ŞÜKRAN ŞEYMANUR ARSLAN

14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilliği seçimi için geri sayım devam ederken siyasi partilerin milletvekili aday listeleri hazırlığında sona gelindi.
CHP’de ise yaklaşık gece saatlerine sarkan Parti Meclisi(PM) toplantısının ardından milletvekili kesin aday listeleri belli olurken liste kulislere de yansıdı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından hazırlanan listeler PM’de görüşülmeden önce MYK’da görüşüldü.
Kulislere sızan listede dikkat çeken isimler yer alırken kesin listenin, listelerin YSK’ya teslim edilmesinin ardından belli olacağı ifade edildi.

 1.BÖLGE

1.Yüksel Taşkın

2.Ahmet Tuncay Özkan

3. Sevda Erdan Kılıç

4.Murat Bakan

5.Ednan Arslan

6.Seda Kaya Ösen (DEVA)

7.Haydar Altıntaş (DP)

8.Devrim Barış Çelik

9.Sefer İpekli

10.Güldem Atabay

11.Şahbal Araz

12.Fulya Akçay

13. Mehmet Şahin Fırat

14.Birgül Değirmenci

2.BÖLGE

1.Gökçe Göçken

2.Rıfat Nalbantoğlu

3.Rahmi Aşkın Türeli

4.Mahir Polat

İzmir'de elektrik kesintisi - 9 Haziran 2023 Cuma İzmir'de elektrik kesintisi - 9 Haziran 2023 Cuma

5.Salih Uzun (DP)

6.Deniz Yücel

7.Mustafa Bilici (Gelecek)

8.Hacer Foggo

9.Esin Doğan Metin

10.Altan İnanç

11.Emine Helil Kınay

12.Ayten Gülsever

13.Nurşen Balcı

14.Burak Kotan
MEVCUTTAN 5 VEKİL LİSTEDE
CHP İzmir için kulislere yansıyan listede dikkat çeken hususlardan biri mevcutta İzmir milletvekili olan isimlerden sadece 5 vekilin yeniden listeye girmesi oldu. Tuncay Özkan, Murat Bakan, Ednan Arslan, Sevda Erdan Kılıç ve Mahir Polat vekil listesinde yerini alırken Tacettin Bayır, Atilla Sertel, Kani Beko, Özcan Purçu, Kamil Okyay Sındır ve Bedri Serter liste dışında kaldılar.
GENEL MERKEZDEN İZMİR’E 2 İSİM
Öte yandan listede dikkat çeken bir diğer husus ise hem birinci bölge hem de ikinci bölgeden ilk sıraların genel merkezden isimlere verilmesi oldu. Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Taşkın birinci bölgede, Gençlik Politikalarından Sorumlu Gökçe Gökçen de ikinci bölgeden aday oldu.
İTTİFAKA 4 KONTENJAN
Millet İttifakı’nda yer alan DEVA Partisi, Gelecek Partisi, Saadet Partisi ve Demokrat Parti’nin İzmir’in de aralarında bulunduğu bazı kentlerde ortak listeyle seçime girme kararının ardından ittifak için de 4 kontenjan ayrıldı. DEVA Kurucu İl Başkanı Seda Kaya Ösen, Demokrat Parti'den Haydar Altıntaş, Demokrat Parti'den Salih Uzun ve Gelecek Partisi'nden Mustafa Bilici aday gösterildi.