekten taleplerimizin gündeme geldiğini görmek istiyoruz, Türkiye’de yaşayan dar gelirlilerin, emeklilerin, emekçilerin mutlu mesut yaşayabilmesi için mücadeleyi yükseltmek zorundayız” dedi.

YARGI ENGELLERİNİ AŞMAYA ÇALIŞIYORUZ

“Bütün Avrupa ülkelerinde demokrasi, özgürlük, sendika kurma hakkı var” diyen Ercan Çınarlı, sözlerine şöyle devam etti: “Bu anlamda baktığımızda bütün ülkeler sendika kurarken, emekliler sorunlarını masa başında yönetimleriyle görüşürken elbette ki yol kat ediyorlar. Ama Türkiye’de demokrasi ve özgürlükten bahsetmek söz konusu değil. Anayasanın 90. maddesi herkesin sendika kurabileceğini söylüyor. Yani gençler, kadınlar, emekliler, hepimiz… Biz ise bir taraftan sendikal mücadele verirken, bir taraftan da önümüzdeki yargı engellerini aşmaya çalışıyoruz. Mevcut iktidar 90. maddeyi ihlal ederek, ‘emekliler, sendika kuramaz’ şeklinde anlamsız engeller çıkarmaya çalışıyor. Yasa değişikliği olması için parlamentoda yasa teklifleri sundurduk ama MHP ve AK Parti’nin oylarıyla reddedildi.”  

ZAM SAĞANAKLARI DEVAM EDİYOR

Emeklilerin sağlıkta katkı paylarının kaldırılması için ciddi mücadeleler verdiğini kaydeden Çınarlı, “Dünyanın hiçbir yerinde emekliler böylesine bir sorun yaşamazken, Türkiye’de de problemi ortadan kaldıracağız. Enflasyon almış başını giderken,  TÜİK 4’te bir oranındaki enflasyon rakamlarını kamuoyuna sundu. Yüzde 60 açlık sınırında yaşayan emekliler, gerçekten büyük ızdırap çekti. Ki zam sağanakları devam ediyor. Meşru zeminde mücadeleyi sürdürmeyi devam edeceğiz. Ama temel haklarımızdan da, taleplerimizden de asla vazgeçmeyeceğiz. 2022 emekliler için iyi bir yıl değildi. Enflasyonun ne olduğunu çarşıda, pazarda dolaşanlar iyi biliyor. 2022’de açlık sınırı altında yaşayan yüzde 60’lık emekli kitlesinden bahsederken, 2023’te ölüm sınırı altında yaşayan emeklilerden bahsetmek zorunda kalacağız. Ama her şeye rağmen mücadeleden bir adım geriye atmayacağız. Direncimiz yerinde. İnanç, sabır ve kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz. Mutlaka ama mutlaka emeklilerin insanca ve onurlu bir yaşamı yakalayabilmesi için elimizden geleni yapacağız” dedi.

KAZANILAN BİR HAKTIR

İzmir’den deprem bölgesine destek çığ gibi büyüyor İzmir’den deprem bölgesine destek çığ gibi büyüyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emeklilikte yaş sınırının kaldırıldığını açıklamıştı. Yıllardır alanlarda ve mecliste bunun için mücadele veren EYT mağdurlarını sevindiren haberi de değerlendiren Çınarlı, şöyle konuştu: “Çok mutluyuz, çok sevindik. Çünkü başından beri EYT’li arkadaşlarımızla birlikte sokaklarda, meydanlar, parlamentoda emeklilikte yaşa takılanların taleplerini gündeme getirdik. Merkezi iktidar karşı durmasına rağmen… Sonuç itibariyle arkadaşlarımız emeklilik haklarını kazandı. Kutluyoruz. Hayırlı olmasını diliyoruz.  Ama şunu belirtmek istiyorum ki çözümü örgütlü mücadele sonucu kazanılan bir haktır. İlerleyen günlerde detaylarını da göreceğiz.”  

SESİMİZİ YÜKSELTMEK ZORUNDAYIZ

“16 milyon emekli muhalefeti iktidar yapar, iktidarı devirir” sözlerine dikkat çeken Çınarlı, son olarak, “Yapılan EYT açıklaması birer müjde değildir. Emekçinin hakkı olanı nasılda bir lütuf ya da müjde olarak aktarabilirsiniz? Müjde olarak zaten kabul etmiyoruz. Bizi yok sayanı emekliler de yok sayacak. En az emekli maaşı asgari ücret olmalıdır. Sesimizi yükseltmek zorundayız. Meydanları gelincik tarlasına dönüştürmek zorundayız. Meşru zeminlerde mücadelemize asla ara vermemeliyiz. Yeni yıla girerken gerçekten taleplerimizin gündeme geldiğini görmek istiyoruz, Türkiye’de yaşayan dar gelirlilerin, emeklilerin, emekçilerin mutlu mesut yaşayabilmesi için mücadeleyi yükseltmek zorundayız” bilgisini aktardı.