TENZİLE AŞÇI

Türkiye de 14 Mayıs günü gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilliği seçimleri sonrası siyasi partilerde hareketlilik devam ediyor.

Siyasiler bir yandan 2. tura kalan ve 28 Mayıs Pazar günü gerçekleştirilecek olan cumhurbaşkanlığı seçimi için saha çalışmalarını sürdürürken diğer yandan da sonuçlanan milletvekilliği seçimleri sonrası 28. dönem milletvekilleri mazbatalarını almaya devam ediyor.

Öte yandan; YSK’nın resmi seçim sonuçlarının Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından CHP İzmir 28.dönem Milletvekilleri ve CHP listesinden seçilen ittifak partileri milletvekilleri bugün İl Seçim Kurulu'na gelerek mazbatalarını teslim aldı.

Teslim töreni sonrası  CHP İzmir Milletvekilleri ve CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu açıklamalarda bulundu.

ASLANOĞLU: TÜM VATANDAŞLARIMIZI SANDIĞA DAVET EDİYORUZ

Seçimin hala sona ermediğini hatırlatan CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, “Bugün 28. Dönem milletvekili seçilen arkadaşlarımız mazbatalarını alarak görevlerine başladılar. Verecekleri hizmetlerle Türkiye’nin önünü açacak, yasalara yol açacak ve yasalar yapacak arkadaşlarımız olacaklar. Bu dönemin ülkemize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Bu seçim ilk kez karşılaştığımız bir şey. Mazbataları aldık ama seçim bir başka boyutuyla devam ediyor. Pazar günü olacak cumhurbaşkanlığı seçimi için hep beraber bu mazbata töreninin hemen ardından çalışmaya devam edeceğiz. Hep birlikte Kemal Kılıçdaroğlu’nu 13. Cumhurbaşkanımız yapana kadar çalışacağız. Pazar günü İzmir’e yakışan demokrasi şöleni içerisinde bir seçim olmasını arzu ediyoruz. O yüzden tüm vatandaşlarımızı sandığa gitmeye ve oylarını kullanmaya davet ediyoruz” dedi.

ARSLAN: KILIÇDAROĞLU’NUN ÇANKAYA KÖŞKÜ’NE ÇIKACAĞINI BİLİYORUM

İzmir’den Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na rekor oy mesajı veren CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan, “Bugün fiili olarak 28. Dönem milletvekilliği seçimi İzmir için bitmiştir. İzmir halkının iradesiyle seçilmiş olan tüm milletvekili arkadaşlarıma başarılar diliyorum. 2. tur seçimi de Pazar günü. Büyük bir demokrasi şöleni olacak. İzmir yine kendisine yakışan bir şekilde davranarak tekrar adayımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na çok yüksek oranda bir oy vererek onun cumhurbaşkanı seçilmesi için çok büyük katkı sunacak. Seçimlerin adil, eşit, herkes için katılımın yüksek olduğu bir seçim olmasını temenni ediyorum. İzmir, demokrasi aşığı, cumhuriyet değerlerini sonuna kadar benimsemiş bir il. Sonuçta bir seçim yapılacak ve 28 Mayıs’ta çıkacak olan milli iradeye de herkes saygı duymak zorundadır. Biz de saygı duyacağız. Vatandaş ne yaparsa doğru eder. 28 Mayıs’ta ben Cumhurbaşkanı adayımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun 13. Cumhurbaşkanı olarak Çankaya Köşkü’ne çıkacağını biliyorum ve herkesi sandığa davet ediyorum” diye konuştu.

POLAT: İZMİR’İN MENFAATLERİ İÇİN ÇALIŞACAĞIZ

Vekilliği ‘millete borç’ olarak tanımlayan CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat ise, “27. dönemde olduğu gibi 28. dönemde de ülkemiz ve İzmir adına çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz. Birçok kademede çalıştım partimde. Bu sefer de 2. kez mazbatamı aldım. Ben bu görevleri, kurtarıcımız Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e borçlu olduğumu biliyorum. Bu bilinçle çalışıyoruz. Bize oy veren her bir yurttaşımıza bedeli emekle ödenecek bir borç olduğunu biliyorum. Bu yüzden durmadan İzmir’in ve Türkiye’nin menfaatleri için çalışacağız. Biliyorum ki 28 Mayıs’ta Sayın Genel Başkanımızı Çankaya’ya cumhurbaşkanı olarak çıkaracağız. Sonrasında Türkiye’yi feraha en sonunda da refaha çıkaracağız. Bu bizim milletimize olan borcumuz. Bu borcu da sonuna kadar yerine getireceğiz” ifadelerini kullandı.

YÜCEL’DEN HÜDAPAR’A ‘HESAPLAŞMA’ MESAJI

CHP İzmir Milletvekili Deniz Yücel, isim vermeden mecliste 4 vekili bulunan HÜDAPAR’a sert sözlerle yüklenerek şunları söyledi; “Türkiye siyasi tarihinde bir ilk olan 2 turlu cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. turuna 2 gün kala mazbatamızı aldık. Ülkemizin demokrasiye, eşitliğe, özgürlüğe ve adalete ihtiyacı var. Bu değerleri gerçek anlamda hayata geçirmek için İzmir milletvekilleri olarak gerekli her türlü çalışmayı yapacağız. Bu mazbataların geç verilmesi, yemin töreninin 2. tura bırakılmasının bazı sebepleri olduğu konuşuluyor. Türk milletiyle, cumhuriyet değerleriyle, Atatürk ilke ve değerleriyle problemi olanlarla yeri geldiğinde her türlü hesaplaşacağız. Oy vermek bir vatandaşlık görevi. 1. turda sandıktan değişim mesajı çıktı. Bize de birtakım mesajlar çıktı. Biz o mesajları aldık. 2. turda Genel Başkanımız 13. Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu cumhurbaşkanı seçtirerek ülkemize demokrasiyi, barışı, huzuru ve refahı getireceğiz.

