TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bakan Özhaseki: Her an 6-7 büyüklüğünde deprem olabilir

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, ülkemizin birçok bölgesinde her an deprem riski olduğunu vurgulayarak, toplumun bu gerçeklikle hareket etmesi gerektiğini ifade etti

Haber Giriş Tarihi: 01.03.2024 15:04
Haber Güncellenme Tarihi: 01.03.2024 15:04
Kaynak: İHA
Bakan Özhaseki: Her an 6-7 büyüklüğünde deprem olabilir

Bakan Mehmet Özhaseki, ülkenin farklı bölgelerinde her an deprem riski bulunduğunu belirterek, 6-7 büyüklüğünde veya daha yüksek şiddette depremlerin meydana gelebileceğini söyledi. Özhaseki, 5-6 büyüklüğünde depremlerin de her an yaşanabileceğini vurgulayarak, toplumun bu gerçeklikle bilinçli bir şekilde hareket etmesi gerektiğini dile getirdi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Aksaray'a gerçekleştirdiği ziyaretler kapsamında iş insanları ve kanaat önderleriyle bir araya geldi. Toplantıda, Türkiye'nin deprem gerçekliği ve alınması gereken tedbirler hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Özhaseki, Türkiye'nin depremsellik bakımından dezavantajlı bir coğrafyaya sahip olduğunu vurgulayarak, ülke genelindeki fay hatlarının hareketliliği ve olası deprem riskini dile getirdi. Özhaseki, bilim insanlarının tespitlerine göre, Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde her an 6-7 büyüklüğünde veya daha yüksek büyüklükte depremlerin olabileceğini belirtti.

Özhaseki, halkı dikkatli olmaya ve bilinçli bir şekilde hareket etmeye çağırarak, yapılan her türlü inşaat ve yapısal düzenlemede bilimsel ve mühendislik standartlarına uyulması gerektiğini vurguladı. Aksi takdirde, olası depremlerde ciddi can ve mal kayıplarının yaşanabileceğini dile getirdi.

Son 100 yılda Türkiye'de meydana gelen depremlerin sayısına ve yıkıcı etkilerine dikkat çeken Özhaseki, kaçak yapılaşma ve plansız inşaatların ülke genelinde ciddi bir risk oluşturduğunu belirtti. Bu nedenle, belediye ve halk arasında işbirliği ve bilinçli bir yaklaşımın önemine vurgu yaptı.

“22 yılda yapılanlar Türkiye Cumhuriyeti tarihinin birkaç misli”

Türkiye’de 22 yıl boyunca çok ciddi yatırım ve gelişmeler sağlandığına dikkat çeken Bakan Özhaseki, “50 yıldır süren bir mücadele var. Bir taraftan ülkeyi bölmek için ırkçı bir mücadele, bir taraftan FETÖ diye bir ahlaksız çıktı şizofren birçok insanın çoluğunu çocuğunu kandırdı oradan bir mücadele. Bir taraftan DHKPC diye bir örgüt, İŞİD gibi bir örgüt bitmek bilmiyor ki. Ama bunları destekleyen ülkeler aynı ülkeler. Başta okyanus ötesi ülke, Avrupa Birliği’nde dost gibi görünen ama bize, tarihimize karşı olan, medeniyetimize karşı olan, yaşadığımız bu inancımızdan dolayı hayat tarzımıza karşı olan, zamanında üstlendiğimiz, bizim coğrafyamıza liderlik ettiğimiz o, ‘Tam bir daha olmasın’ diyen ülkelerin hepsi destek veriyorlar. Şimdi Suriye topraklarında, Irak topraklarında ülkemizin dışında PKK’lıları eğitenler kimler acaba bir düşünün. Onlara lojistik, silah desteği veren, teknoloji desteği verenler kimler arkadaşlar bunlar? Bunlarla da büyük bir mücadele sürdürmeye devam ediyoruz. Ama biliyoruz ki hayat bir mücadele. Geçmiş Cumhuriyet tarihi boyunca 80 yıl boyunca yapılanları şuraya bir dizelim. Bir de 22 yıl boyunca yapılanları dizelim. Emin olun 22 yılda yapılanlar onun birkaç misli fazladır. Enerji alanında mı dersiniz, sağlık, ulaşımda mı dersiniz, hangi alanda derseniz. Şimdi bile yüzlerce aklıma iş geliyor söylesem saatler geçer. Gece saat 3’te 4’de hastaneye gidip ilaç yazdırmak için beklediğimizi hatırlarım ben” dedi.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.