“Etrafın seni sıktığı zaman kitap oku...” Sabahattin Ali

Sabahattin Ali ne güzel de söylemiş. Sadece etrafın seni sıktığın zaman değil keşke kitapları elimizden düşürmesek. Cehennemden daha beter Korda da olsak umutlarımızı kesmeyeceğiz.

Devamlı kadın, işçi, hekim, çocuk ve yoksul halkımıza yapılan şiddeti yazıp, farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Bu şiddet araçlarından en önemlilerinden birisi silahlı şiddet olup, var olan baskıcı, antidemokratik iklimin bilinçli desteği ile yıldan yıla azalacağına artmaktadır. Türkiye’de silahlanma ile mücadele eden en önemli demokratik kitle örgütlerinden biri de Umut Vakfı olup, bu konuda ki verileri her zaman bizlerle paylaşmaktadır. Koruyucu Hekimlik konusunda farkındalık yaratmaya çalışan bir hekim olarak, özellikle şiddet konusunu dile getirmeye, bu konuda farkındalık oluşturmaya çalışmaktayım. Sivillerin silahlanması konusunda verileri toplamaya çalışırken, maalesef çok sıkıntı çektiğimi vurgulamak isterim. Umut Vakfı olmasa bu konuda yazım verilere dayanamayacaktı. Öncelikle bu güzide vakıfa teşekkür ediyorum. Konu anlaşılsın diye sorulu yanıtlı anlatmaya çalışacağım.

*Umut Vakfı verilerine göre 2023 yılında “Silahlı Şiddete Bağlı” basına yansıyan ne kadar olay olmuş, buna bağlı kaç kişi yaralanmış ve kaç kişi ölmüştür?

Türkiye’de 2023 yılı içerisinde 1938 şiddet olayı basına yansımış, 1200 kişi ölürken, 1960 kişi de yaralanmıştır.

*Ne çeşit silahlar kullanılmıştır?

Basına yansıyan şiddet olaylarının 399’unda keleş, uzun namlulu ve av tüfeği gibi silahlar kullanılırken, 1194’ünde ise tabanca kullanımı gazetelere yansımıştır. Kesici aletlerle işlenen olayların sayısı ise 285 olarak kaydedilmiştir.

*2022 yılında durum nasıldı?

Türkiye genelinde 3984 silahlı olayın medyaya yansıdığı, 2022 yılında toplamda 2278 kişi ölürken; 4231 kişi de yaralandığını anlıyoruz. Sadece Marmara Bölgesi’nde yılın tamamında 1136 olay yaşanırken, bu olayların 560’ı ölümle sonuçlanmıştır. Bölge genelinde bir yılda yaşanılan silahlı olaylarda 1218 kişinin de yaralandığı medyaya yansımıştır.

*İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde durum nasıldı?

İstanbul, Ankara ve İzmir’in durumuna bakıldığında; İstanbul’da 519 olayın yaşandığı, 296 kişinin öldüğü ve 601 kişinin de yaralandığı Umut Vakfı’nın medyaya yansıyan verilerden elde ettiği rapora yansımış. Başkent Ankara’da ise 84 olay, 78 ölü ve 53 yaralı, İzmir’de 138 silahlı olay olmuş, bu şiddetten 118 kişinin öldüğü ve 90 yaralının olduğu kaydedilmiş.

Yorum ve öneriler:

Silahlanmanın bu kadar artması, hakkını aramak için çocukların bile silah kullandığı bu coğrafyada sorun zihniyettedir. Açıkça siyasi olup, tedavisi de siyasidir. Var olan baskıcı iklimi ve kara tabloyu daha barışçıl, insan hakları ve demokrasiye çevirmektir. Elimizde keşke Barış Sihiri olsa da avcılık dahil tüm şiddeti ve araçlarını dünyadan kaldırabilsek.

Sözlerimi Sefil Selimi’nin güzel ezgisinden bir dörtlükle bitireyim.

Aman Medet Duy Sesimi Dardayım

Sorma Hallerimi Gayet Zordayım

Cehennemden Daha Beter Kordayım

Yanarım Yandığım Yetmez Mi Ola

Sevgilerimle…