Çeşme Belediyesi önündeki yolda bulunan ve çarşıdan gelen yağmur suyunu denize aktarmakta yetersiz kalan borular, Çeşme Belediyesi ve İZSU'nun bir ay kadar süren çalışmasıyla değiştirildi.  

Boru çapları artırıldı

2 adet su toplama odası ve 3 adet 300 mm çapında borunun yetersiz kalması nedeniyle, su toplama odası sayısı 3'e çıkarılırken, 300 mm'lik borular da sökülerek, 2 adet 600 mm çapında Koruge Boru döşendi. Ayrıca toplam 500 m3/saat kapasitesinde pompa montajı için 200 mm çapında 2 ayrı hat döşendi. 

Denize su akışı hızlandırıldı

Ayrıca denize akış noktasında da 600 mm çapında bir kollektör hattı oluşturularak, 10 adet de 250 mm çapında borularla denize çıkış montajı yapıldı. 10 adet boruya denize çıkış noktasında da kapaklar takıldı. Yeni döşenen bu hatla, yağmur suyunun hızı arttırılarak denize akışı sağlanmış oldu.

Su taşıma kapasitesi 4 bin 550 m3/saate çıkacak

Yeni yapılan çalışmayla yağmur suyu hattı kapasitesi eskiye oranla 3 kattan fazla artarak, 765 m3/saatten 2 bin 535 m3/saate çıkarılmış oldu. 

Edinilen bilgiye göre, Çeşme Cumhuriyet Meydanı'nda yapılacak olan yeni düzenlemeden önce de ING Bank ile Ertan Oteli arasına 2 adet 600 mm çapında Koruge Boru döşenerek, toplam yağmur suyu taşıma kapasitesi 4 bin 550 m3/saate çıkarılacak. 

Pompaların montajı bitmediği halde su taşkını olmadı

Belediye yetkililerinin verdiği bilgiye göre, yağmur suyu hattı yenilenmeden önce İNG Bank önündeki boy ızgara çıkışında yeteri kadar su gitmediğinden su duvarı oluştuğu ve bunun sonucunda da hem bu ızgarada, hem de çarşıdaki mazgallardan su taşması oluşuyordu. Sistem yenilendikten sonra ise boy ızgaraya giren yağmur suyu hızlı bir şekilde ilk toplama odasına ve oradan da denize doğru akabildi. Pompaların montajı bitmediği halde, yeni döşenen 600 mm Koruge Boru hattı, herhangi bir taşkına meydan vermeden suyu denize iletti. Daha önce ızgaradan taşan suyla Cumhuriyet Meydanı'nda oluşan su baskını da son yağışlarda görülmedi. 

İnkılap Caddesi'ne yeni boy ızgaralar yapılacak

Öte yandan yapılan çalışmalara ek olarak, İnkılap Caddesi üzerinde yeni boy ızgaralar yapılarak, sistemin güçlendirileceği ve yüzey suyu toplama kapasitesinin arttırılarak, çarşıdaki su taşkını sorununun tamamen çözülmüş olacağı ifade edildi. 

Çeşme Belediyesi ve İZSU ortak çalıştı

Çeşme Belediyesi önündeki yolda İZSU'nun yaptığı çalışmaya, Çeşme Belediyesi Fen İşleri ekipleri, iş makinası, kamyon, kamyonet ve kalıp, demir, betonarme işleri, yol üst kaplaması, stabilize dolgu ile genel temizlik iş ve işlemleriyle destek verdi. HABER MERKEZİ