TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Sıcaklık fındığı vurdu: Fındıkta rekolte düştü

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde son günlerde yaşanan mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları, fındık üreticilerini endişelendiriyor. Ziraat Mühendisler Odası Trabzon Şube Başkanı Cemil Pehlevan, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, bu durumun yeni sezonda fındık veriminde düşüşe neden olabileceğini belirtti

Haber Giriş Tarihi: 01.03.2024 10:38
Haber Güncellenme Tarihi: 01.03.2024 10:38
Kaynak: İHA
Sıcaklık fındığı vurdu: Fındıkta rekolte düştü

Pehlevan, fındığın sağlıklı bir şekilde yetişebilmesi için belirli bir soğuklama sürecine ihtiyaç duyduğunu vurgulayarak, "Bu ihtiyaç, 7 santigrat derecenin altında, hatta sıfır derecenin altında gerçekleştiğinde karşılanır. Fındığın soğuklanma ihtiyacı, çeşidine göre 400 saatten bin 300 saate kadar değişebilir. Yeterli soğuklanma yaşamayan fındık ağaçları, verimlerini düşürecektir" dedi.

Son dönemde yaşanan sıcak hava dalgasının fındıkta erken çiçek açmasına neden olabileceğine dikkat çeken Pehlevan, bu durumun özellikle ilkbahar geç donlarıyla birleştiğinde zararlı etkilerinin artabileceğini ifade etti. Soğuk hava koşullarının çiçeklenme döneminde eksilere düşmesiyle oluşacak hasarın, donun süresi ve şiddetiyle doğru orantılı olduğunu belirtti.

Pehlevan, dişi ve erkek çiçeklerin aynı zamanda açılması gerektiğini ve birbirini tozlayarak verimliliği artırdığını da vurgulayarak, fındık üreticilerine bu süreçte dikkatli olmaları çağrısında bulundu.

Bu değerlendirmeler, fındık üreticilerinin önümüzdeki dönemde karşılaşabileceği olası zorluklara dikkat çekiyor ve tarımsal üretimde dengeli ve uygun koşulların önemini bir kez daha hatırlatıyor.

Fındık üreticisine konuyla ilgili uyarılarda bulunan Pehlevan, “Öncelikle fındık üreticisi sonbaharda fındığının bakımını iyi yaparak güçlü kışa karşı hazırlaması gerekiyordu. Gübreleme yapılacak olan toprak ve yaprak analizleri neticesine göre uygun biçimde verilmelidir. Bu sıcalıkların arkasından geceleri yaşanabilecek bir dona karşı da üreticilerimiz dikkatli olmalıdır. Don zararını tamamen koruyan ve Tarım Orman Bakanlığınca ruhsat verilen her hangi bir ürün bulunmamaktadır. Sadece bitkinin geç uyanmasını sağlayan düzenleyiciler kullanılabilir. Fakat bilinmesi gereken bu düzenleyiciler donun etkisini yok etmez. Sadece şiddetini bir miktar azaltabilir. Çiftçilerimizin don zararından zarar görmemeleri için Meteorolojiyi takip ederek don olacak akşamalarda bahçenin değişik yerlerinde bol duman veren sap, saman, fındık zurufu gibi maddeler yakmalıdırlar. Yağmurlama sistemi sistemi ile sulama yapılabilir, toprağın üzeri hasır, plastik örtü malzemeleri ile örtülebilir, havaya su buharı püskürtülerek nem oranı artırılabilir ve bahçenin uygun noktalarına vantilatör koyularak hava sirkülasyonu yapılabilir gibi uygulamalar ile don zararını en aza indirebiliriz” diye konuştu.

Önümüzdeki yıllarda rekolte olumsuz etkilenebilir

İklimden kaynaklı olumsuzlukların sürmesi durumunda ileriki yıllarda fındıkta rekoltenin düşeceğine de dikkat çeken Pehlevan, “Fındığın çok çeşitli sorunları var. Bunları çözmemiz gerekiyor. İklimden kaynaklı sorunlar bu hızla devam ederse önümüzdeki yıllarda fındık rekoltesini olumsuz etkileyecektir. Dolayısıyla iklimsel sorunlardan dolayı sulama ihtiyacı hasıl olacaktır. Sulama için suya ihtiyacımız olacağından ek maliyetler gerekecektir. Bu tür uygulamalar ise maliyetlerin artmasına sebep olacaktır. Fındıkla ilgili sorunları ve riskleri iyi analiz ederek planlarımızı şimdiden ona göre yapmamız lazım. Tarım ve Orman Bakanlığı son dönemlerde damla sulama sistemi konusunda destek vermeye başladı. Suyun önemine binaen de Tarım ve Orman Bakanlığı su verimliği seferberliği projesini başlattı. Seferberliğin bir parçası da tarımsal suluma yöntemlerinde ekonomik su kullanımı. Suyu ne kadar az kullanırsak geleceğimize o kadar umutla bakacağımız” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.