Çiğli Belediyesi’nin geride kalan bin 300 günde hayata geçirdiği ve devam eden projelerin tanıtımını yapan Başkan Gümrükçü, 3 yılda belediyenin gelir kaynağını 3 kat artırdıklarını belirterek, ilçe için büyük tehlike arz ettiği Harmandalı katı atık tesisinin de tamamen kapatılması çağrısında bulundu

NURETTİN BAKİ

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, Çiğli Belediyesi’nin geride kalan bin 300 günde hayata geçirdiği ve devam eden projelerinin tanıtımını gerçekleştirdi. İlçe belediyesinin ekonomik gelirinin 160 milyon TL’den 460 milyon TL’ye çıkardıklarını belirten Başkan Gümrükçü, 2023 yılının Çiğli için büyük bir değişim yılı olacağının altını çizdi. Çiğli sınırları içerisinde yer alan Harmandalı katı atık tesisinin tamamen kaldırılmasını istediklerini söyleyen Başkan Gümrüçü, CHP’li bir belediye olarak iktidarın desteğini nasıl alıyorsunuz sorusuna karşılık, “Kavga ile değil uzlaşıyla işimizi yapıyoruz” diyerek cevap verdi. 2018’de başkan adayı olduğu CHP İzmir İl Başkanlığı ile ilgili gündemde yer alan içeriden seçim ve atama formülü tartışmalarının sorulması üzerine ise Başkan Gümrükçü, “Deniz Başkan yeni bir yolculuğa çıkmaya hazırlanıyor. Sanıyorum gelecek hafta kamuoyuyla paylaşacaktır kararını. İlçe turları cumaya kadar biter. Yolu açık olsun. Kararının arkasındayım. Hakkımı helal ediyorum Deniz Yücel’e…” ifadelerine yer verdi.

BELEDİYEMİZİN GELİRİNİ 460 MİLYON TL’YE ÇIKARDIK

MEB ihtiyaç duyulan her hastaneye "hastane sınıfı" kuracak MEB ihtiyaç duyulan her hastaneye "hastane sınıfı" kuracak

Belediyelerin ayakta kalması için ekonomik gelire dikkat çeken Başkan Gümrükçü, “3,5 yılda Çiğli özelinde bazı değişiklikler oldu. Bir kısmı göründü, bir kısmı görünmedi. Bazıları görünmeye başlayacak. 2023’ü hedef almıştık. Yaşanılan değişimi somut bir şekilde göreceğiz. İzmir’in kalbi Çiğli’de atacak demiştik. Sonra Çiğli ayağa kalkacak demiştik. Bu söylediklerimiz 2023’te daha görünür olacak.Belediye kendi ayaklarının üstünde durmuyorsa vatandaşa düzgün hizmet veremez, ihale yapamaz, personeline maaş ödeyemez. Önce gelir kaynaklarını arttırdık. İzmir belediyeleri arasında nüfus başına düşen belediye gelirinde metropolde birinciyiz.2022 yılı bitmemiş haliyle 476 milyona çıktı bütçe. 3 yılda ciddi artış oldu. Geçen yılı 321 milyonla kapatmıştık. Bu yılı 480’le kapatacağız. Ekonomik kriz maliyet artışları bizi de yordu. Rakam artışı enflasyonla kafa kafaya ya da gerilemeye maruz kaldı. Belediyenin bugün ayakta durmasının bir numaralı sırrı ekonomik gelişmedir” diye konuştu.

150 MİLYONUN ÜZERİNDE BORÇ ÖDEDİK

150 milyon TL üzerinde borç ödediklerini de belirten Başkan Gümrükçü, “Personel sayısı belediyeyi aldığımız rakamla bugün aynı rakamda. Personel sayısını arttırmadan verimli kullandık.Belediyeyi aldığımızda memur işçi maaş 6 milyondu toplam. Bugün 3 katına çıktı. Personel sayısı değişmedi, gelir artışı oldu bunu dengeli yönetebiliyoruz.Geçmişten gelen krediler vardı. Şantiye binası 10 yıl krediyle çekilmiş. Başka banka kredilerini ödedik. 150 milyonun üzerinde borç ödedik.10 yeni müdürlük kurduk. 80 milyon civarı bütçe aktardık. 100’ün üzerinde personeli diğer müdürlüklerden alıp bu müdürlüklere kaydırdık. Bu tablo Çiğli Belediyesi’nin vatandaşa hizmetinde artış demek.Dijitalleşen çağa da ayak uydurduk. Verimliliği artıran hizmet kalitesini arttıran çalışmalar yaptık. Dijitalleşmede öncüyüz.Araç filomuz yeterli değil. Eskidi. 2023 yılında bu yönde yatırım hedefimiz var” şeklinde konuştu.

