Yıkımı tamamlanan Buca Cezaevi alanının yeniden planlanması tartışmaları sürmeye devam ediyor. Gelişmelerin ardından CHP İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Grubu İzmir Bölge Adliye Mahkemesi’ne gelerek Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın cezaevi planlarına iptal davası açtı

NURETTİN BAKİ

Yıkımı tamamlanan Buca Cezaevi alanının yeniden planlanması tartışmaları sürüyor. Süreçte Büyükşehir ile TMMOB ve meslek odalarını bir araya getiren zirvede ortak mücadele planı kararı çıkmış, Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de “Zehirli Sao Paulo gemisiyle mücadelede nasıl zafer kazandıysak Buca’da da kazanacağız. İzmir’i bu haklı mücadelenin bir parçası haline getirmek istiyoruz”  diyerek yargı sinyali vermişti. Gelişmelerin ardından Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Grubu İzmir Bölge Adliye Mahkemesi’ne gelerek Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın cezaevi planlarına iptal davası açtı.

BİZ HUKUKEN DOĞRU YERDEYİZ!

Dava dilekçesini teslim etmeden önce bir açıklama yapan Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın, "İzmir Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Meclisi olarak bugün buradayız. Buca Cezaevi eski alanının inşaata ranta kamu yararına aykırı şekilde kullanılmasına karşı çıkmak için hep birlikteyiz. Nasıl ki bundan önce ‘O Metro Buca’ya gelecek, biz haklıyız’ hukuken hiçbir eksiğimiz dedik ve öyle oldu. Nasıl ki ‘asbest yüklü gemiyi Sao Paulo’yu İzmir’e sokmayacağız’ dedik. Çünkü haklıydık, çünkü doğru bir şeyi savunuyorduk ve o gemiyi geri gönderdik tüm İzmir halkı olarak bunu başardık. Ve şimdi Buca Cezaevi alanı halkındır ve yeşil alan olacaktır. Oraya o inşaatı yapamayacaklar. Çünkü biz hukuken doğru yerdeyiz ve İzmir halkının seçilmiş temsilcileri olarak İzmir halkının haklarını savunma görevimizi yerine getiriyoruz” dedi.

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin son uzman toplantısı 4 Şubat'ta İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin son uzman toplantısı 4 Şubat'ta

TALANA VE RANTA BİRLİKTE İZİN VERMEYELİM

CHP olarak hukuka inanmaya devam ettiklerini de sözlerine ekleyen Aydın, “Bugün CHP Meclis Grubu Buca Cezaevi’ni inşaata ve ranta açan sözde Çevre Bakanlığı’nın hukuka aykırı, kamu yararına aykırı planının iptali için dava açmaya geldi. Birazdan dava dilekçemizi mahkemeye sunacağız. İçinde bulunduğumuz dönemin tüm hukuksuzluklarına rağmen, yargının içinde bulunduğu tüm sorunlara rağmen CHP hukuka inanmaya devam ediyor. Sorunlarını demokratik meşru yollarla ve hukuk yollarıyla çözmeye devam ediyor. İzmir halkına şunu söylemek istiyoruz, bizim yanımızda olun birlikte harekete edelim Buca Cezaevi alanını ranta ve talana açmalarına izin vermeyelim. İzmir’in Kurtuluşu’nun 100. Yılı’nda biz Kordon’da 100. Yılı kutlarken beyefendiler tapu dairesinde bu araziyi sattılar. Kaça sattıklarını bilmiyoruz, ne yapacaklarını da bilmiyoruz. Şunu söylüyoruz İzmir halkı ve CHP buna izin vermeyecek. Çünkü hakkı, hukuku ve adaleti biz savunuyoruz ve savunmaya devam edeceğiz. Buca Cezaevi halkındır ve halkın kalacak’’ ifadelerini kullandı.