KILIÇ: KARANLIĞA KARŞI AYDINLIK KAZANACAK

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, umut mesajı vererek “28. dönemde de İzmir'in amazon kadınlarını, özgür gençlerini ve hakkını alamayan İzmirlileri TBMM’de temsil edecek olmaktan büyük gurur duyuyorum. Halen sahada çalışmaya devam ediyoruz. Biz buna 2.tur demiyoruz, referandum diyoruz. 28 Mayıs günü Türkiye’de bir referandum yapılacak. Karanlığa karşı aydınlık kazanacak. Tek adama karşı demokrasi kazanacak o akşam. 29 Mayıs sabahı biz aydınlık, güzel bir güne uyanacağız hep beraber. Hep birlikte gerek İzmir’de gerek Anadolu’nun tüm kentlerinde çalışmaya devam ediyoruz. bugünden sonra da vekil arkadaşlarımızla birlikte Anadolu’nun farklı kentlerinde çalışmaya devam edeceğiz. 28 Mayıs günü özgürlük, demokrasi, kadınlar, gençler kazanacak ve İzmir de hakkını alacak” dedi.

Kastamonu'da denizin rengi değişti Kastamonu'da denizin rengi değişti

Mustafa Bilici

BİLİCİ: CUMHURİYETİMİZİ DEMOKRASİYLE TAÇLANDIRACAĞIZ

Gelecek Partisi kontenjanından vekil seçilen İzmir Milletvekili Mustafa Bilici, “28 Mayıs Pazar gününe kadar çalışmaya devam edeceğiz. İnşallah Pazar günü cumhuriyetimizin 100. yılında demokrasi ile cumhuriyetimizi taçlandıracağız” ifadelerini kullandı.

GÖKÇEN: MONTAJ MI HAKİKAT MI KAZANACAK!

CHP İzmir Milletvekili Gökçe Gökçen ise Cumhur İttifakı’nın seçim sürecindeki tavırlarını eleştirerek “İzmirli seçmenlerimize teşekkür ediyoruz. Bugün 28. Dönem milletvekilleri olarak karşınızdayız. Söylemekten gurur duyuyorum; CHP’nin Türkiye’deki en genç milletvekili olarak sesleniyorum. Önümüzde birkaç gün içinde Türkiye çok önemli bir karar verecek. Gençlerin iş bulamadığı ve hayal kuramadığı bir dönemdeyiz. Geleceğini planlayamadığı bir dönemden geçiyoruz. Kadınların sokakta yürürken her dakika arkasına bakmak zorunda olduğu her gün kadınların cinayetleri kaybettiğimiz bir dönemdeyiz. Bizler bütün bunlar yaşanırken domuz bağı ittifakıyla karşı karşıyayız. Bunlarla mücadele etmeye çalışıyoruz. Pazar günü seçime gidiyoruz, bu seçim aslında otokrasi mi yoksa demokrasi mi seçimi olacak. Montaj videolarla, yalanlarla kazanılabileceğini mi göstereceğiz, yoksa hakikatin kazanacağını mı anlatacağız? Türkiye burada doğru tercihi yapacak. Türkiye kadınlardan ve gençlerden yana, en önemlisi hakikatten yana bir tercih yapacak. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçıdaroğlu’nu seçeceğiz ve Çankaya Köşkü’ne cumhurbaşkanı olarak uğurlayacağız” diye konuştu.

TAŞKIN: ONLARIN SEVİYESİNE DÜŞMEDEN ZAFER KAZANACAĞIZ

Tartışmaların odağında olan CHP İzmir Milletvekili Yüksel Taşkın ise ‘seviye’ eleştirisi yaparak şunları söyledi:

“İzmir’de itiraz kültürü kurumsallaşmış, sorguluyor, eleştiriyor, yaşama sevincini koruyor. Bütün bunların olabilmesi aslında az çok yerel demokrasini burada var olmasıyla, yerel yönetimlerde CHP’nin iktidarda olmasıyla mümkün. 29 Mayıs’ta şunu yapmak istiyoruz; bütün Türkiye İzmir olsun diye uğraşıyoruz aslında. İzmir’de gördüğümüz kültürün özgürlüğün, sorgulamanın, eleştirinin, yaşama sevincinin bütün Türkiye’ye yaygınlaşması mücadelesini veriyoruz. Burada iyi ile kötünün mücadelesi var. Montaj kültürünün, gerçekleri çarpıtmanın siyaset kültürü olarak benimsendiği yerde hakikati, ahlakı savunmak doğruyu savunmak bize düştü. Ben siyasi tarihçiyim. Yaşadığım şeyi ileride nasıl yazacağım diye acaba bakıyorum. Bu dönemi yazarken bizim bir davamız olduğunu yazmak istiyorum. 28 Mayıs’ta doğru yoldan giderek büyük bir zafer kazandığımızı yazmak istiyorum. Türkiye’ye Kemal Kılıçdaroğlu gibi cumhurbaşkanı çok yakışır. Kamu ve siyasi hayatında en ufak bir leke yok. Tertemiz bir insan. Türkiye’nin teslim edileceği yegane bir figür. Karşı tarafın sözü tükendiği için bizi konuşturmamak üzere kuruyorlar her şeyi. Bize olmadık yalanlarla yükleniyorlar. Bizde hakikati savunuyor ve asla onların seviyesine düşmeden bu zafer kazanacağız. Bu bizim zaferimiz değil bütün Türkiye’nin zaferi olacak.”