TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Türkiye su stresi altında: 6 yıl içinde su fakiri olabiliriz!

İstanbul, 2024 - İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi’nin Mayıs ayı olağan toplantısında konuşan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Türkiye'nin su stresi altında olduğunu vurgulayarak, "Hiçbir önlem almazsak sadece 6 yıl sonra su fakiri ülkeler kategorisine gireceğiz" dedi

Haber Giriş Tarihi: 29.05.2024 18:12
Haber Güncellenme Tarihi: 29.05.2024 18:12
Kaynak: İHA
Türkiye su stresi altında: 6 yıl içinde su fakiri olabiliriz!

İSO Meclisi'nin Odakule Fazıl Zobu Meclis Salonu'nda düzenlenen toplantısında, tarım ile sanayi arasındaki entegrasyonu artırarak tarımsal sanayinin ekonomiye daha etkili katkı yapması ana gündem maddesi oldu. Toplantı, İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan'ın açılış konuşmasıyla başladı. Toplantıya katılan Bakan Yumaklı, İSO tarafından hazırlanan "İSO İklim Değişikliği ve Su Yönetimi: Sanayi Sektörü Raporu"nun lansmanını yaptı.

Bakan Yumaklı, tarım ve sanayinin ayrılmaz iki parça olduğunu belirterek, "Bu entegrasyon, hem tarımsal üretimde hem de sanayideki başarının temellerini oluşturuyor. Bu sürecin uluslararası standartlara uygun 15 kanun ve alt mevzuatı çıkarıldı, çiftçilere destek olarak 1,6 trilyon TL teşvik verildi" dedi. Ayrıca, 93 milyon dekarlık 442 büyük ovanın koruma altına alındığını ve organik tarım ile iyi tarım uygulamalarının desteklendiğini vurguladı.

SU KAYNAKLARIMIZ KRİTİK DÜZEYDE

Konuşmasında suyun önemine dikkat çeken Bakan Yumaklı, "Türkiye, kişi başına 1.313 metreküp su miktarına sahip. Bu değerle su stresi altında bir ülkeyiz. Eğer önlem almazsak, 6 yıl içinde su fakiri ülkeler arasında yer alacağız" dedi. Türkiye'nin mevcut su kaynaklarından 2023 yılında 57 milyar metreküp su kullanıldığını belirten Yumaklı, sanayide suya en fazla bağımlılığı olan sektörlerin gıda (%22) ve tekstil () olduğunu ifade etti.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE SU YÖNETİMİ RAPORU

Toplantıda, İSO'nun hazırladığı "İSO İklim Değişikliği ve Su Yönetimi: Sanayi Sektörü Raporu"nun lansmanı yapıldı. Raporda, su kaynaklarının etkin kullanımı ve sanayi sektörünün su yönetimi konusundaki stratejileri detaylandırıldı.

Bakan Yumaklı, konuşmasını su kaynaklarının korunması ve su tüketim alışkanlıklarının değiştirilmesi gerektiğine vurgu yaparak tamamladı. "Suyu verimli kullanmak ve sürdürülebilirlik adına gerekli adımları atmazsak, su fakiri ülkeler kategorisine düşme tehlikesiyle karşı karşıyayız" dedi.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.