CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, milletvekili adaylığı için resmen yola çıktı. İl Başkanlığı görevinden istifa eden Yücel, "Mücadelemiz, dün olduğu gibi yarınlarda da Cumhuriyet Halk Partisi’ni iktidara taşımak üzere devam edecektir" dedi

Narlıdere Metrosu 30 Ağustos'ta tamamlanıyor Narlıdere Metrosu 30 Ağustos'ta tamamlanıyor

ÇAĞLA GENİŞ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, 2018 yılından bu yana 5 yıldır sürdürdüğü il başkanlığı görevinden milletvekili aday adayı olmak için istifa etti. Yücel'in, İl Başkanlığı binasında gerçekleştirdiği basın toplantısına; İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Milletvekilleri, İzmir PM üyeleri, ilçe belediye başkanları, ilçe başkanları, il yöneticileri, meclis üyeleri ve çok sayıda partili katıldı.

HER ZAMAN İLHAM KAYNAĞIM OLDU

Siyaset ile henüz 9 yaşındayken tanıştığını kaydeden Yücel, “İnsanın hayatında unutamadığı, hayatına yön veren kararlar aldığı ve bu kararlar doğrultusunda önemli adımlar attığı günler olur: Demokrasinin, Cumhuriyetin, barışın ve hoşgörünün kenti İzmir'de, 7 Ocak 2018 tarihinde 5 yıllık İl başkanlığı yolculuğuna çıktığım gün gibi, İşte bugün, benim için öyle önemli bir gün.Siyasetle, 1986 yılında Sosyal Demokrat Halkçı Parti'de İlçe başkanlığı yapan babam Esen Yücel'in siyasi mücadelesiyle, daha 9 yaşımdayken tanıştım. Onun siyasi çevresi, sohbetleri; Deniz Gezmiş'lerin, Harun Karadeniz’in, Taylan Özgür'ün, Vedat Demircioğlu'nun mücadele arkadaşı olması; onların 6. Filoya ve Amerikan Emperyalizmine karşı verdikleri tam bağımsız Türkiye mücadelesi, benim için her zaman ilham kaynağı oldu” dedi. 

PARTİMİN YÜKSEK YARARINI GÖZETTİM

Aday adayı olma kararının nedenlerinden bahseden Yücel, "Siyaseti hiç bir zaman kişisel ikbal peşinde koşarak yapmadım. Her zaman ülkemin ve partimin yüksek yararını gözettim, bu doğrultuda sorumluluk ve inisiyatif almaktan hiçbir zaman çekinmedim. Bugün; ülkemizi yirmi yıldır, baskıyla, takıyyeyle, liyakatsiz kadrolarla yöneten; iktidarını sürdürmek için toplumu, kamplaştıran, kutuplaştıran ve düşmanlaştıran, İşlerine geldiğinde terör örgütleriyle yol yürüyen, terör örgütü elebaşlarıyla görüşmekten çekinmeyen fakat kendilerine muhalefet yapan, eleştiren, herkesi terörist ilan eden, Akıldan ve bilimden uzak liyakatsiz kadrolarla toplumu derin bir yoksullukla karşı karşıya bırakan AKP iktidarını, son bulması noktasına getirmiştir. Bugün AKP iktidarının son bulmasını samimiyetle ve inanarak konuşabiliyorsak bunun mimarı Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'dur. İşte bu mücadelenin bir parçası olarak 5 yıldır büyük bir onurla sürdürdüğüm İl başkanlığı görevimi, partimizin yayınladığı genelge doğrultusunda milletvekili aday adayı olmak için noktalamaya karar verdim.Her son, aynı zamanda yeni bir başlangıçtır. Bizim bir ünvana, mevkiye, makama yada titre ihtiyacımız yok. CHP üyesi olmak zaten bize en büyük sorumluluğu yüklüyor" ifadelerini kullandı.

DAVAMIZ CUMHURİYET DAVASIDIR

Yücel, konuşmasının devamında şunları söyledi: "Bizim davamız Cumhuriyet davasıdır, demokrasi davasıdır, aydınlanma davasıdır.Bizim davamız hak, hukuk, adalet davasıdır. Bizim davamız toplumsal huzurun ve barışın sağlandığı, temel hak ve özgürlüklerin devlet eliyle korunduğu ve hayata geçirildiği, Gelir dağılımında adaletin,  Hayatın her alanında fırsat eşitliğinin sağlandığı ve devlet kurumlarında yükselme kriterinin liyakat olduğu bir Türkiye Cumhuriyeti kurmanın davasıdır. Bizim davamız hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği, küçük kızların tarikat mensuplarıyla evlendirilmediği, kadına şiddetin ve kadın cinayetlerinin son bulduğu Türkiye’yi kurma davasıdır. Bizim davamız hırsızlara, arsızlara, yüzsüzlere dur deme davasıdır. Yasamanın, Yürütmenin ve Yargının kişilere veya belli odaklara değil, Türkiye’de yaşayan herkes için eşit uygulanması davasıdır. Bizim davamız, tarihe yön verenlerin cesaretinin davasıdır. Bizim davamız 19 Mayıs 1919 kararlılığıyla kurtuluşu hedefleyen Mustafa Kemal Atatürk’ün davasıdır."

KILIÇDAROĞLU’NA BORÇLUYUZ

"Bugün burada olan tüm dostlarımızla, yeni ve adaletli bir Türkiye rüyasına ulaşmak üzereysek; bunu en başta Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na borçluyuz" diyen Yücel, "Çıktığımız bu yolda en büyük teşekkürü; CHP İzmir İl Örgütünü hiçbir zaman yalnız bırakmamış ve kentimizin milletvekili olarak bizleri ayrıca onurlandırmış olan, desteğini her zaman yanımızda hissettiğimiz Genel Başkanımız Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’na ediyorum.  Mücadelemiz, dün olduğu gibi yarınlarda da Cumhuriyet Halk Partisi’ni iktidara taşımak üzere devam edecektir" açıklamasını yaptı.

YOLDAŞLIĞIMIZ DEVAM EDECEK

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise, "İl Başkanımıza teşekkür ediyor, iyi yolculuklar diliyorum. Bahsettiği dava hepimizin davası, biz o davanın neferleriyiz, özgürlük, demokrasi, Cumhuriyet değerlerinin bekçileriyiz, nöbetçileriyiz. Nöbet yerleri değişse de yoldaşlık değişmiyor. Bizim yoldaşlığımız hiç bitmeyecek. Makamlar, mevkiler değişse de bu aydınlık Türkiye davası devam ettikçe bizim de yoldaşlığımız devam edecek. Yolumuz hiç ayrılmayacak, yeni bir nöbet yeri olacak, yolu açık olsun. Bu yoldaşlığın devam etmesini diliyorum. Yolumuz zor, uzun ama vatandaşlarımızın hak ettiği refah seviyesine ulaşacağına inancım tam" dedi.