SULTAN GÜMÜŞ KAYA / ÖZEL HABER

İzmir Büyükşehir Belediyesi 2022 yılında ‘Başka Bir Tarım Mümkün’ vizyonuyla İzmir’de küçükbaş hayvan üretimini yeniden canlandıracak ve üreticiye umut olacak Mera İzmir projesini hayata geçirmişti. Proje kapsamındaki alanlardan olan Menemen’in Çaltı Köyü mera alanı ise yine belediyenin projelerinden birisi olan çöp tesisi girişimiyle tehdit altına girmişti. Tesis için seçilen mera alanının arkeolojik bir öneme sahip olması durumun ehemmiyetini arttırırken, insan ve hayvan sağlığı, çöpün çevreye olumsuz etkileri gündeme gelmişti.

Konuyu, 23 Mart 2023 tarihinde ‘Çaltı’da yaşam: İki çöp arası’ başlıklı haber ile gündeme getirmiştik. İlk kez gazetemiz aracılığıyla bölgedeki sorunu kamuoyuyla paylaşan Çaltı Köyü’nün eski muhtarı Gürol Kaplan dikkati planlanan tesis projesine çekerken, yaşanan yeni bir gelişmeyi de duyurdu.

Ekonomist Demirtaş uyardı! Olan yine garibana olacak Ekonomist Demirtaş uyardı! Olan yine garibana olacak

HEYET İNCELEME YAPTI

Kaplan, Çaltı Köyü’ne İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından bir heyet geldiğini ve yapılan inceleme neticesinde çöp tesisi olarak düşünülen arkeolojik bölgenin sit alanı olarak kayıtlara geçtiğini söyledi. Köye çöp tesisinin kurulmayacağını müjdeleyen Kaplan, köylülerin haklı mücadelesinin karşılık bulduğunu belirterek, “3-4 gün önce köyümüze İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı bir heyet geldi. Heyet, çöp tesisi olarak düşünülen alanı tekrardan kontrol etmek istedi. Merak edip neden geldiklerini sorduk. Bize olumlu haberi verdiler. Alanın birinci derece bir sit alanı olduğunu, sitin kaldırılmayacağını, tesisin de inşa edilmeyeceğini söylediler” dedi.

2-117-1