PARK SAYISI YÜZDE 28 ARTTI

İlçede parkları dar gelirliler için bir yaşam alanı olarak gördüklerini ifade eden Başkan Gümrükçü, “Parkları özellikle dar gelirli vatandaşlarımızın yaşam alanı olarak görüyoruz. Bu nedenle sayılarını arttırıyoruz. Yüzde 28 oranında park sayısını arttırmışız. 246’ya çıktı sayı. 5 yıllık görev süresinde 60 yeni parkı sıfır parkı hizmete açma sözümüz var. Yerine getireceğiz” dedi.

YOL YATIRIMINDA DEVRİM YAPTIK

Yol yatırımlarında devrim yaptıklarını da sözlerine ekleyen Başkan Gümrükçü, “Ciddi anlamda yol yatırımı yaptık. Asfaltta geride kalmış olabiliriz. İstediğimiz noktada değiliz ama beton parke taş yol anlamında bundan önceki dönemlere göre iddialı konuşayım birçok belediyeye göre devrim diyebileceğimiz boyuta ulaşmış durumdayız.Geçen dönem 95 bin metrekare yol yapılmıştı, yıl sonuna kadar 300 bin metrekare parke taşla bitireceğiz. 3 yılda geçtiğimiz 5 yılın 3 katı yol çalışması yaptık.2023’ün sloganı temizlik gülümsetir olacak. Bir konteynır 25-30 bin lira. Bunu taşıyan araç minimum 5 milyon TL… 250 tane aldık. 10-12 milyon bandında çöp konteynırı alımı yapmış oluyoruz. Yeni nesil konteynır 400’e ulaştı. Sabit süpürgeci sayısı 12-13’tü. Şuan 32. Hedefimiz 40. Bir mahalleye sabit süpürgeci ve bazı büyük mahallelerde 3-4 sabit süpürgeci koyup daha temiz Çiğli hedefimiz var.2021 yılında 15 bin sokak hayvanına ulaştık, tedavi ettik. 2022’de 12 binlerdeyiz. Bütün sokak hayvanlarına ulaşmamızda ramak kalmış durumda. 2023’te veterinerlik hizmetlerimiz gelişecek” vurgusu yaptı.

ÇİĞLİ İNŞAAT HALİNDE BİR KENT

“Çiğli inşa halinde bir kent” diyen Başkan Gümrükçü, “İmar, imar ruhsatı hızlı olması önemli. 2022 Aralık hariç 694 ruhsat kesmişiz. Kriz ortamında bile Çiğli kentleşme anlamında büyümeye devam ediyor.Birçok yerde imar sorunu var. Güzeltepe, Köyiçi, Balatçık… Çalışmalar sürüyor. Büyükşehir Belediyesi’ne çalışmayı yollayacağız. Sasalı’da bu hafta tapu müjdesi alabiliriz. Esentepe’de problem var. Bakanlığa görüş sunduk. 10 imar başlığı varsa 9’unu bitirmişiz, başvurusunu yapmışız ya da yapmak üzereyiz.18 bin metrekare terklerden alan almışız encümen kararlarıyla. 18 madde uygulamasıyla 775 bin metrekarelik alanı Çiğli halkına kavuşturmuşuz” ifadelerine yer verdi.

SOSYAL BELEDİYECİLİKTE İDDİALIYIZ
Konuşmasının devamında Başkan Gümrükçü, şunları söyledi: “Sosyal belediyecilikte iddialıyız. 2018’de sadece sıcak yemek hizmeti vardı. Bugün 15-16 başlıkta hizmetlerimiz var. Hedeflediğimiz yerde değiliz. Daha da çeşitlendireceğiz.Çiğli’yi kültür sanat kenti yapmak istiyorduk. Etkinlikler geçmiş döneme göre 10 katına çıktı.Sporda çok iddialıyız. 2018’de 5 branş vardı öğrenci sayısı 480’di… Bugün 30 brançta 4 bin 7 öğrenci var. Öğrenci sayısı 10 katına çıktı.ÇİBEM’i, dershaneyi toparlıyoruz. 2022’de öğrenci sayımızı 2 binlere çıkarmak istiyoruz.Belediyecilikte halkla ilişkiler çok önemli. Başvurularda yüzde 98’i sağlayan geri dönüş oranını yakaladık. Yüzde yüzlere taşıma çalışmasını yapıyoruz.Kaklıç’ta sanat akademisi kurduk. Oraya sanat sokağı yapacağız. Pazaryeri yapmaya devam ediyoruz. Oyuncak kütüphanesinin 2’cisini açacağız. Çiğli tarihinin ilk havuzunu yaptık. Uzay havacılık kampüsü yaptık. Belediyeyi yeniledik.”

ÇÖP TESİSİNİN KALDIRILMASINI İSTİYORUZ

Başkan Gümrükçü, son olarak basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Harmandalı’daki çöp tesisinin sorulması üzerine, “Çöp tesisinin kaldırılmasını istiyoruz. Toprak kaymasıyla daha tehlikeli bir noktada. Büyükşehir Belediyesi’nin etüd çalışması var. Çeşitli bilim adamlarına incelettiler. Tesisin kapatılması için Menderes tesisin açılması lazım. Çeşitli yerlere tesisler kuruldu. Menderes için bakanlığa başvuruldu. Sonuç alınamadı. Menderes’teki tesisin açılması önemli burada. Bu yönde bizde hızlanması adına çalışma yapıyoruz. Çiğli’de yaşayan herkes bu tesisin kapatılması konusunda hem fikir. Çiğli’de oturan AK Parti İl Başkanı Kerem Ali Bey’den de Çiğli’deki tesisin kapatılması yönünde destek bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

EN BÜYÜK ANKET SANDIKTA

Gümrükçü, anketlerdeki son durumu ve geçtiğimiz günlerde il başkanlığını yaptırdığı ankette CHP’nin oylarında ilçe özelinde düşüş olduğunun iddia edilmesiyle ilgili sorulan soruya “Ben anketi çalışmayı inceledim. İlçe özelinde yapılmış bir çalışma değil. İzmir çapında yapılmış bir çalışma. Bizim elimizde de anketler var. Oy düşüşü yok oy artışı var. En büyük anket sandıkta… Cumhurbaşkanlığı seçimi var. Oy çıkmış mı düşmüş mü göreceğiz.”

2. DÖNEME TALİBİM

Başkan Gümrükçü “2. Dönem göreve talip misiniz?” sorusuna ise şu yanıtı verdi; “Seçildiğimde söylemiştim 2. dönemde göreve talip olacağımı. Benim bir önerim vardı. Belediye başkanlığı süresi 7 yıla çıkartılması ve tek dönemle sınırlanmalı diye. 2 yıl belediyeyi tanırsın sonra projelerini hayata geçirirsin. Yaptıysan başka görevlere yol alırsın. Yapmadıysan zaten aday gösterilmezsin. Minimum 2 dönem yapılması lazım. Son sene atanır mıyım, atanmazmıyımla geçiyor. Bu sistemle 2 dönem zorunluluk. Kötüyse, başarısızsa partisi ve vatandaş takdir eder. Ben de 2. döneme adayım.”

DENİZ BAŞKAN’A HAKKIMI HELAL EDİYORUM

Başkan Gümrükçü, 2018’de başkan adayı olduğu CHP İzmir İl Başkanlığı ile ilgili gündemde yer alan içeriden seçim ve atama formülü tartışmalarının sorulması üzerine şunları söyledi. “Deniz Yücel’le il başkan adayı olarak yarıştık. 5 yıldır görevde. Ben kaybettim. Ben de 3,5 yıldır Çiğli Belediye Başkanıyım. Deniz Başkan yeni bir yolculuğa çıkmaya hazırlanıyor. Sanıyorum gelecek hafta kamuoyuyla paylaşacaktır kararını. İlçe turları cumaya kadar biter. Yolu açık olsun. Kararının arkasındayım. Hakkımı helal ediyorum Deniz Yücel’e… Örgütsel yeni bir süreç başlayacak. Bazı görüşmeler olacak. Ben Ahmet’in Mehmet’in birinin adını vermedim kimseye. Doğru olanın örgütsel süreci sekteye uğratmayacak olanın mevcut yönetim içinden uzlaşıyla konsensüsle devamı olduğunu düşünüyorum. Tunç Başkan da benzer şeyler söylemiş il yönetimine ama Genel Merkezi işaret etmiş. Eğer atama olacaksa ilk sorulması gereken kişi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’dir. Çok önemli bir seçime giderken kimsenin arıza çıkarma ve istemezükçü olması doğru değil. Hem yönetim içinde hem dışarıdan birçok isim bu görevi yapacaktır. Bazıları ‘ağabey’ formülü diyor. Bakıyorum isimlere bazıları benim ağabeyim değil. Bu işi hakkıyla yapacak kimse yaşlı olur genç olur enerjisiyle disipliniyle birikimiyle kim götürecekse, mevcut yönetiminde uyumlu çalışacağı bir isim olmalı. Ama yineliyorum öncelikle içeriden biri olmalı. Hangisine daha yakınsınız diyorsanız hepsine yakımın. Benim bir tercihim yok. Onların kendi aralarında bir tercih yapması lazım. Top dışarıya sekerse ilk adres Tunç Başkan olur. Bize sorarlarsa fikrimizi söyler, sürece müdahil oluruz.